Психолог розповіла, як розпізнати суїцидальну поведінку та запобігти лиху
З початку 2021 року в Україні у різних регіонах почастішали випадки самогубств серед дітей та дорослого населення. Як на повідомили у відділі комунікації ГУНП в Сумській області, лише за 2 місяці в області зареєстрували 31 випадок суїциду. Один із них – повішення 12-річної дитини. Що штовхає людей на такий крок, як розпізнати суїцидальну поведінку та запобігти лиху? Про це розповіла кандидат психологічних наук, психолог-психотерапевт Дар’я Черещикова.
Яка поведінка може сигналізувати про те, що людина задумала покінчити з життям?
Є така особливість суїцидальної поведінки, вона може бути істинна та демонстративна. У випадку із демонстративною, ви скоріше почуєте від людини загрози, наміри типа: “Не хочу жити, хочу щось із собою зробити”. Така поведінка має на меті пригорнути до себе увагу, обережне ставлення та турботу. Якщо ж говорити про істинний суїцидальний настрій, то там людина буде робити усе, щоб про її наміри ніхто не здогадався і шанси на порятунок були найменшими. Симптомами може бути депресивність, пригніченість, апатія, але й бувають випадки, коли суїцидальну поведінку неможливо розпізнати.
Чи нормальне явище, коли людина використовує жарти, на тему суїциду?
Жарти на тему суїциду — прояв придушеної агресії, тобто людина сердиться, не може проявити агресію назовні, і починає в такому жорсткому, саркастичному гуморі це виражати. Але сам суїцид з психологічної точки зору вважається агресією спрямованою на себе. Тому жарти про суїцид навряд свідчать про реальні наміри, але вони є показником придушеної агресії. На такий “маячок” варто звертати увагу, бо людина сердиться, або у неї болить, але вона сама не може це визнати.
Які причини самогубств поширені серед підлітків, а які серед дорослих?
Найчастіше серед підлітків причиною суїциду може стати депресивний стан – підліткова депресія. В це результат багатофакторного явища: особливості гормонального стану; психоемоційні особливості; непорозуміння вдома, відчуття відчуженості, самотності; проблеми в особистому житті, серед однолітків, надмірне почуття провини. Серед дорослих це схильність до проявів клінічної депресії; криза екзистенційності, тобто незрозумілість сенсу власного життя, коли людина не відчуває себе реалізованою і знецінює свій життєвий шлях. Частіше суїцидальність серед дорослого населення припадає на кризи 30-40 років, коли людина займається переоцінкою свого життя і не знаходить чим потішитися. Але це не обов’язково об’єктивна оцінка.
Чи обов’язково людина, яка спробувала накласти на себе руки, знову повернеться до цієї справи?
Дуже імовірно, що буде наступна спроба. Ці моменти істинного суїциду діагностують клініцисти, психіатри, які розпізнають. Людина може запевняти, що все добре і вона більше не скоїть подібне, аби ви відпустили її з-під догляду. Тому краще пильнувати та не залишати людину на самоті.
Чи здатні близькі самостійно допомогти людині, яка замислюється про суїцид, або ж обов’язково потрібна допомога спеціаліста?
Якщо це підліток, то батьки можуть допомогти. Але якщо дитина все ж потрапила у цей стан, то найчастіше причиною цього буде відсутність контакту з батьками. Тому краще все ж звернутися до фахівця, який дасть поради дитині й батькам. Доросла ж людина сама за себе несе відповідальність, якщо вона відчула, що сама не може допомогти собі, цілком нормально звернутися до спеціаліста. Звернутися до психолога — прояв здоров’я, піклування про себе.
Як реагувати на фрази типу: “Я хочу накласти на себе руки”?
Треба говорити: “Я тебе чую, я бачу що тобі зле. Розумію, що тобі не добре. Давай я буду намагатися побути поруч». Тобто в жодному разі не ігнорувати, а підтримати та запитати чи можна чимось допомогти.
Якщо ви спостерігаєте сильний розпач у людини, то краще не залишати її на самоті.
Зазначимо, у 2020 році на Сумщині зафіксували 278 самогубств.