Портрет безробітного: хто звертається до центру зайнятості Сум і яку допомогу можна отримати?
Якщо уявити портрет безробітного в Сумах, то це буде жінка середнього віку з вищою освітою. Так вважає заступниця начальника відділу інформаційних систем і комунікацій Сумського міського центру зайнятості Вікторія Прокопенко. Про це вона сказала в інтерв’ю Українському радіо Суми.
Хто шукає роботу
“Протягом кількох років у нас більшість – жінки. І, напевно, якщо б ми складали портрет безробітного, це б була б людина з вищою освітою, тому що університетський диплом мають у нас 66% шукачів роботи. 28% – це люди, які закінчили професійно-технічні навчальні заклади, 6% мають у своєму освітньому арсеналі загальноосвітню школу”, – розповіла Прокопенко.
За віковими групами переважають громадяни старше 45 років. “Власне, безробітні від 45 до 60 років складають близько 40%. Молодь, а за законом у нас вважається молодь до 35 років, це 32%. Ну і середній вік, найбільш такий працездатний, активний економічно, це безробітні віком від 35 до 44 років, – складають 28%”, – говорить вона.
Які пропозиції від роботодавців?
Щодо пропозицій від роботодавців, то тут ситуація протилежна. Більшість вакансій – для людей робітничих професій і в меншості – для людей з вищою освітою.
За 2020 рік до міського центру зайнятості звернулись 1290 роботодавців і база вакансій за весь рік налічувала 7004 одиниці.
Ветеринарний лікар Андрій Клєцов є одним з роботодавців, які співпрацюють з центром зайнятості. Він розповів, що спочатку сумнівався щодо користі такої співпраці. “Звернувся до них, і вони мої побажання реалізували на інтернет платформах, вся інформація дуже швидко поширилась в мережі інтернет, і до мене за декілька днів звернулись декілька майбутніх співробітників для того, щоб я провів співбесіду. І я дуже зворушений був тим, як швидко це спрацювало”, – розповідає лікар. Через центр зайнятості він знайшов трьох працівників.
Як на безробіття вплинув карантин?
Протягом 2020 року роботу, за сприяння міської служби зайнятості знайшли більш ніж 3500 тис. осіб. З них зареєстрованих безробітних – 2862, тобто 786 осіб було працевлаштовано оперативно до набуття офіційного статусу безробітного, розповіла Прокопенко.
“Людина прийшла якраз в базі вакансій була пропозиція підходящої для неї роботи, яка влаштувала і людину, і роботодавця. І після співбесіди вона працевлаштувалася без оцього статусу безробітного, до призначення допомоги по безробіттю справа не дійшла. Тобто, цифри доводять що, незважаючи на оці карантинні обмеження, все ж таки робота в місті є”, – говорить працівниця центру зайнятості.
Що пропонує центр зайнятості?
“Для більшості людей “центр зайнятості” асоціюється з працевлаштуванням, пошуком роботи, допомогою чи статусом безробітного, але є ще багато таких напрямків які допомагають досягнути бажаного результату”, – розповідає Вікторія Прокопенко.
Мова йде про можливість здобути іншу професію, змінити професію на актуальнішу для ринку праці.
“На жаль за 2020 рік у нас дещо зменшилась кількість людей, які навчалися, але всетаки можливість здобути нову професію або підвищити кваліфікацію за направленням служби зайнятості скористались 235 зареєстрованих безробітних. У нас на території України діє 11 потужних великих центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Тобто, ми маємо свою освітню галузь. Близько 100 професій можна здобути в них абсолютно безкоштовно для зареєстрованих безробітних”, – говорить Прокопенко.
Такий центр професійно-технійчної освіти в Сумах дає можливість здобути професії за 25-ти напрямками.
“Згідно з законодавством, ми навчаємо під замовлення роботодавців. Людина, якщо робить такий свідомий крок і іде навчатися, вона мислить не на один крок вперед (а можливо мені це якось знадобиться в житті), а навіть на два. Тобто, є конкретне робоче місце, на якому цю людину чекатимуть вже з новим арсеналом знань умінь та навичок”, – розповідає представниця центру зайнятості.
Перш ніж людина піде навчатися нашими фахівцями узгоджується побажання роботодавців до майбутнього кандидата, вивчаються можливості претендента на дане робоче місце, говорить вона.
Серед шукачів роботи які були зареєстровані у міському центрі зайнятості є 1220 громадян, які мають додаткові гарантії щодо сприяння у працевлаштуванні, розповідає Вікторія Прокопенко. Мова йде про людей, яким до пенсії залишилось 10 і менше років, людей з інвалідністю, військовослужбовців, які брали участь в АТО/ООС. Також це стосується випускників навчальних закладів, які шукають перше робоче місце. За словами Вікторії Проокопенко, є компенсація роботодавцю тих витрат, які він несе на сплату єдиного соціального внеску за кожного прийнятогопрацівника із зазначеної категорії. У 2021 році 6 роботодавців звернулись за такою компенсацією.
“Люди старше 45 років якщо мають в арсеналі якусь неактуальну наразі професію і мають бажання щось змінювати у своєму житті, можуть звернутися до служби зайнятості і отримати ваучер – це такий документ, який дає право на оплату витрат на навчання за актуальною професією робітничою. Про умови можна дізнатись на сайті Державної служби зайнятості”, – розповіла вона.
Як зареєструватися в центрі зайнятості?
- Особисто. Для цього потрібно взяти документи: паспорт, ідентифікаційний код, документ про освіту, документи, що підтверджують особливий статус (для переселенців, людей з інвалідністю) і прийти до центру зайнятості. Адреса в Сумах: вул. Степана Бандери, 45, часи роботи – з 8:00 до 17:00. Диспетчер надасть талон для відвідування реєстратора.
- Зареєструватись онлайн і прийти особисто. На сайті Державної служби зайнятості знайти розділ “Електронна черга”, обрати зручний центр зайнятості і записатися на прийом.
- Онлайн. Можна зареєструватись без відвідин центру зайнятості – в додатку “Дія“. Він дозволяє подати заяву на статус безробітного, на виплату допомоги по безробіттю. Там дуже чітка покрокова інструкція. Для цього потрібно мати цифровий електронний підпис. Для вирішення питань працівник центру зайнятості самостійно зателефонує людині, яка зареєструвалася таким чином.