Село на Сумщині запрошує на проживання багатодітні родини. Заманюють житлом і роботою
Багатодітні родини з усієї України запрошують жити до села Капустинці Синівської громади. Цим планують зберегти село та школу – останню хочуть закрити. Нині в цьому селі проживає близько 600 мешканців. Родинам же, які переїдуть, обіцяють придбати житло та знайти роботу, пише suspilne.media.
Цей будинок – один із тих, який пропонується як житло для тих, хто забажає переїхати жити до Капустинців. Його господарка пані Ольга розповідає, що тут жив батько чоловіка, будинок вільний останні півтора року. Є три кімнати, кухня та підсобка – для різного краму. Поряд з будинком господарські будівлі та 20 соток землі.
“Ми ждемо тут людей, щоб всі приїжджали сюди. Хочемо і допоможемо, чим зможемо. Хочемо, щоб школу не закрили, щоб діти ходили в школу, щоб люди приїжджали до нас, щоб село продвигалося. У мене онук є, хочу, щоб в школу тут ходив, щоб не возили нікуди”, – розповіла мешканка Капустинців Ольга Мельник.
Загалом у селі до півтисячі домогосподарств, з них у половині – ніхто не живе. Три будинки готова купити для родин місцева фермерка, розповідає староста села Світлана Кулинич – відремонтувати їх, за необхідності – надати і роботу.
“Якщо сім’я проживає рік, їм подобається в нас, значить вона цей будинок може подарувати цій сім`ї. Зробиться ремонт, проведеться вода, встановиться ванна, каналізація, косметичний ремонт зробиться і запрошуємо до нас”, – розповіла староста села Світлана Кулинич.
Усе це роблять для того, аби зберегти місцеву школу, в якій сьогодні пролунав останній дзвоник.
Всього тут навчається 28 учнів. Цьогоріч заклад має п’ятьох випускників.
“Дуже весело у нас тут, беремо участь у всіляких пізнавальних конкурсах, спортивних. Бувають екскурсії, їздимо відпочиваємо. Красиві кабінети, вчителі дуже хороші, наша школа дуже хороша”, – розповіла випускниця Анна Пономаренко.
До майбутнього першого класу набрали три дитини. І якщо дітей не додасться, сьогоднішній дзвоник може стати для школи останнім. Зараз тут працює 9 педагогів.
“У нас і гуртки є, і спортивні секції ми намагаємось все це дати дітям, велика підготовка у нас до зовнішнього незалежного оцінювання. Досить непогано у нас дітки здають ЗНО. То ми вкладаємо всі знання, вміння, всю енергію”, – розповіла директорка Капустинської школи Оксана Сірик.
Такий вигляд має клас, куди запрошують навчатися першокласників. За два останні роки вклали більше 270 тисяч гривень у нову систему опалення. Утримання ж школи на рік обходиться у 3 млн грн. За словами голови Синівської громади, якщо школу таки доведеться закрити, можуть довозити дітей або за 12 км до Синівки, або ж за 6 км до Саїв.
“Сьогодні державна субвенція надається на ті класи, у яких є п’ять учнів і більше. Тобто, я розумію, що нам потрібно буде з місцевого бюджету акумулювати кошти, хотілося б щоб держава допомогла і на оці класи. Але якщо не буде державної субвенції на школу, місцевий бюджет не зможе витягти тих три млн на ще один навчальний рік”, – сказав голова Синівської громади Олег Тихоненко.
9 червня у громаді планується відкриття після двомісячного ремонту дитячого садка. Тут навчається 14 вихованців. Близько півмільйона спонсорських коштів вклали у відновлення покрівлі, відремонтували харчоблок та приміщення груп.Також у селі 2021 року запланований ремонт дороги від центру Капустинців до села Подільки, розповідає Олег Тихоненко.
Автобуси курсують двічі на тиждень у трьох напрямках – Суми, Лебедин і Ромни. На сьогодні, говорить староста села, Світлана Кулинич, одна багатодітна родина з Житомира погодилась на переїзд – є заява на прийом її двох дітей до місцевої школи. Аби її не закрили, треба ще шістьох, аби усього тут навчалось 30 школярів. Поки ж депутати Синівської селищної ради проголосували за закриття трьох шкіл на території громади, серед них і Капустинська. 26 червня готують усіх, хто тут працює, попереджувати про ймовірне звільнення.