Педіатр: «Ми турбуємося, щоб діти не підхопили вірус у поліклініці»
Розповідаючи про роботу медиків, неможливо не надати слово представниці професії, яка переймається здоров’ям малечі — педіатру. Говоримо з Катериною Олешко. Вона працює з дітьми понад чверть століття. Спочатку в залізничній, а останні п’ять років — у Конотопській центральній районній лікарні.
Профілактика – завжди важлива
Уперше про невідомий і страшний вірус почула, мабуть, як і більшість наших співгромадян, у зв’язку з подіями в Китаї. По телевізору говорили про масові випадки захворювання людей якоюсь дивною хворобою з незвичним перебігом. Всі стривожилися. Проте, мабуть, кожен сподівався, що до нас це не дійде. Але з часом усі зрозуміли, що інфекція буде поширюватися.
Протягом цих пів року працюємо в плані навчання населення — батьків, дітей. Діти сьогодні вже з дуже маленького віку (з двох-трьох років) знають, що треба одягати маску, постійно мити руки. Про те, що не можна кудись ходити і бажано якомога менше спілкуватися зі сторонніми людьми.
І весь цей час ми намагаємося вчити наших батьків, коли з’являються якісь симптоми вірусної хвороби, то ніхто не може бути впевнений, що він не є хворим на Covid-19. Насамперед треба повідомити лікаря про те, що захворіли. І вже лікар обирає тактику, де і як оглянуть дитину або даємо рекомендації телефоном. Для того, щоб у таких випадках щонайменше людей контактувало з хворими.
Вірус привезли після відпочинку
У нас тривалий час не було хворих дітей — у Конотопі більш-менш намагалися дотримуватися тих правил, які стримують захворювання та розповсюдження Covid-19. Але з початком літа, коли люди почали більше їздити на відпочинок, кількість інфікованих зросла. З’явилися випадки, коли Covid-19 привозили до Конотопа з відпочинку, зокрема з Одеської та Херсонської областей.
У мене на дільниці є родина, у якої нещодавно виявили коронавірус. Батьки були свідомі. Як тільки захворіли, сіли в машину і поїхали додому. По дорозі додому заїхали в Київ, у приватній лабораторії здали ПЛР-тести. Зателефонували мені. Я оглянула хвору дитину із застосуванням усіх застережних заходів. Вони отримали позитивні результати ПЛР-тестів. Родина самоізолювалася. Потім і мама захворіла. Зараз вони вже всі одужали. Можемо сказати, що стан у них був легкий і середньої важкості та обійшлося без ускладнень. Мене теж обстежили, бо я була контактною особою. Результати були негативні.
Є ще одна родина, яка приїхала з Херсонської області. Вірус теж привезли з відпочинку. Звичайно, ведеться нагляд за родиною, постійний контакт, даємо рекомендації по лікуванню, догляду за дітьми. Отже, з Covid-19 маю особисте знайомство.
У багатьох був страх
Навесні була настороженість, напруженість і навіть страх. Звичайно, ми працюємо постійно з хворими, ми чергуємо в дитячому відділенні, ходимо, консультуємо дітей в інших відділеннях, серед них – в інфекційному. Звичайно, був страх. Але ми – лікарі, ми розуміємо, що ми, напевне, як і майже всі люди, ми не уникнемо контакту з цією хворобою і можливо будемо й хворіти. До цього треба бути готовими.
Тому зараз ставишся до цього спокійно і якщо дотримуватися всіх правил захисту, то можна після контакту з хворою дитиною залишитися здоровим. Наступного дня підтримуєш контакт з батьками. Вони тебе повідомили, що результат позитивний. Стежиш за своїм здоров’ям, вимірюєш температуру, розумієш, що почуваєш себе добре. Паніки не було. Думала зразу, коли був підтверджений випадок і повідомила тим, кому треба було повідомити. І в понеділок одразу обстежилася, і тільки тоді приступила до роботи. Кожного дня спостерігала за своїм станом. Розуміла, що поки що не захворіла.
Обов’язкових медоглядів та щеплень ніхто не скасовував
Для того, щоб ця хвороба розходилася повільніше і менше людей страждали і наражалися на небезпеку, основне — треба просто інформувати населення трохи більше через засоби масової інформації. Зокрема про те, що з хворими дітьми треба приходити в поліклініку лише переговоривши зі своїм лікарем. Лікар повинен сказати, куди йти і чи треба йти в поліклініку. У нас є для цього ізолятор, де ми оглядаємо хворих дітей. На дверях є напис про те, що хворі діти оглядаються в ізоляторі. Проте для багатьох це не справляє враження – ведуть дітей і не думають про можливу небезпеку, яку становлять їхні діти для інших. Захворіти навіть звичайним ГРВІ неприємно. А якщо додати до цього думки про можливий Covid-19, то зрозумілим стає весь «букет» емоцій.
Проте батьки ведуть дітей на прийом, заходять до кабінету і кажуть: «ми — хворі». Вони записалися через інтернет, вважають, що цього достатньо. Більше треба говорити з людьми про те, що коли вони хворі, треба телефонувати лікарю і з’ясувати, де, хто і як їх огляне. Ми працюємо у звичайному режимі, оглядаємо здорових дітей і турбуємося, щоб вони не були заражені в поліклініці. У нас ведеться профілактична робота, постійні профілактичні огляди.
Приходять щомісяця на огляд маленькі діти. Всім, кому потрібно, робимо планові щеплення. За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я та нашого Міністерства ніхто не скасував ні щеплень, ні планових медичних оглядів дітей. І все це проводимо, працюємо, як завжди.