Що відомо про чудотворну Охтирську ікону Божої Матері
У липні православні віряни вшановують обретіння однієї з найвідоміших святинь Сумщини – Охтирського образу Божої Матері, явленого 2 липня 1739 р. у передмісті Охтирки, на подвір’ї ієрея Покровської церкви Даниїла «у зіллі ромні». Чудесне зцілення доньки священника у 1743 р. поклало початок широкої слави ікони, до якої звернули свої сподівання спершу прочани з Охтирського та сусідніх Гадяцького і Сумського полків, а згодом – жителі й більш віддалених місць, – розповідають у Сумському обласному краєзнавчому музеї.
У 1751 р. Синод виніс рішення про дійсність охтирських чудес із рекомендацією визнати ікону за чудотворну, хоча в домашніх божницях та навіть по парафіяльних церквах образи́ Охтирської Богородиці побутували ще до її офіційного визнання.
В 1770-х рр. набули місцевого шанування списки Охтирського образу в Михайлівському Золотоверхому та Софійському соборах. Так само були відомі шановані списки ікони у Харкові, с. Межиріч Лебединського повіту, с. Рясне Охтирського повіту, с. Есмань на Глухівщині.
Відомі легенди, що пов’язують ікону з давніми центрами Православ’я. Певний, але недовгий час їй приписували єрусалимське походження, пізніше з’явився переказ про те, як до одного з монастирів був принесений список Охтирського образу з Афону.
Оригінал ікони зберігався у Покровському соборі м. Охтирка, згодом – в охтирському Свято-Троїцькому монастирі – і був утрачений у 1903 році, коли його перевозили на реставрацію до Петербургу.
Іконографія образу відрізняється від звичного зображення Богородиці з Немовлям: тут Діва Марія постає перед Розп’яттям у вигляді простоволосої дівчини, зі схиленою непокритою головою і складеними у молитовному жесті руками.
На фото: Охтирська ікона Божої Матері з фондів Сумського обласного краєзнавчого музею. 1910-ті рр. Надійшла до колекції з Хутір-Михайлівського посту Конотопської митниці у 1997 р.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ