Мер Сум відзвітував за свою роботу в 2020 році
Боротьба з пандемією, ремонт лікарень, транспортні оновлення – найголовніші теми звіту за 2020 рік Сумського міського голови Олександра Лисенка. До громади він вийшов 3 липня, пише suspilne.media.
До цього мер звітував у міських палацах культури або філармонії. Нині – у торік завершеному молодіжному центрі “Романтика”.
Частина присутніх у залі – чиновники та працівники комунальних закладів. До них Олександр Лисенко час від часу звертається за підтримкою. Почався звіт о 10.00. Між виступами міського голови показують тематичні відеоролики. У залі зібралось понад 300 людей. Присутні розповіли, що почули у виступі та чи отримали відповіді на свої питання.
“Трохи корисного, а так, здебільшого – “вода”. Я спитав про громадські туалети, яких в Сумах, в принципі, немає. Буде, ми заплануємо, можливо там, можливо там, конкретики немає ніякої. Як завжди — обіцянки. Обіцяного три роки чекаємо, вже більше чекаємо, а туалетів як не було, так і немає”, — сказав сумчанин Тимур Верьовкін.
“Міський голова відповідає досить зважено. У мене є питання щодо громадського транспорту в м. Суми, конкретно: щодо маршруток, бо на наступний рік планується конкурсна комісія – конкурс на визначення перевізників, то чи є якась глобальна система змін у громадському транспорті Сум, чи сумчан і надалі чекають маршрутки “Рути” славнозвісні”, — говорить сумчанин Максим Барбарук.
Раїса Чаплигіна прийшла з проблемами свого будинку: п’ятнадцятиповерхівка зведена 35 років тому. “На вулиці -12º, коли заміряли внутрішню стінку, її температура -8º. Яка ж температура може бути в квартирі. Це не моя вина, що в мене така температура”, — говорить вона. Олександр Лисенко відповідає: “По всіх проблемних моментах цього будинку треба створювати окрему комісію і, можливо, обстеження робити”.
Серед головних тез – оновлення комунального транспорту. Зокрема, про закупівлю нових тролейбусів за кредитні гроші Європейського банку. Всього Суми мають отримати 19 машин, 9 приїхали.
“У 2020 році ми уклали меморандум, вже частково були проплачені кошти. Сьогодні вже повністю проплата проведена і ми чекаємо наразі ще 10 тролейбусів і в 2021 році будуть вже в нас в місті”, — сказав міський голова.
Раніше всі 19 тролейбусів місто планувало отримати до кінця червня. “Згідно з договором ми отримаємо до кінця першого півріччя ще 10 тролейбусів”, — говорив Лисенко 26 березня 2021 року.
Центральна теза — боротьба з пандемією. З початку епідемії, за його словами, офіційно інфікувались на коронавірусну інфекцію майже 20 тисяч містян або 7,5%. За інформацією обласного лабораторного центру, на 1 січня 2021 року 17,5 тис. одужали, 210 померли.
“Ми швидко ремонтували додаткові відділення, підлаштовували їх під коронавірусні. Збільшували кількість ліжок, постачання кисню централізованого. Це зараз в кожній лікарні є. І сьогодні до 300 ліжок у нас забезпечено киснем. Без цього ми б не зберегли здоров’я і, найголовніше, — життя наших містян”, — сказав міський голова.
Гроші у 2020 році на закупівлі для протидії поширенню COVID-19 витрачали як з міського, так і державного бюджету. Також допомогу надавав лікарням Сум місцевий бізнес. Закупівлі проводили за спрощеною схемою. Усього, за інформацією міського голови, на охорону здоров’я торік пішло 100 млн грн – 68 млн – субвенція, решта – власні надходження. Водночас міський голова як й інші політики, каже керівниця управління нагляду за дотриманням санітарного законодавства, перед місцевими виборами вдавався до організації публічних заходів, що могло вплинути на зростання захворюваності.
“Такі хвилі, як потім уже вилися в жовтні в дуже суттєвий ріст і ми перейшли в “червону” зону. Суми були прив’язані. Спочатку до святкування Дня Незалежності, потім до святкування 1 вересня. Так само було Свято Визволення, День міста. Тобто, на той час, коли ми аналізували ситуацію, то ні до чого хорошого масові заходи не призвели”, — зазначила начальниця управління Держпродспоживслужби Сумської області Валентина Тищенко.
Також, за словами Олександра Лисенка, у 2020 році реалізували або майже завершили 15 з 17 проєктів громадського бюджету. Частина з них мали бути закінчені у 2017-2018 роках. Саме минулий рік, говорить координатор “Сумської платформ реформ” Максим Корнієнко, став роком зупинки ініціативи.
“Важливими є показники відкритості міської влади і впливу громадян на її діяльність. І от громадський бюджет – один з основних показників насправді. І, на жаль, так сталося, що 2020 рік став роком знищення цього інструменту. У 2020 році взагалі нічого не відбувалося з цим інструментом. По-перше, проєкти не подавалися, по-друге, за проєкти не голосували, кошті на реалізацію проєктів виділені не були”, — каже він.
З повним текстом звіту міського голови можна ознайомитись на сайті Сумської міської ради. Публічне його представлення тривало 2,5 години.
Короткі висновки ефективності витрачання бюджету міста за звітом міського голови від аналітика громадської організації “Бюро аналізу політики” Віктора Бобиренка: “З одного боку там, де потрібно, щоб дотримувались процедури, то всі гроші проходили згідно з процедурами, в тому числі через систему “Прозоро”. Не можна однозначно сказати, що політика бюджетна була ефективною чи ні. Вона була різною. Проте загалом якщо взяти, то у нас деякі програми, на які витрачалися гроші, вони витрачалися під вибори, щоб зробити красиву картинку для міського голови. Це і видатки – поспішали закінчити з “Романтикою”. Вона ж була в аварійному стані. Це й стосується програми “Євродвір”. Це стосується і видатків, де був “Шляхрембуд”. Це і стосується деяких фактичних видатків на закупівлю і медобладнання. Більш-менш гарна ситуація в системі освіти, тому що це субвенція, і вона, відповідно розноситься по закладах міста”.