“Комендантська година” для сумських дітей: спочатку попереджатимуть про порушення
Порушників “комендантської години” в Сумах спочатку не каратимуть штрафами, а попереджатимуть про порушення. До комісії, як здійснюватиме перевірки раз на квартал, входитимуть представники поліції, служби у справах дітей та управління освіти, пише Суспільне.
Сумчанка Катерина має трьох дітей. Її старшому сину — 20 років, донькам-двійнятам – по 12. Одна з них — Ксюша — розповідає: мама не дозволяє їй гуляти пізно ввечері. Та й сама дівчинка такої потреби не має.
“Після 22.00 у мене немає потреби куди-небудь виходити. У цей час я зазвичай сиджу вдома, допомагаю мамі готувати вечерю і лягаю спати”, — каже Катерина.
Мати має свій погляд на рішення міськради про нічні обмеження для дітей і підлітків.
“Бачу це як намагання боротися з наслідками, а не причинами. Бачу, що немає поняття про вікову психологію. Я читала в книжці про підлітків. Там було сказано, що підлітки, як жеребці. Їм потрібно розширювати “загінчик”, в якому вони перебувають, інакше вони весь час намагатимуться перестрибнути. Усе змішали: і 10-річних, і майже 16-річних прирівняли до дітей. Але вони вже не діти, вони — підлітки. Треба інші умови. Якщо забороняти, то після 00:00 — ну гаразд”, — говорить вона.
Хто проводитиме рейди
Відповідне рішення діє у Сумах з 2010 року, пояснили в міській раді. За нього вчергове проголосували через те, що межі Сумської територіальної громади розширились і приєднали до себе ряд сіл.
“Відповідно до цього рішення посилюється контроль за виконанням. Тепер щоквартально ми плануємо проводити рейди як на вулицях, так і в громадських місцях, і у закладах сфери розваг. Відповідно до цього рішення дітям віком до 16 років з 22 до 6 години без присутності одного з батьків забороняється бути на вулиці і в інших громадських місцях”, — зазначила начальниця управління “Служба у справах дітей” Валерія Подопригора.
Участь у рейдах, які перевірятимуть виконання рішення, братимуть і представники від освіти.
“Таких рішень більше ніж 30, я порахувала по Україні. Вони періодично оновлюються і унормовують, і виконують просвітницьку роботу щодо відповідальності батьків за своїх дітей”, — розповіла заступниця начальника міського управління освіти і науки Олена Назаренко.
Яка відповідальність
У поліції кажуть: спочатку не каратимуть штрафами, а попереджатимуть про порушення.
“На сьогодні на території міста було складено 271 протокол за невиконання батьками батьківських обов’язків щодо виховання дітей. Також 18 протоколів — за продаж неповнолітнім спиртних або тютюнових виробів, один протокол — щодо перебування дітей у закладах, де провадиться діяльність в сфері розваг або громадського харчування”, — каже начальник сектору ювенальної превенції Нацполіції Сумщини Валерій Сілін.
Що думають сумчани
“У такий час чим діти можуть займатися? Краще, якщо в такий пізній час вони будуть вдома. Батьки дуже дітей люблять і через цю любов не завжди можуть відмовити, тим більше в такому віці, коли діти – підлітки, складно батькам буває”, — каже сумчанка Людмила.
“Мій не гуляє так пізно. Я схвально ставлюся, звичайно. Після 21.00 — вдома моя дитина. Позитивно ставлюся”, — говорить сумчанка Наталія.
“Дивлячись, які діти. У 14-15 років якщо вони десь пройдуться, — нічого страшного. Ну а таких, зовсім маленьких, треба вкладати спати вчасно. У батьків повинна бути в голові комендантська година. Це найголовніше”, — сказала сумчанка Валентина.
Погляд юриста
Рішення міської ради частково повторює обов’язки і вимоги, прописані іншими нормативними актами, які діють в Україні, говорить юрист Сергій Горлач.
“Ці документи базуються на вимогах закону і деталізують його, щоб створити певні інструменти на місцевості і відрегулювати певні стосунки. Це дає певний інструмент для володарів бізнесу у час з 22.00 до 6.00 перевіряти у осіб документи і уникати відповідальності за продаж алкоголю. Батькам це ще раз нагадає, що сімейним кодексом встановлена відповідальність батьків: як вони повинні виховувати дітей, в дусі поваги до чогось, основні орієнтири визначені. Ряд кодексів визначають відповідальність: це і адміністративна, і кримінальна”, — говорить він.
Рішення міської ради вступить в дію з моменту його оприлюднення. Поки цього не сталося.