Петиція про перейменування сум’ян набрала необхідну кількість голосів: тепер її розгляне міськрада
У Сумах знову дискутують про те, як правильно називати жителів міста. Хоча депутати нещодавно затвердили офіційною назву «сум’яни», частина містян вимагає залишити звичне «сумчани». Петиція з такою пропозицією вже зібрала потрібну кількість голосів. Відтоді в соцмережах з аргументами й без люди рефлексують про самоназву. Цукр зібрав найкращі реакції й ділиться з вами.
Петиція від «сумчан»
Від грудня «сум’яни» — ще одна офіційна назва мешканців міста. Таке рішення депутати затвердили 30 жовтня у новому Статуті Сумської МТГ. У статті 11 йдеться, що жителі громади називаються сум’янами або сумчанами.
Та вже за кілька днів на платформі електронної демократії з’явилася петиція. Її авторка Тамара Савчук просить змінити Статут:
— Ми, жителі міста Суми, просимо змінити назву «сум’яни» на історичну та рідну для нас «сумчани». Це [назва «сум’яни»] суперечить офіційному українському словнику та всім громадським опитуванням жителів міста, — йдеться в петиції.
Петиція набрала понад 250 потрібних голосів, тепер її розглянуть у Сумській міськраді. До речі, навіть у цьому тексті ресурс перевірки правопису LanguageTool підкреслює слово «сумчани», як некоректне. Натомість рекомендує написати «сум’яни» чи «сумці». І хоч авторка петиції згадувала про громадські опитування, проте на жодне з них у тексті вона не посилається.
А чому ми сум’яни?
Нагадаємо, що назви «сум’яни» і «сумці» відповідають правилам української мови. Раніше кандидатка філологічних наук пояснювала Цукру, що відтопонімічні назви в українській мові утворюють за допомогою суфіксів -анин/-янин, -ани/-яни, -ець, ц(і). Також використовують і суфікси -чанин, -чан(и) та інші. Саме через існування кількох твірних суфіксів і з’являються синонімічні назви сум’яни, сумці та сумчани. Проте утворення останньої не відповідає правилам мови, наголошує науковиця.
Крім того, суфікс «-чан» у слові сумчани в радянський час унормувала російська літературна мова. Під її впливом цей суфікс закріпився в українському словотворі, як норма для окремих відтопонімічних назв. Так харків’яни й сум’яни стали харківчанами та сумчанами, пояснювала філологиня.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ