Жителі Сумщини атакують архів: Шукають докази свого польського походження
За інформацією архівного відділу Конотопської міської ради, останнім часом почастішали звернення людей з приводу підтвердження, що їхні рідні – поляки. Декого це питання цікавить опосередковано, але значну частину людей спонукає до пошуку документів, де б зазначався запис «поляк» предметний інтерес для отримання Карти Поляка, пише konotop.in.ua.
Як зазначають у архівному відділі, саме з цим часто виникають певні об’єктивні труднощі. Адже для того, щоб отримати Карту Поляка, необхідно надати документи про національність чи громадянство уповноваженому консулу, а часто таких документів у сім’ї, з різних причин, немає. Чи то втрачений особистий архів сімї, чи, можливо, уже робилися спроби пошуків у архіві, але вони не принесли успіху.
Karta Polaka є документом, підтверджуючим приналежність до польського народу. Її можна отримати на основі документів, де вказана національність чи які свідчать про громадянство Польщі одного з батьків, дідуся чи бабусі, чи прадідуся і прабабусі одночасно.
Людина, яка має Карту Поляка, відповідно до Закону, прийнятого Сеймом Польщі 7 вересня 2007 року має наступні права:
• може без оплати отримати довгострокову візу на багаторазовий перетин кордону з Республікою Польша;
• має право на території Республіки Польша легального працевлаштування без потреби отримувати дозвіл на працю;
• може займатись підприємницькою діяльністю в Польщі на тих же умовах, що й польські громадяни;
• може скористатися безкоштовною системою освіти у Польщі;
• може у кризових ситуаціях отримувати в Польщі безкоштовну медичну допомогу на тих же умовах, що й польські громадяни;
• може відвідати безкоштовно державні музеї;
• має право в першочерговому порядку намагатися отримати фінансові кошти, призначені на підтримку поляків за кордоном, з бюджету польської держави або з бюджету місцевого самоврядування на рівні гміни.