На Сумщині відкрився музей пам’яті останнього героя Радянського Союзу
Днями маленьке село Суходіл на Глухівщині перетворилося на епіцентр великої події, зібравши почесних гостей із Глухівської РДА та Сумської обласної адміністрації. Люди з’їжджалися сюди цілими делегаціями у складі керівництва району, освіти, ветеранських та інших організацій, істориків, науковців, письменників, журналістів: у крихітному населеному пункті на кордоні України з РФ відбулася історична подія – відкриття музею ім. В. Батьохи.
Василь Опанасович є останнім героєм Радянського Союзу з 202 на Сумщині. Уродженець с. Суходіл, він пройшов шлях від молодшого командира до підполковника, форсував Дніпро, керуючи окремою озброєною ротою. Після війни переїхав до міста Суми, де і прожив до самої смерті. В обласному центрі Батьоха активно займався з дітьми, проводячи по школах патріотичні бесіди. Василю Опанасовичу присвоєне звання Почесного мешканця Сум, а також постало питання дати вулиці Холодногорській, на якій останні роки жив герой, ім’я Батьохи. Та оскільки все ж таки Суходіл є малою батьківщиною героя, то і музей було відкрито саме там.
Урочистості почалися на меморіальному комплексі, де встановлений обеліск Батьосі. Гості вшанували пам’ять герою – поклали квіти. Особливо важливим цей захід був для родини Василя Опанасовича, яка приїхала з обласного центру: донька, син, онуки та правнуки. Всі вони не стримували сльози на очах – настільки близько приймали до серця кожне слово промовців. Після меморіалу учасники події відправилися до школи, де в коридорі на імпровізованій сцені розгорнулося дійство. У виконанні учнів лунали воєнні пісні, вірші, демонструвалися фрагменти документальних фільмів та фотографії Батьохи. Керівництво школи навіть не очікувало, що на відкриття музею збереться стільки народу звідусюди. Тому увесь коридор був вщент заповнений людьми: всім було цікаво послухати та побачити. Кожен промовець у своєму виступі говорив щось новеньке. Так, з вуст виступаючих дізналися, що Батьоха – це легендарна людина, яка пройшла все горнило війни. Він 5 разів отримував важкі поранення та залишився живим. Як він потім сам зізнався, вижив завдяки кулемету Максиму, який тягав скрізь за собою – всю війну, попри те, що ця залізна зброя мала вагу 63 кг. Василь Опанасович відмічав, що усі бойові товариші полягли мертвими в бою, а його рятував кулемет.
Максим та решта іншої зброї тепер в якості експонатів будуть жити в музеї.
В.о. голови Глухівської РДА Володимир Картавий назвав відкриття музею знаменною подією в соціально – культурному житті Глухівщини. «Хоч носить музей ім’я Батьохи, та в ньому буде зібрана інформація про 12 героїв нашого району, – каже Володимир Григорович. – Учні шкіл у межах пошукової діяльності зможуть поповнювати колекцію новими експонатами. Це дуже важливо для підростаючого покоління, адже без знання минулого немає майбутнього». Двері музею завжди будуть відкритими для наступних поколінь.
Завершенням незабутнього заходу стало частування гостей за святковим столом, який буквально ломився від різноманітних страв, приготовлених робітницями школи.