Де в Сумах можна погодувати австралійку Ему, в’єтнамця Дарунка та купити смарагдове яйце?
Зимовим похмурим ранком менше за все чекаєш побачити страуса, який першим зустрічає і з цікавістю роздивляється відвідувачів контактного зоопарку «Бабусине подвір’я»!
Розташований він у Сумах на території міського парку імені Кожедуба, біля парашутної вежі. І страус ему – не єдиний екзотичний мешканець цього невеличкого контактного зоопростору!
– Страус у нас поселився відносно недавно, – розповідає Світлана Пономаренко, яка разом зі своєю подружкою Вікторією є єдиними співробітниками «Бабусиного подвір’я». – Це самиця виду ему, найбільшого птаха Австралії. Ему відрізняється від африканського страуса тим, що має на лапах не два, а три пальці. Ми жартома називаємо нашого страуса окупантом, бо нам привезли його військові із Суджі. Хлопці в лісі бачили багато тварин, яких росіяни повипускали тікаючи. Більшість із них загинули, така доля чекала б і пару страусів, що бродила лісом. Один птах підірвався на міні, врятувати його наші військові не змогли, а от цього встигли спіймати. Хлопці не знали, куди його подіти, а потім хтось згадав про нас. У них було дуже мало часу, їх відпустили всього на годинку, вони й привезли його до нас і попросили назвати: якщо це самець – то Лакі, а якщо самочка – Ема. Ми пів року не знали стать, тому називали і так і так, ну, а потім, коли птаха знесла смарагдове яйце, стало зрозуміло, що це Ема. Наша Ема ручна, дуже полюбляє, коли її гладять, лягає на живіт і вимагає, щоб їй робили масаж шкіри. Мабуть, вона чешеться під таким густим пір’ям… Їсть наша Ема, як і звичайний птах, зернові, овочі, дуже поважає яблука. За день може з’їсти відро! До смаку їй і сінце. Ема, як сорока, все полюбляє пробувати на дзьоб.
– А потомства в Еми не може бути?
– На жаль, ні. Ема знесла вже друге яйце, але вони не запліднені. Бо самця Емі ніде взяти, на страусиній фермі пана Циби в Нижній Сироватці залишився тільки один страус, інші загинули. За рік страус може знести до 60 яєць, але в таких умовах, як у нас, – уполовину менше.
– Куди ви подінете це яйце?
– Скоро день закоханих. Можливо, хто захоче купити сувенір для своєї пари – отже, приходьте! А потім на підході буде третє яєчко, якраз можна буде до Великодня припасти. Так що ласкаво просимо – за ціну домовимось!
– А які у вас ще екзотичні тварини?
– Є в нас пара павичів, яких ми привезли зі страусиної ферми. Взимку вони на другому поверсі нашій мініферми живуть. Зараз у них починається гон, і павич залицяється до павлини, розпускає свій хвіст. Раніше у них з’являлась малеча, а коли почалась війна, павлина навіть яйця перестала нести. Але вони живуть разом, павич доглядає за своєю парою. Влітку павичі живуть на вулиці, ну, а з осені до середини весни тут, бо погано переносять холоди. Поряд із ними живе фазан, він один – без пари. Його нам подарували друзі з фазанячої ферми на Баранівці.
У приміщенні також знаходиться мама-крольчиня з малечею. Це декоративні кролики. Коли потеплішає, вони будуть мешкати в клітці на подвір’ї. Крольчат дітки, що до нас приходять, дуже полюбляють годувати. Є в нас і морські свинки. До речі, в нас можна придбати до-машнього улюбленця – маємо і крольчат, і свинок, а ціни в нас втричі менше, ніж на ринку. Зацікавленим можемо показати нутрію – дуже пухнасту й симпатичну, їй уже чотири роки! А на нашому подвір’ї мешкають овечки, баранчики, кізочки. Є дві в’єтнамські свинки і, так би мовити, їх чоловік на ім’я Дарунок – улюбленець відвідувачів. Він такий великий, чорний і дуже фотогенічний! Наші курочки та півні теж особливі, екзотичні. Є породи китайська шовкова, у них замість пір’я – пух, а ще чорна шкіра! Є карликова брама – вони низенькі й кудлаті.
– Кого у вас можна погодувати та погладити?
– Погодувати у нас можна всіх мешканців. Всі їдять екструдер – це кукурудзяні палички без домішок. Корм входить у вартість квітка – 100 грн для дитини з дорослим, якщо квиток тільки для дорослого – 70 грн, дитячий – 60 грн. Хто до нас приходить вдруге, то часто приносить тваринкам своє частування: хліб у вигляді сухариків без спецій, овочі, а для Еми – яблучка. А от наш лелека (він без одного крила) – хижак, тож для нього в пріоритеті рибка – морожена салака чи м’ясо, наприклад, курячі шийки.
– А як взагалі у вас з’явилась ідея створити такий дитячий зоопарк?
– Це було 10 років тому. Якраз почалась війна, був дуже похмурий настрій і не було місця, куди б можна було піти з дітьми, поспілкуватись з тваринами. Звісно, є станція юннатів, але там в основному птахи і їх не погладиш, не почастуєш. От ми з чоловіком і вирішили спробувати створити такий контактний зоопростір. Влада нас підтримала, юридично – ми громадська організація. Почали потроху розвиватись. Спершу тваринок у нас було небагато. Потім великих ми купили, деяких – подарували спонсори, а вже дрібних приносили люди – кроликів, морських свинок. Курочок ми підкупляємо, щоб кожного сезону радувати сумських діточок чимось новеньким.
Зараз багато птахів і тваринок нам привозять військові, які їх рятують. Були пташенята яструбів, сов, лелек. Ми їх відгодовуємо і, якщо вони можуть жити самостійно, відпускаємо в природні умови. Лелек вивозимо в ліс на Баси, там вони гніздяться. Яструби, сови живуть у нашому парку. Дерев тут багато, тож їм добре.
– Як вам вдається всіх прогодувати, адже взимку відвідувачів небагато?
– Так, активний сезон у нас починається в березні. Тож зараз нам, звісно, нелегко. Раніше допомагали волонтери, але сьогодні більшість з них переключилась на допомогу військовим. А так живемо за рахунок того, що заробимо влітку – тоді в нас аншлаги, особливо в святкові дні. Більшість кормів ми закупаємо і заготовляємо влітку і восе-ни – самі косимо й сушимо сіно. А ще нам допомагають люди: турботливі бабусі приносять очистки від овочів, буває, що восени привозять із дач дрібну картоплю, великі кабачки, огірки, бурячок, морквину, капустку. Іноді нам допомагає мережа супермаркетів «Сільпо» – вони яблучка підкидають. Отже, якщо у вас є овочі, крупи, навіть якщо в них завелась міль – приносьте, ми будемо дуже вдячні!
Взимку «Бабусине подвір’я» працює з 10:00 до 15:00, телефони: 066 732-44-56, 050 726-53-06, 066 069-32-01.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ