У Сумах стартує проєкт підтримки родин загиблих захисників
Уродженець Шостки відзначений дипломом стипендіата імені академіка НАН України Патона для молодих вчених
Конотопська гандболістка разом зі збірною виборола “срібло” на Чемпіонаті України
Сумська “Барса” перемогла команду з Полтавщини
Студент СНАУ відзначився у конкурсі наукових робіт з органічного виробництва
З початку травня в Сумській області зменшуються закупівельні ціни на молоко-сировину
По околиці Сум здійснили ракетний удар
Ехінококоз на Сумщині: за останні п’ять років – 6 випадків
За виховання п’ятьох дітей жительку Конотопщини удостоєно звання «Мати-Героїня»
У Лебединській громаді привітали матерів загиблих захисників України
ФК “Тростянець” програв киянам
У Роменській громаді попрощалися з військовим Вячеславом Сітаком
У Сумському районі внаслідок обстрілу виникла пожежа в житловому секторіФОТО
На війні загинув мешканець Ворожби Олександр Горбач
У Конотопській РДА перевірять збереження активів, інформації та управління державним майном
Правоохоронці Сумщини забезпечуватимуть публічну безпеку та порядок під час поминальних днів
У Сумах відбувся благодійний концерт “Якось навесні та з оркестром”
Стартував чемпіонат Сумщини з футболу
Охтирчани вийшли у центр міста, щоб нагадати про військовополонених
Один наїхав на опору ЛЕП, а інший – на жінку. У Глухові судили водіїв, які не впоралися з керуванням
На Сумщині знеструмлення у 72 населених пунктах
У Сумах співробітники ДСНС врятували оселю громадян та флігельВІДЕО
Військові, які захищають Сумщину, отримали засоби радіоелектронної боротьби
У Шостці юних рятувальників вчили домедичній допомозі
У міському сквері в Шостці встановили мангали у вигляді диких звірівФОТО
Чи з’являться в цьому році в Сумах нові квіткові локації і дерева
За ніч і ранок на Сумщині зафіксовано 56 вибухів
Вчора
На Сумщині протягом дня зафіксовано 93 вибухи: обстрілів зазнали 10 громад
З’явилися фото з місця авіаудару в СумахФОТО
У Сумах лікарня Святого Пантелеймона отримала електрокардіографи

Пішки в евакуацію: як 84-річна бабуся з Сумщини втікала від війни

Мешканці Полтавської області зателефонували журналісту ВШ і повідомили про те, що вони прихистили в себе незнайому стареньку з Великописарівської громади, яка з одним паспортом і палицею покинула рідну домівку і пішла «в нікуди»…

Те, що розповіла бабуся, не вкладається в голові, але все закінчилося благополучно, і це – найголовніше!

Не так сталося, як гадалося..

«Де народився, там і згодився» – Валентина Давидівна була впевнена, що даного принципу вдасться дотриматися до кінця свого життя. Народилася вона в с. Лукашівка Великописарівської громади і за всі 84 роки так жодного разу за його межі далеко й не виїжджала.

– Я ніде за все своє життя не була й світу не бачила, – каже співрозмовниця. – Роботи вдома було багато: город, господарство, родина.

Так вийшло, що мама пережила своїх дітей. Один син у 38 років втопився у сільському ставку. А життя старшого, якому на той момент був 61 рік, обірвав раптовий інсульт. Чоловіка вже теж поруч немає, от і думала Валентина, що доживатиме віку на самоті в своїй хаті та в рідному селі.

Проте навіть і подумати не могла жінка, які «сюрпризи» на неї чекають на схилі років, і що війна вижене її з дому!

Попри те, що кордон з ворогом проходить майже в городі пані Валентини, вона не збиралася нікуди виїздити. Два роки після повномасштабного вторгнення мужньо залишалася в Великописарівській громаді.

А 12 березня нинішнього року ситуація ускладнилася, і рф почала знищувати прикордонну територію, буквально стираючи з лиця землі і Велику Писарівку, і села навколо неї.

– Спочатку по Лукашівці били не сильно, але місцевим мешканцям все одно пропонували евакуюватися, – розповідає пенсіонерка. – Рятувальники, поліція, волонтери, керівництво села та громади – всі переконували негайно виїздити, але я від евакуації відмовилася. Тому що не уявляю, як старій людині, в якої вже багато проблем зі здоров’ям, жити в одній кімнаті з іншими? Там же селять по десять осіб, і чоловіків, і жінок. Усіх разом, у якомусь шкільному класі чи дитсадочку! Та ні, краще вже вдома сама собі хазяйка!

Останні з могікан

Так можна назвати чотирьох бабусь, які на свій страх і ризик залишилися в Лукашівці. Зі слів Валентини Давидівни, всі – приблизно одного віку – плюс мінус 80 років. Їх не лякало те, що вони опинилися відрізаними від інших населених пунктів і що життя на їхньому «нулі» – це скоріше виживання, адже до них через близькість кордону і підірвані мости вже не возять хліб та не їздить швидка.

А потім почалися жахливі обстріли. російська армія скидала по кілька КАБів цілодобово, і перебування в Лукашівці перетворилося на суцільне пекло. Вже ніде не можна було сховатися від авіаційних атак, навіть у підвалі!

– Ми з наймолодшою сусідкою, якій 78 років, три доби сиділи в погребі, – згадує страшні моменти Валентина Давидівна. – Спали ми на старому ганчір’ї, яке кинули просто на картоплю. Коли вибухи вщухали, я виходила надвір, йшла в хату та гріла воду для чаю. У підвалі було все, але не було найголовнішого – хліба. Що не з’їси, а все якось не те. Та ми були щасливі, що хоча б живі!

Втеча в нікуди

Одного дня, коли бабусі сиділи в погребі, вибухова хвиля дісталася й до них! Вхід обдало вогнем і завалило цеглою. В той момент мешканки Лукашівки зрозуміли, що від неминучої загибелі їх не врятує навіть підземельне укриття. Тому героїчні бабусечки вирішили рятуватися втечею подалі звідси. У Валентини Давидівни були заздалегідь налаштовані дві сумки з найнеобхіднішими речами та перекусом, що довго не псується. Та, оцінивши власні сили і складнощі, які на них чекають під час самостійної пішої евакуації, старенькі пішли без нічого, залишивши все вдома.

– 18 березня ми з сусідкою вирушили в дорогу, евакуюватися самостійно, бо почали гупати ще дужче, – каже Валентина Давидівна. – Узяли лише паспорти. У мене ще була палиця, адже хворі ноги погано ходять, без неї – ніяк!

Старенькі мандрівниці навіть водички з собою не взяли, бо це – зайвий вантаж та зайняті руки. Отже, рушили в дорогу. До сусідньої Олександрівки йшли дві години. А там – розбиті хати. Увійшли до першої ліпшої, щоб перепочити та чогось перехопити, бо вже й зголодніли. Знайшли в погребі купу різних салатів. Відкрили, а от як їх їсти без хліба? Якось вже поїли.

– Сидимо, їмо, аж тут – приліт! Як гухнуло, аж кут кухні на наших очах відколовся від хати і відвалився! – розповідає пенсіонерка. – Тому ми знову спустилися до підвалу. На ночівлю. Полягали, підстеливши якусь брудну брезентову ряднину, яку знайшли на подвір’ї. Рано-вранці піднялися і рушили далі. По селу Олександрівка йшли до 16 години. Повільно, бо старі хворі ноги сильно не розженуться. Вже й палиця не допомагає. За всі 84 роки стільки не ходила! Човгала по хаті та по своєму обійстю, ну ще й по селу. А тут довелося такі дистанції долати! Та ще й гупало так сильно, але добре, що десь далеченько, а не поруч і не над головами.

В одній з хат, куди вони увійшли перепочити, мандрівницям дуже пощастило з їжею: на столі стояли банки з салом, огірками та помідорами, а в шафі вони знайшли ще й хлібину! От вже радості та ситості було! З новими силами і йти легше! «Як починаються обстріли та вибухи, ховаємося в підвали, – ділиться пережитим бабуся. – А як перегримить, вилізаємо та йдемо далі».

Пройшовши Олександрівку, пішли сосновим лісом, а потім вздовж річки – до Пушкарки. Побачили жилий будинок, попросилися до людей переночувати.

– Кажемо, пустіть нас хоч у погріб, а вони нас пустили в кухню! – згадує радісні моменти важкого евакуаційного шляху наша героїня. – А там так тепленько! Зігрілися! Вдосвіта пішли далі і нарешті дійшли до Великої Писарівки. Сіли на околиці, відпочили та й зателефонували своїм знайомим, щоб допомогли нам далі.

Світ не без добрих людей

78-річна сусідка додзвонилася до своєї сестри, яка мешкає в Сумах, та приїхала за нею і забрала до обласного центру.

А Валентина Давидівна зателефонувала мешканцю Великої Писарівки, який увесь час був для неї справжнім рятівником: привозив хліб до Лукашівки та все необхідне. Цей місцевий житель евакуював свою родину до Полтавської області, туди ж відвіз і Валентину Давидівну.

– Прихистили мене добрі люди в селі на Полтавщині: викупали, перевдягли в чистенький одяг, нагодували, забезпечили всім необхідним, – розповідає жінка. – Ніколи не думала, що доживатиму віку на чужині. Але повертатися мені вже нікуди. В мене немає дому, як і всієї Лукашівки. Тут є городчик, буду поратися в земельці.

Валентина Давидівна зазначила також, що знаходиться в евакуації не сама. Компанію їй склала улюблениця Жулька. В господарстві старенької було аж чотири собаки, а Жулька – найстарша. І саме вона побігла за хазяйкою, коли та вийшла за ворота подвір’я. Як пенсіонерка її не відганяла, але марно: тваринка не слухалася та бігла за нею.

А коли бабуся сідала в автівку на Полтавщину, собачка стрибнула господарці на руки і ніяк її було звідти не зігнати. Довелося евакуювати обох! Тепер Жулька – головна цінність жінки, яку вона взяла з собою зі старого життя в нове.

Бажаємо Валентині Давидівні, відірваній від рідної землі в такому поважному віці, благополучно адаптуватися до нового місця і жити у відносному спокої та оточенні добрих людей.

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника
ЄС офіційно визнає Україну кандидатом на вступ: проєкт рішення