Речі російських полонених та предмети з поля бою: боєць третьої штурмової наповнює музей війни на Сумщині
Музей російсько-української війни заснував підприємець та житель села Воргол, що у Конотопському районі на Сумщині, Максим Конюх. Речі для музею почав збирати на другий день повномасштабного вторгнення – першими експонатами стала амуніція полонених у Ворголі російських військових. Також артефакти для музею з поля бою Максиму надсилає його друг-науковець, а нині – військовий третьої штурмової бригади Олександр Мірошниченко.
Максим Конюх – житель села Воргол та підприємець – розповів про експонати, що зберігаються у власноруч заснованому місцевому музеї російсько-української війни:”Двері КамАЗа, орківського, з величезною буквою Z, КамАЗ весь постріляний, далеко не доїхав. Газета “Красная Звезда” – пропагандистська газета. Тут все про “нас”, про “фашистів, людоїдів, чудовиськ”, і чи ми від них відрізняємось (сміється, – прим.ред.)”.
В музеї – одяг російських військових, їхнє спорядження. Ці речі, вважає Максим, відображають сутність російської армії та світогляд самих солдат: “Є шапка-вушанка. Який же Ванька без шапки-ушанки? Це ж їхнє всьо. Є ще каска, здається, ще з часів другої світової війни. Звичайна залізна каска, але це каска з війни сучасної. У цій касці росіяни йшли на штурм або оборонялися, як ми бачимо, не дуже ефективно”.
Першими експонатами музею стали речі та амуніція російських військових, які заблукали у Ворголі в перші дні повномасштабної війни, і яких воргольські чоловіки взяли у полон. “Коли оті потєряшкі заблукали у наших лісах, то який аргумент був для того, щоб вони здалися? Що ми їх пригостимо чаєм, дамо їм десь зігрітися. Але наша умова була, що вони прийдуть і повністю всю амуніцію, зброю всю залишать на вході. Вони зайшли без зброї – без зброї й вийшли. Зброя поїхала в тероборону, потім частина – на війну. А весь оцей непотріб, обладунки – пішли по музеях”, – розповів Максим.
Інша частина експозиції присвячена українським захисникам. Там – тубуси від снарядів, коробки від мін, відстріляні гільзи. Більшість експонатів подарував воргольському музею глухівчанин Олександр Мірошниченко.
Науковець, співробітник Національного заповідника “Глухів”, нині Олександр служить у третій штурмовій бригаді. В музеї є його власний тактичний рюкзак із наліпкою-позивним “Аніматор”. Майбутні музейні екземпляри військовий бере з поля бою. Воргольський музей – перший, куди Олександр став передавати предмети з російсько-української війни.
“Як тільки була можливість щось надіслати, щось подарувати, то перша партія поїхала туди. Воргол – дуже цікавий, активний український проєкт, там проходять дитячі фестивалі, табори, археологічні експедиції. Тому створення нового музейного об’єкту, який присвячений російсько-українській війні – він напрошується”, – розповів Олександр.
Воргольський музей подарував ідею наповнення й інших музеїв предметами з поля бою, говорить Олександр. Нині науковець співпрацює зі всіма музеями в Сумській області, а також за її межами: “Наші пакуночки з різноманітними коробочками, предметами амуніції ворожої і української армії надходять у Чернігівську, Полтавську, Закарпатську, Київську області”.
Олександр Мірошниченко додав: окрім перемоги, бійці третьої штурмової бригади й надалі підтримуватимуть українську музейну справу.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ