На цензуру Терещенка поскаржились у Верховну Раду
Редакція газети «Неделя» звернулась до Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Верховної Ради України
Звертаємось до вас з проханням втрутитись у ситуацію і дати оцінку діям міського голови Глухова Мішеля Терещенка, який за півтора року свого мерства планомірно і постійно перешкоджає журналістській діяльності представникам різних ЗМІ Глухова, прагне встановити цензуру.
Так, на 5 травня 2017 року заплановане перше засідання суду за позовом Мішеля Терещенка до ТОВ «Редакція газети «Неделя», в якому він під приводом захисту гідності, честі та ділової репутації в черговий раз фактично розписується у встановленні цензури, бо визнає: йому неприємно те, що пише газета. Фактично підставами позову є побоювання Позивача, що у певного кола читачів газети та користувачів сайту після ознайомлення з матеріалами оскаржуваної статті може виникнути певне критичне ставлення до особи Мішеля Терещенка. Однак, статтею 10 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, ратифікованої Україною, передбачено право кожного на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів.
Розуміючи свою відповідальність перед суспільством, журналісти газети прагнули висвітлити суспільно значиму подію у місті, яка викликала багато емоцій, різних думок. Мова йде про події біля Миколаївського храму 19 березня ц.р., куди прийшов мер із активістами і вимагав відкрити на той час вже замкнений храм, щоб дати змогу відправити там богослужіння представникам іншої конфесії. Храм на його вимогу відкрили, богослужіння відбулось.
Міському голові не сподобались слова очевидця подій, не сподобались коментарі причетних до теми статті людей, не сподобалось, що у газети великий тираж і є сайт в інтернеті, через який мільйони людей можуть дізнатись інформацію про нього. Він, мабуть, не розуміє абсолютно ні відповідальності посадової особи органу місцевого самоврядування і публічної особи, ні засад демократичного суспільства, де саме свобода слова і думок є одними із основних цінностей.
І це далеко не перший випадок втручання міського голови у діяльність ЗМІ. Так, комунальну газету міської ради «Народна трибуна»він просто з кричущими порушеннями трудового законодавства ліквідував, звільнивши працівників без попередження, без виплати компенсацій і видачі трудових книжок. Ніколи не приховувалась причина: газета писала про попереднього мера. Судові процеси тривали більше півтора року, ряд позовів про незаконність дій та рішень глухівської влади розглядалися у судах, у поліції знаходяться заяви про перешкоджання професійній діяльності.
У діях влади з самого початку процесу ліквідації вбачалось перевищення повноважень працівників органу місцевого самоврядування, політичне переслідування журналістів за роботу з минулою владою, не зважаючи на законодавство щодо фінансової підтримки та висвітлення діяльності владних структур. Це було не просто перешкоджання законній діяльності журналістів – фактично міська рада взялася нищити свободу слова. У неї не вдалося поставити свого ручного редактора і цензурувати видання, тому вирішили все просто – ліквідувати. Незважаючи на те, що редакція просила міську раду вийти із співзасновників і дати можливість газеті роздержавитись і працювати незалежно від побажань влади, їх ліквідували.
Журналістська спільнота України дала негативну оцінку діям міського голови Глухова Мішеля Терещенка: Незалежна медіа-профспілка України визнала існування цензури у Глухові з боку влади, а НСЖУ навіть присвоїла у 2016 році ганебний титул «Ворог преси» М.Терещенку.
До того ж, з 17.11.2015 року продовжується розслідування кримінальне провадження №12015200070001213 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.171 КК України за заявою головного редактора редакції «Неделя» Коваленко О.М. щодо перешкоджання журналістській діяльності з боку міського голови Глухова Терещенка М. Мова йде про дикий випадок, коли новообраний мер Мішель Терещенко власноручно випхав з апаратної наради журналістку.
Після цього випадку журналістам «Недели», незважаючи на наявність акредитації при Глухівській міській раді, перестали повідомляти про будь-які заходи, які проходять у міськраді, будь то збори вуличко мів чи обговорення концепції освіти.
Незважаючи на багаторазові прохання, мер жодного разу не дав інтерв’ю місцевій пресі, не зібрав брифінг, не дає коментарі. Він навіть не звітує про свою роботу за минулий рік. Тобто він зробив абсолютно закритою і непрозорою роботу міського голови. Але при цьому продовжує болісно і негативно реагувати на статті, де цитуються слова жителями Глухова щодо його дій, піддає оцінці судження містян.
Вважаємо неприпустимим встановлення будь-яких проявів цензури у Глухові з боку міського голови.