Пожежник-лісівник розповів про роботу під обстрілами на прикордонні Сумщини
Руслан Чернушек, 31-річний водій пожежного автомобіля Свеської філії ДП «Ліси України», вже понад два з половиною роки працює в прикордонних лісах Сумщини, що перебувають під постійними ударами РФ.
Водієм пожежного автомобіля, або «пожарки», як називають її лісівники, Руслан працює з 2021 року, і порівняння його роботи до початку повномасштабного вторгнення та зараз — це «небо і земля». До війни пожежі траплялися рідко і швидко ліквідовувалися. Нині ж підрозділ щоденно виїжджає на виклики, хоча близько 15 тисяч гектарів лісу залишаються недоступними через потенційне замінування.
Особливо небезпечно працювати поблизу кордону. «Від нашого гаража до кордону — 15 кілометрів, а за 5 км ми вже не їдемо, адже шанси повернутися звідти мінімальні», — розповідає Руслан. Прикордонники зазнають, що ближче до кордону вже вигоріла велика частина лісу – старі й молоді дерева, лісова підстилка, що роками слугувала домом для невеликих тварин.
«Гасити лісові пожежі важко навіть у мирний час, але під час війни це стає справжнім випробуванням», — підкреслює Руслан. Він згадує, як одного разу разом із головним лісничим понад три години не могли дістатися до пожежі через постійні обстріли. «Тільки виїдемо, як вже дзвонять, що летить в наш бік, і ми змушені ховатися. Одного разу ворожий літак скинув бомбу буквально через дві секунди після сигналу тривоги, часу на сховок просто не було», — ділиться він.
Постійні артилерійські обстріли та авіаудари стали буденністю для лісівників. «Дрони скидають вибухівку, а керовані авіабомби здебільшого падають у ліс. Хоч це краще, ніж якби вони влучали в населені пункти, але ліс страждає — згорає до тла», — говорить Руслан.
Літо та початок осені 2024 року видалися особливо важкими: пожежі спалахували майже щодня, і команда лісової охорони безперервно виїжджала на гасіння. «Три місяці не було дощів, а обстріли спричинили масові загоряння. Однією з причин пожеж стали банки з запальною сумішшю, які ворог скидає з дронів. Від удару об землю вони викликають займання, яке швидко переростає в масштабну пожежу», — розповідає Руслан.
Процес гасіння починається з повідомлення диспетчерської, де чергують пожежні спостерігачі. Лісова охорона швидко вирушає на місце загоряння, залучаючи техніку та трактори, щоб наблизитися до вогню. Руслан не лише подає воду і допомагає в гасінні, але й відповідає за безпеку пожежного автомобіля, завдання якого — повернутися неушкодженим.
Руслан Чернушек та його колеги працюють під постійною загрозою, проте, незважаючи на небезпеку, вони продовжують свою справу. «Ми рятуємо не лише ліси, а й захищаємо місцеві села. Якщо не зупинити вогонь у лісі, він може дістатися людських домівок», — наголошує Руслан.
Їхня робота — це щоденний подвиг, адже кожен виїзд на пожежу становить загрозу для здоров’я, а інколи й життя, але вони продовжують боротися з вогнем заради збереження природи.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ