Сумчан одружують у “Києві”
Сумські “щепкінці” у скорботі через передчасну смерть колеги
Сумські правоохоронці виявили та вилучили зброю в одному з розважальних закладів містаФОТО
Сумчанки святкували перемогу у матчі чемпіонату України
Стали відомі подробиці ДТП біля Рівного, у якій один сумчанин загинув та ще двоє травмувалисяВІДЕО
За добу щеплення від коронавірусу зробили 60 жителям Сумщини
Ще 43 жителі Сумщини одужали від коронавірусу
На Кролевеччині виявили незаконну порубку лісу
Юні піаністки з Шостки відзначилися на “Kharkiv musik fest”
Де на Сумщині виявили 194 нові випадки коронавірусу?
На Сумщині – 5 нових смертей від COVID-19
У Сумах молодик потрощив десяток автівок, 3 банки та крамницюВІДЕО
На Сумщині 194 випадки коронавірусу за добу
Вчора
На Сумщині фотографа-педофіла судитимуть у закритому режимі
Сумские биатлонисты отбегали эстафету на Кубке мира
Сумський суд відновив розгляд кримінальних справ, хоча суддів не додалося
Конотоп у 1921-му: Яким було місто рівно 100 років тому (фото)
Інсайдерська інформація: до Шостки планують ввезти небезпечні компоненти ракетного палива
Сумський апеляційний суд залишив без змін 50% вироків, ухвалених місцевими судами
«Брали» браконьєра голіруч: Єдина жінка-лісничий Сумщини – про особливості своєї роботи
Реорганізація райдержадміністрацій Конотопщини – на фінішній прямій
У Шостці оновили склад ради підприємців
Олександр Стрельченко привітав із святом весни колектив та вихованців Сумського обласного будинку дитиниФОТО
У сумському супермаркеті продавали “волохаті” помідори (фото)
Обстеження річки Охтирка: виявлено 40 канав
Хто платитиме 3 мільйони за утилізацію медичних відходів під Сумами?
Футболістки Сумщини дізналися суперниць у плей-офф чемпіонату Європи
На Сумщині виявили 4 нелегальні АЗС
У Сумах провели Координаційну раду з впровадження Стратегії розвитку міста до 2030 року
Скільки лікарів у Сумах уже вакцинували проти коронавірусу?

Найстаріший гончар Сумщини відзначає сьогодні 90-річний ювілей

Сьогодні, 21 січня, Григорію Івановичу Негоді із с. Шатрищи, що на Ямпільщині, виповнилося 90 років. Його називають найстаршим гончарем нашої області, людиною, яка зберегла і донесла до нас славні традиції шатрищенського гончарства, передає yampil.info.

До вашої уваги розповідь гончара про своє життя та перспективи цього ремесла на Ямпільщині.

Розкажіть про свою династію, чи були у Вашому роду гончарі?

У Шатрищах народилися мій батько, дід та прадід. До революції у мого діда по батьку Негоди Єгора Петровича було два вола, коні та корова – він займався землеробством. Орав землю він сохою, бо плугів тоді ще не було. Після революції діда визнали кулаком, забрали все: і волів, і коня, і корову, розібрали навіть сараї. Залишили лише чотири стіни хати, двері якої потім заставляли дошками, щоб  всередину не потрапляв дощ та сніг.

Другий мій дід, по матері, Конюхов Дмитро Євсейович, теж мав господарство. Окрім того, він власними руками створив привід діаметром 6 метрів, який крутився за допомогою двох коней. Від цього приводу у нього працював млин, молотилка, крупоружка та соломорізка. Тож, він займався тим, що людям молов зерно, звичайно, за це йому платили гроші. Після революції привід забрали, а його самого увезли десь на місяць. Коли він повернувся ,то перевірив тайник на горищі, який виявився пустим. Він сів за стіл, нагнувся, посидів посидів, потім ліг та  й помер…

Батька після розкулачення запросили працювати десятником в колгосп, це фактично була посада бригадира. Але він від цього відмовився, за що йому на рік присудили примусові роботи по будівництву ДніпроГЕСу. Там йому дали тачечку, з якою він працював до 1939 року. Потім він звільнився та займався вдома гончарством. Шатрищі тоді були поділені на дві половини, там, де міст на Антонівку  – робили цеглу, знамениту шатринку, без якої російської печі не зробиш, а в іншу сторону всі займались гончарством. В кожній хаті були обладнані полки під стелею та стояв гончарний круг. Тобто, щоб навчитись цьому ремеслу, можна було просто піти до сусіда.

У 1941 році розпочалась війна, батька забрали на фронт і у Шостці його взяли в полон. Тож він повернувся додому і до 1943 року жив в окупації, вже після звільнення його знову забрали на фронт в Білорусію. Там його поранили і відправили у Вологду на лікування, де він провів півроку. Його визнали не стройовим і повернули додому, де він продовжив гончарну справу.  Після війни в Ямполі був комбінат побутових послуг – в народі «биткомбінат», де працювало десь п’ятнадцять шатрищенських майстрів. Вони вдома виготовляли глечики і їх туди здавали, за що їм платили. 20 березня 1947 року батько запряг корову у сани і поїхав привезти глини, щоб була робота вдома. Він поїхав за глиною по дорозі з Шатрищ на Степне, де з лівої сторони всі брали глину. Це не був організований кар’єр, хто хотів там і копав. За зиму його розробили так, що там вже десь двадцять чоловік поміщалось. У той день в тому кар’єрі відвалився шматок глини і мого батька та ще одну жінку вбило на смерть…

У той час я вчився в школі в сьомому класі і допомагав батьку випалювати горщики. Звичайно, і робити їх пробував.

Як склалася Ваша доля?

Після школи я пішов в Шосткинський фізико-технологічний технікум, який закінчив в 1952 році. Після навчання мені запропонували поїхати на роботу на вибір в Копейськ Челябинської області, Актюбинськ або Фрунзе. Я обрав Копейськ, бо там неподалік працював мій двоюрідний брат. На заводі військової промисловості я пропрацював всього 4 місяці, після чого мене забрали в армію. Служив я в Амурській області на Далекому Сході. Не дослуживши 12 днів до 2 років, нам з співслуживцями присвоїли по одній зірочці і відправили в запас.

Після повернення з армії я написав в Главк у Москву, щоб мені надали якусь роботу. Звідти прийшла відповідь: обирай Львівський або Шауляйський велосипедні заводи. Я поїхав у Львів, прийшов на завод, а там сказали, що мене влаштовують майстром цеху – шукай житло. Тиждень я ходив по місту, читав оголошення. Якщо десь і було написано, що здається куточок, то коли я туди доходив, було вже зайнято.

У мене вдома залишилась мати і сестра. До того ж, сестра вийшла заміж. Тож, мати залишилась сама. Я вирішив повернутись додому і влаштувався механіком на цегляному заводі, завод потім об’єднався з Воздвиженським, потім був навіть цех в Дружбі. Я за все  це мав відповідати. З цегляного заводу в 1966 році мене запросили в колгосп інженером, де я пропрацював до пенсії.

З 1991 року я на пенсії, маю два трактори ЮМЗ, на які у мене є плуг та картоплекопалка та Т16, на якому косарка. Свого часу я копав картоплю та косив траву людям в Шатрищах, в Степному, в Антонівці, у Вовні, у Дубровці та в Білиці.

Як Ви повернулися до гончарної справи?

У 2008 році, якщо не помиляюсь , в Ямполі організовувалось святкування Дня Незалежності. Наш завклубом підходить і запитує, чи я не зможу показати, як горщики робляться? Бо більше нікого з гончарів вже не було. Я кажу, що показати можу, але для цього потрібно зробити гончарний круг, потрібно набрати глини, а той кар’єр, що по Степновському шляху вже заріс бур’яном.

Я зробив на швидку дерев’яний гончарний круг і поїхав в Ямпіль демонструвати.  Там все це діло показав, і підходить до мене директор Центру дитячої і юнацької творчості і говорить, а давай ми зробимо, щоб ти навчав дітей гончарству у Шатрищенській школі. Я погодився і почав вести цей гурток.

Окрім того, на цьому святі були гості з Шостки. Якраз підходив День міста і мені запропонували поїхати в Шостку. З 2008 року мене кожен рік запрошували, їздив туди разів сім чи вісім. Вони присилали машину, грузили круг… До речі, їздив не лише в Шостку, а і в Конотоп, Кролевець, Глухів та Середино Буду. Та і у Шатрищі часто приїздили екскурсії  з Дружби, Свеси та з сіл.

Потім наша країна стала бідною у плані фінансів, почались скорочення і мене скоротили з Центру дитячої та юнацької творчості. Вже два роки я не працюю, але в школі у мене є великий клас, де є круги і заготовлена глина. Час від часу приходжу і навчаю дітей починаючи з 4 до 7 класу. Вже у 8 класі рідко хто приходить – починають спортом займатися, чи іншими справами.

Чи є у Шатрищах перспектива відродження гончарства?

Ні. Я один цим займаюсь. Більше ніхто не може, бо всі гончарі вже померли. Я у Шатрищах найстарший чоловік, старше мене вже нікого немає.

Молодь у цю справу не йде, бо вона кропітка і важка. Ви знаєте, що столиця гончарства у нас на Україні це Опішня Зіньківського району Полтавської області. Там був організований гончарний завод по виробництву цих виробів, так цей завод збанкрутував і не зміг працювати. Вже не говорячи про приватників…

Та і цегельний завод наш не працює з 2012 року. Коли в країні була підготовка чемпіонату Європи з футболу – він працював, бо було багато замовлень на цеглу. Зараз же на завод  ніхто не звертає уваги, він стоїть.

Поділитися в соціальних мережах
Далай-лама привился от коронавирусаВІДЕО
Гендиректор Pfizer отменил визит в Израиль. Оказалось, что он еще не вакцинировался от коронавируса
Закарпатська область із понеділка стає “червоною”
Елизавете II, которая ранее зареклась заводить новых собак, подарили двух корги
Помощник Путина заразился коронавирусом
На дороге в Италии погибла заробитчанка из Украины, у которой дома остались муж и сынВІДЕО
В Ровенской области ночью ледоходом снесло мост через реку Случь
Лукашенко розповів про свій “єдиний палац”
“Я не убийца”. Премьер Словакии исключил отказ от российской вакцины “Спутник V”
США наклали санкції на Коломойського
ДТП в Польщі: 6 українців загинуло, ще 15 травмованіФОТО
Коронавирус в Украине набирает обороты: за сутки более 9 тысяч новых случаев
Вчора
Прививка от коронавируса будет стоить до 1200 гривен – Шмыгаль
Больше всего украинки хотят получить на 8 Марта цветы и добрые слова, меньше всего – книгу или ребенка
Под Харьковом держали в рабстве пятерых мужчин и двух женщин: они валили лес
Пожаловавшаяся на поломанный вибратор советница главы ЦИК уволилась с должности
В Кривом Роге 15-летняя девочка создала “группу смерти” и планировала суицидВІДЕО
В Москве застуканный за сексом 14-летний школьник выпрыгнул с 17 этажа
С 1 марта в Украине повысились тарифы электронных доверительных услуг
Выпущенный на свободу в России маньяк не пришел домой
В центре Донецка продают дом за миллион долларов
Украина в этом году откроет три новых посольства и три генеральных консульстваВІДЕО
В ВОЗ объявили 2021-й годом ковида и не ждут окончания пандемии в ближайшее время
В Британии построят новые ракетные катера специально для Украины
Ученые смогли уничтожить раковые клетки с самой распространенной мутацией – журнал Science
В YouTube пообіцяли відновити акаунт Трампа
Из-за пандемии коронавируса в Италии перенесли местные выборы на осень
Третий локдаун. Чего ждать от новой волны коронавируса в Украине
В Украине изменили основания для предоставления помощи по частичной безработице
Глава МОЗ Украины назвал области, которые ближе всего к “красному” уровню карантина