Пів року на посаді: як на Сумщині працюють поліцейські офіцери громади
День поліцейського офіцера громади відзначають в Україні 28 травня. Два роки тому у цей день почали втілювати спільний проєкт територіальних громад і Нацполіції. На Сумщині таку посаду ввели пів року тому в Охтирському районі, передає suspilne.media.
Патрулювання ввірених територій, зокрема й ставка – одне із завдань, які виконують офіцери громади. Зараз слідкують, щоб місцеві не порушували правила риболовлі в період нересту. Останнім часом, говорить офіцер Віктор Кварта, склали два протоколи на рибалок.
Є й інші завдання: профілактика правопорушень і допомога в розкритті злочинів. У селі Бугрувате на їхню допомогу розраховують понад 700 людей.
“Якщо раніше ми їх не знали, вони були міфічні – наші дільничні, то зараз поліція біля нас. Я зверталася безпосередньо до Кварти Віктора з приводу пожежі через фейсбук, то одразу відреагували на це повідомлення, викликали пожежні машини, самі приїхали”, – розповідає мешканка села Бугрувате Світлана Гончарова.
Староста села Юлія Таран розповідає, коли з’явились поліцейські громади на Охтирщині, вони змогли скласти протоколи на керівників “Охтирканафтогаз”, бо водії їх транспорту виїжджали на дорогу брудними колесами, що є порушенням.
“Вперше склалися протоколи на працівників «Охтирканафтогаз», тобто керівників, які керують автотранспортом, і які вивозили бруд на колесах машин під час дощу на дорогу. Раніше боролися РДА, райрада, але результатів не було”, – каже староста села.
У Чернеччинській громаді, обраній пілотною для впровадження проєкту, – близько 11 тисяч мешканців. Першим офіцером, який змінив посаду дільничного, у грудні торік тут став Віктор Кварта. Для цього довелось пройти перепідготовку. Тепер ділиться першими підсумками роботи.
“Був впроваджений безпековий проєкт – встановлено відеокамери зовнішнього спостереження на території громади завдяки голові. Тепер ми можемо слідкувати за ситуацією 24/7. Ми задоволені й зарплатою, що стала вище, ніж до реформи, і забезпечені паливно-мастильними матеріалами”, – каже Віктор Кварта.
Перші три місяці Віктор працював сам. Тим часом навчання проходив його напарник – Віталій Кучер. Тепер працюють разом. Чоловік розповідає про відмінності від роботи дільничного.
“Відхід від звичайної свідомості поліцейського, здобуття статистичних даних, показників, та перехід до звернення уваги на саму особу громадян чи правопорушника, звернення до причин, що спонукали вчинити ті чи інші дії. Найчастіше надходять повідомлення про домашнє насильство, повідомлення про поділ земельних ділянок. Сусіди, фермери не можуть часто поділити наділи. Також трапляються кримінальні правопорушення”, – говорить поліцейський офіцер громади Віталій Кучер.
Чернеччинська громада охоплює 32 населених пункти. В одному із них – у селі Пологи – розташувалася поліцейська станція офіцерів. Курсувати громадою допомагає службовий автомобіль. Поки один – від міністерства.
“Коли ми все це починали, було складно і страшно. А фактично все простіше. Базу надала сільрада, приміщення відремонтували, забезпечили необхідними засобами: комп’ютерною технікою, диваном, холодильником. Далі – передаємо субвенцію на забезпечення паливно-мастильними матеріалами. На сесії у червні виносимо питання про те, щоб придбати ще один службовий автомобіль”, – розповідає голова Чернеччинської територіальної громади Роман Бублик.
Поруч із двома офіцерами громади в Охтирському районі працюють і 13 дільничних, говорить начальник райвідділу.
“Дільничний офіцер поліції – це офіцер, який обслуговує свою дільницю безпосередньо. Різниця в тому, що офіцери громади – мобільні, вони перебувають у громад. Звернень було багато, офіцерами вони були розглянуті, ними безпосередньо виявлялись і розкривались злочини. Також вони здійснюють патрулювання в нічний час доби”, – розповідає начальник Охтирського райвідділу поліції Руслан Кладько.
Поки Віктор і Віталій – єдині на Сумщині поліцейські офіцери громади. За пів року роботи загалом склали 108 адмінпротоколів, розкрили 9 крадіжок, один випадок незаконного поводження зі зброєю та один – з наркотиками.
Зараз в Україні – 442 поліцейських офіцери, які обслуговують три з половиною тисячі населених пунктів. Оцінити цю реформу Суспільне попросило представника Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Сергія Перникозу.
“Поліцейський офіцер громади мало чим відрізняється від дільничного офіцера поліції, який був раніше. Зараз на дільничних теж звалюється весь вал роботи – у допомозі в розслідуванні кримінальних злочинів та проступків, тобто роботи надзвичайно багато. Було б правильно, якби громада, яка проживає на цій території, могла б визначати сама, хто саме з поліцейських буде обслуговувати цю територію”, – говорить Сергій Перникоза.