На Сумщині перевірять рішення суддів про самовідводи
На Сумщині у першому півріччі цього року з порушенням строків, а саме більше двох місяців, розглядалося близько 5% справ та матеріалів цивільного характеру. Із залишку нерозглянутих справ позовного та окремого провадження 515 справ перебувало на розгляді в судах понад 3 місяці, 135 розглядалося у терміни від 6 місяців до 1 року, 37 – від 1 до 2 років та 3 справи понад 2 роки. Такі статистичні данні були озвучені на нараді голів місцевих судів, які проводилися в Апеляційному суді Сумської області.
За словами виконуючого обов’язки голови Апеляційного суду Сумської області Сергія Хвостика, найбільша кількість проваджень, які не були розглянуті в строк, на рахунку Зарічного та Ковпаківського районних судів м. Суми, а також Конотопського, Охтирського, Роменського, Шосткиського міськрайонних судів та Сумського районного суду.
Голови місцевих судів в свою чергу зазначали, що суттєвим фактором, який впливає на відтермінування прийняття суддями рішень є надмірне навантаження на них, яке склалося у зв’язку із неукомплектованістю суддівського корпусу, а також неявка сторін, їхні клопотання про відкладення розгляду справи для витребування додаткових матеріалів чи надання інших доказів, пред’явлення сторонами додаткових позовних вимог тощо.
“Проте, судова практика також свідчить, що на строки розгляду цивільних справ суттєво впливають й відводи та самовідводи суддів. Із 84 заявлених у цьому півріччі відводів та самовідводів 43 були задоволені. Решта – необґрунтовані. А це ж все впливає і на строки, оскільки у випадку задоволення заяви, справа, як правило, відкладається. Я розумію, що є різні випадки, особливо політичного характеру, по яким не хотілося б приймати рішень. Але ж «перекидати» їх на плечі своїх колег теж не треба. У них роботи не менше. Тому хочу, аби ви, як голови судів, довели колегам, що у разі виявлення Апеляційним судом Сумської області безпідставних відводів та самовідводі до Вищої кваліфікаційної комісії направлятимуться відповідні подання. А це, наголошу, впливатиме на результати оцінювання суддів”, – зазначив Сергій Хвостик.