Сумчани обговорили зміни у виборчому законодавстві
Про нововведення та недоліки виборчого законодавства, які стосуються місцевих виборів, говорили у конгрес-центрі Сумського державного університету. У дискусії взяли участь представники громадських організацій, політичних партій та депутати, пише “Суспільне”.
Новий виборчий кодекс був прийнятий у грудні 2019 року. Найбільше питань, на думку експертів, викликає система відкритих списків. За нею обиратимуть депутатів до Сумської обласної та Сумської міської рад.
“По цій новій системі, я можу з упевненістю сказати, абсолютна більшість виборців в ній не розберуться і голосуватимуть тільки за партії. Дуже мало хто буде вказувати цей номер кандидата, за якого він голосує, або, якщо вказуватиме, то вказуватиме перший номер, оскільки там буде іти найвідоміша особа із цього списку. Відповідно, для того, щоб ці списки були реально відкритими, цей кандидат має набрати 25% від виборчої квоти для того, щоб переміститися вперед. Я думаю, таких випадків практично не буде. Тобто, по факту, проходитимуть ті списки, як їх конференція розставить”, – вважає голова Сумського міського відділення Комітету виборців України Олексій Захарченко.
“ВУ цьому виборчому кодексі розписано чітко терміни, і в нас є чіткі питання стосовно термінів формування округів. Питання до ЦВК, а також комісії ВР, яка створювала цей виборчий кодекс. І не тільки ці питання, терміни недоречно складені, ми не встигаємо формувати ці округи, і стосовно кількості виборчих округів теж”, – зазначила голова обласної виборчої комісії Світлана Положій.
Новий виборчий кодекс Верховна Рада ухвалила 19 грудня 2019 року. За ним, у тому числі, збільшується грошова застава для кандидатів у міські голови з кількістю виборців понад 90 тис. та для виборчих списків партій до місцевих рад – у 40 разів, порівняно з виборами 2015 року. За підсумками обговорень його учасники опрацювали звернення до президента та голови парламенту – щодо зменшення розміру грошової застави.