“Немає у мене більше школи”: як російські військові руйнують навчальні заклади Сумщини
З 348 шкіл Сумщини російські військові пошкодили 130. З них три – повністю зруйновані. Про це розповіла голова обласного департаменту освіти і науки Вікторія Гробова. Деякі заклади були обстріляні по кілька разів поспіль, тож поки про їх відновлення мова не йде.
Нині це все, що залишилось від приміщення Білопільської гімназії № 4.
“Мені набридло вже в телефоні сидіти. Я хочу погратися, побігати трішки. А немає в мене школи більше, я не можу бігати ні з ким”, – говорить учениця Злата Остапенко.
До авіадару тут навчалися близько 80 учнів 1-4 класів.
“Я оце не розумію, як можна підірвати дитячий заклад, там же діти навчаються”, – каже учень Антон.
Четвертий клас у якому навчався Антон, був на другому поверсі, згадує хлопець.
“Я сумую за всією школою, так сказати. Вона простояла майже 100 років, вона стояла, її ніхто не чіпав і бац – підірвали”, – говорить школяр.
Школу цих дітей російські військові зруйнували авіаударом вночі 24 березня 2023 року. Тоді під завалами загинув охоронець. За словами директора закладу Миколи Гончарова, будівля відновленню не підлягає. Мама другокласниці та педагог-організатор цієї школи Тетяна говорить, що для неї це подвійна втрата.
“В очах дитини бачила відчуття втрати, це була така перша втрата у 8 років. В дитячих очах були і сльози, і розчарування, і відчуття втрати як свого другого дому. Але завдяки батьківському колективу і чудовому педагогічному колективу ми вистояли і підтримали один одного”, – каже мама школярки Тетяна Хижняк.
Ще одна школа, яку зруйнували російські військові, розташована у селі Павлівка, Білопільської громади. За словами старости села – відновлювати там нічого.
“Туди було вже цих прильотів, я збилася з рахунку скільки. Дуже багато, тобто дах увесь потрощений, вікна. Вже навіть ніхто їм нічого не робить”, – згадує староста Павлівського старостинського округу Світлана Федорченко.
На півночі області у місті Середина-Буда військові РФ обстріляли школу посеред дня 2 травня, коли в ній перебували 10 працівників. Загалом, нарахували 19 вибухів, розповідає в.о. директора закладу Людмила Логвинова, з яких 10 – влучили у приміщення школи.
У школі вибиті 95 вікон, пошкоджений дах та перекриття. У закладі лагодять розбиті приміщення, аби зберегти майно.
“Били з усіх боків. Ми вже собі морально налаштовувались, що це буде зліва – чекаємо зліва, а воно справа. Потім вже чекаємо справа, а воно посередині. Тобто морально це було дуже важко, але витримали, один одного підтримували”, – каже заступниця директора школи Марина Грибачова.
Загалом, за словами директорки обласного департаменту освіти Вікторії Гробової, в області пошкоджені або зруйновані близько третини навчальних закладів. З 348 шкіл мають пошкодження 130, 53 вже відновили. Взагалі зруйновані три школи, дві з них громади не планують відновлювати взагалі.
“Більшість цих закладів знаходиться на тій території, де будь з якими проєктами або міжнародної допомоги або державних коштів ми не можемо зайти відновлювати ці заклади, тому що деякі закладі вже і по два і по три рази мали ці “прильоти”, – зазначає директорка обласного департаменту освіти і науки Вікторія Гробова.
Близько третини закладів області цей навчальний рік працювали онлайн, розповіла Вікторія Гробова. Як навчатимуться діти у наступному – залежатиме від безпекової ситуації у країні. Нині ухвалене рішення тільки про заклади, які розташовані у 15-ти кілометровій зоні від кордону з Росією. Там діти навчатимуться виключно онлайн. Таких шкіл на Сумщині близько 50.
Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ