Клочко: в об’єднаних громадах мають працювати служби у справах дітей
Під час апаратної голова облдержадміністрації Микола Клочко доручив Службі у справах дітей спільно з юридичним відділом апарату облдержадміністрації опрацювати юридичний бік даного питання, аби діти вразливих категорій Сумщини були забезпечені захистом та турботою в об’єднаних територіальних громадах.
За словами начальника Служби у справах дітей Сумської обласної державної адміністрації Юрія Каліновського, територіальне розміщення органу опіки та піклування сільської, селищної ради має бути максимально наближеним до конкретної дитини, щоб забезпечити своєчасне втручання у ситуацію.
Посадовець повідомив, що в умовах об’єднання територіальних громад на Сумщині припинили повноваження 67 сільських та селищних рад, які мали функції органів опіки та піклування. Це має бути компенсовано ефективним контролем, міжвідомчою взаємодією, наявністю відповідних послуг, спрямованих на забезпечення благополуччя та безпеки дитини, у поєднанні із самоврядними формами та методами роботи з охорони дитинства.
За підрахунками Служби у 14 ОТГ Сумської області проживає 138 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти виховуються у 14 прийомних сім’ях та двох дитячих будинках сімейного типу, інші в сім’ях опікунів/піклувальників. На обліку служб у справах дітей знаходиться також 141 дитина, яка опинилася в складних життєвих обставинах і проживає у сім’ях на території об’єднаних громад. Тож перший візит новообраних посадових осіб громади має відбутися в сім’ї, де проживають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування і діти, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Як повідомив Юрій Каліновський, у січні 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про органи та служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» щодо удосконалення правового статусу служб у справах дітей». Відповідно до Закону встановлено, що «штатна чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад встановлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об’єднану територіальну громаду». Також цим законом визначено, що служби у справах дітей мають права юридичної особи.