Вчора
На Сумщині протягом дня зафіксовано 204 вибухи
У Сумах водій Mitsubishi Lancer напідпитку врізався у припаркований Jeep CherokeeФОТО
У Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН на Сумщині хочуть вилучити землі
Володимир Поцелуєв: Коли довіряють справам — тоді народжується справжнє міжнародне партнерство
62 людини евакуювалися сьогодні із трьох прикордонних громад Сумського району
Повітряні сили вдарили по складах на Курщині
“Я не їхав”: у Сумах п’яний водій намагався обдурити патрульнихВІДЕО
“В сусідки заховалася – все одно забрали”. Історія жінки, яка евакуювалася з Миропілля
На Шосткинщині до громадських робіт залучатимуть більше безробітних
У Шостці невідомі отруїли бездомних тварин, якими опікувалися волонтери
“До 40 КАБів на день може прилітати”. Військові розповіли, що відбувається у КраснопілліФОТО
До 15 років позбавлення волі засуджено двох чоловіків за потрійне вбивство
У Ромнах відбулося прощання Анатолієм Підлісним
У Шосткинській громаді мають за 2 місяці почистити колодязі
Бійці Сумського прикордонного загону завдали ударів по позиціях ворогаВІДЕО
На Сумщині загинув захисник із Кролевеччини Антон Травкін
Сумські волонтери просять допомоги, щоб збудувати вольєр для покинутих тварин
Конотопські гандболісти здобули «бронзу» всеукраїнського турніру
У Сумах стартував відкритий чемпіонат міста з футболу 9х9
У Сумах попрощались із захисником Володимиром Поповим
Поліція викрила незаконну вирубку дерев на Сумщині зі збитками у 5,9 млн грнФОТО
На війні загинув тростянчанин Олександр Заєць
У Сумах на проспекті Перемоги знайшли гранату
У Краснопіллі внаслідок авіаударів зруйновано гуртожиток та пошкоджено 30 житлових будинківФОТО
У Шосткинській громаді планують оздоровлювати дітей та дорослих із допомогою громад-партнерів
Сумський водоканал попереджає про масштабне відключення води
У Краснопіллі внаслідок ворожого удару пошкоджено пожежно-рятувальний підрозділФОТО
Лебединські таланти здобули перемоги на фестивалі “Профест” у Києві
Сумчан запрошують на символічний «Резонанс»
Тростянчанин став подвійним чемпіоном України з армреслінгу

Архітектор візуалізував Сумську фортецю 17-го століття

Сумський архітектор Ігор Титаренко виклав у Фейсбуці візуалізацію Сумської фортеці, яку в середині 17-го століття побудували козаки.

“Реконструкція Сумської фортеці

Сьогодні я пропоную зануритися в цікаву та малодосліджену історію Сумщини, в часи, коли дубові гаї сотні років були господарями цих земель, а мужні козаки в пошуках кращої долі на тяглових конях будували Сумську фортецю!

Та не завжди місто Суми було таким, яким ми звикли його бачити. На жаль, це питання і до сьогодні залишається малодослідженим. В історичній частині міста не проводилися масштабні археологічні розкопки, тільки в деяких окремих частинах відбувалися розвідки культурного шару. І, на жаль, ми не можемо дізнатися правдивої історії нашого міста тих часів, а лише здогадуватися по архівним джерелам та описам, більшість яких знаходяться за кордоном і мають незначні відмінності.

Будучи архітектором по спеціальності та небайдужим до історії Сумщини, я вирішив відтворити минулий вигляд Сумської фортеці 17 століття за історичними матеріалами, дослідженнями краєзнавців та власними спостереженнями і висновками.

Досі йдуть палкі суперечки між істориками і краєзнавцями щодо дати заснування міста Суми та життя людей на його території, не кажучи вже про справжній вигляд фортеці. Не претендуючи на істину, пропоную розібратися в цьому питанні з самого початку.

Треба зазначити, що ще до заселення цих місць козаками тут жили люди. В околицях міста відомо багато стародавніх поселень, заснованих нашими пращурами. Будувались вони переважно на пагорбах та плато, неподалік річок. Територія, яку примітили козаки-переселенці, не була виключенням! За джерелами, датованими 1655 роком, можна зробити висновок, що на цій території знаходилося Берлицьке городище. Козаки-переселенці з містечка Ставище, що на Київщині, на чолі з Гарасимом Кондратьєвим, 24 червня 1655 року надіслали клопотання московському царю Олексію Михайловичу дозволити оселитися на так званому Берлицькому городищі. Це і була перша задокументована згадка щодо заснування козаками нового міста, яке на той час придбало назву «Сумын городок». Щодо назви міста, тут треба зазначити важливість і вплив річок на формування назв. Є версія, що місто здобуло ім’я завдяки гідроніму назви річки Сума. Так як в ті часи ці території були під постійною навалою монголо-татар, назва може мати тюркське походження.

Та давайте перейдемо до самої фортеці! Для спорудження Сумської фортеці було вибрано мисоподібний пагорб правого високого берегу долини р. Псел. Його контури й лягли в основу контуру фортеці, підвищеному плато, яке з трьох сторін оточували річки Сумка (тепер Стрілка), Сума (Сумка) та Псел, що зливалися у цьому місці [2]. Долина р. Псел, ширина якої сягала кілька кілометрів, була утворена суцільною мережею рукавів, заплав, стариць і боліт, вкритих густою рослинністю. З огляду на те, що відносно недалеко вододілом річок Псла і Ворскли проходила татарська сакма, один із найнебезпечніших напрямків був надійно прикритим [2]. Сучасний сумський дослідник Є. Осадчий на підставі спостереження будівельного котловану по вул. Воскресенській (2002-2003 рр.), висловив припущення, що перші фортифікаційні споруди на Сумському городищі були споруджені у 1655-1656 р.р., принаймні до прибуття воєводи К. Арсеньєва [2]. Та вже 1 липня 1656 року вийшов наказ будувати фортецю під наглядом К. Арсеньева. Направлених державою 52 чол. служилих людей не могло вистачити для зведення укріплень, та за допомоги козаків роботи все ж таки були завершені. Принаймні відомо, що у Москві Г. Кондратьєв просив про надання сумцям грошової винагороди за будівництво фортеці, оскільки під час підвозу стройового лісу вони заморили своїх коней [2, 9, с. 132-134]. Вже 10 лютого 1658 року надійшла відписка сумського воєводи К. Арсеньєва на ім’я російського царя Олексія Михайловича з описом побудованої Сумської фортеці з соборною Преображенською церквою. Та цікаво, що ніде не згадується дерев’яна Миколаївська церква, яка на той час ймовірно вже існувала. Відомо, що у 1694 році був побудований новий храм (дерев’яний), замість згорівшого, в ім’я Святителя Миколая стольником і полковником Гарасимом Кондратьєвим. Цей храм згорів у 1803 році від необачності членів причта [3].

Для більш коректної моделі реконструкції за основу було взято опис Сумського великого острогу із «сметной книги» воєводи І. Чудінова, за 16 вересня 1664 року [4], де було детально описано розташування об’єктів оборонних укріплень в саженях. Завдяки використанню супутникових карт був створений початковий макет розташування укріплень з ймовірною похибкою в декілька метрів. На відміну від більшості фортець на території Сумського полку, Сумська зводилась як більш потужна, з вінчатими стінами [1, 8] (роблена тарасами)[1]. За приклад було взято фотофіксацію початку 20 століття Якутського острогу. По розрахункам, стандарт товщини колоди (22-26см), висота стіни (7,2м). Башти змодельовані по канонам того часу за прикладом Бельського, Казимського та Якутського острогу.

Та головним питанням, що постало перед дослідженням, стала відсутність інформації щодо розміщення на території фортеці будівель і споруд. Тут все тримається на припущеннях. Відомо, що місто поділялося на «замок» і «город». Так званий «замок» слугував для розміщення гарнізону та керівництва. Тут розташовувалися: ізба-казарма (московського стилю), канцелярія, ратуша, приказна ізба, кузні, могазейни (склади), порохові погреби. Важливо згадати про «тайник» – таємний прохід для військових вилазок. Існує теорія, що там можна було проїхати на конях. Сучасний дослідник Є. Осадчий зробив припущення, що «тайник» – це колодязь в середині оборонної вежі. Але, скоріш за все, він був проходом, так як укріплення могло постраждати від атак ворога, позбавивши гарнізон води під час осади.

Також відомо, що на території «города» розташовувалася Преображенська церква з двома приділами «Алексия человека Божия» і «чудотворца Алексея митрополита» та церква Святителя Миколая. Головною слугувала вул. Велика Московська, яка пролягала через все місто. На території передбачався полковий майдан, його теоретичне місце розташування було неподалік Московських воріт (в районі нинішньої Воскресенської церкви). Основною масою «города» була садибна забудова містян та ремісничі споруди.

Сумська фортеця, яка мала неабияке стратегічне значення для оборони кордону від загарбників, жодного разу так і не була захоплена. Та зруйнував її час і недбалий догляд через неактуальність її оборонної потреби. Часи, коли війна і необхідність обороняти землі від навали, давно минули. Місто поступово придбало новий вигляд. Будувались заводи, з’явились меценати, приїздили з-за кордону люди, вулиці перебудовувались, утворюючи новий концепт міста. Та часи козацтва на довгі віки залишилися в пам’яті людей.

Вся використана інформація взята з відкритих джерел і є у суспільному доступі. Візуалізація є особистим поданням, створеним на основі знайдених матеріалів, консультацій з істориками-краєзнавцями і власних досліджень території”, – написав архітектор.

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу