Продавця «Чебуречної» на Сумщині оштрафували за обслуговування клієнта без маски
За минулий тиждень у Глухівській громаді перевірено 102 суб’єкти господарювання, виявлено 23 порушення, складено 42 протоколи та 23 приписи. Кілька мобільних груп у складі представників поліції, Держпродспоживслужби, міської ради щодня з дев’ятої ранку до півночі перевіряють дотримання обмежувальних протиепідемічних заходів населенням та суб’єктами господарської діяльності в умовах карантину.
Журналісти в один із таких рейдів вирушили разом із мобільною групою. Пройшлися торговими точками в центрі міста. Продавчині та власники реагують на такі перевірки з порозумінням, без проблем надають документи на прохання поліцейських. Хтось починає копирсатися в сумочці, аби дістати паперовий варіант, а хтось відкриває дію у смартфоні. Переважно демонструють довідку про перше щеплення або ПЛР-тести, хоча дехто пред’являє навіть і про одужання. Представникам Держпродспоживслужби показують наявні антисептики, графіки дезрежиму, засоби індивідуального захисту та місце їх збору.
Без уваги не лишаються й відвідувачі. Продавці непродовольчих товарів показово запитують про наявність одного з вище зазначених документів та нагадують про дотримання карантинних вимог.
– Ми, звісно, просимо у приміщенні перебувати в масках, проте не всі з розумінням ставляться до цього, деякі просто розвертаються й виходять, хтось прямо говорить, що ми не маємо ніякого права щось від них вимагати, – каже продавчиня магазину «Глобус» Любов.
Не пощастило цього дня працівнику «Чебуречної», що на території ринку. За те, що продавець обслуговував клієнта без маски, поліцейські виписали штраф у розмірі 170 грн. Його доведеться сплатити впродовж 15 днів.
Взагалі, за словами перевіряючих, багато закладів харчування змінили формат роботи і тепер працюють, як кажуть, «на винос», а в середину не пускають. А деякі підприємці взагалі ставлять під сумнів законність перевірок COVID-документації та проведення карантинних рейдів. Такі моменти доводиться врегульовувати через суд.
Пояснення щодо обґрунтованості дій поліцейських в одному з інтерв’ю дав голова Національної поліції України Ігор КЛИМЕНКО: «Насправді ще від початку запровадження карантину чуємо закиди про нібито брак легітимності повноважень поліції перевіряти й контролювати дотримання карантинних обмежень. Їх встановлено постановою Кабінету Міністрів України №1236. А в ст. 117 Конституції України визначено, що постанови й розпорядження Кабінету Міністрів є обов’язковими для виконання». Також додав, що цією постановою поліцейських уповноважено проводити вибіркові перевірки документів, які підтверджують COVID-безпечність. А відповідно до ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», працівники правоохоронних органів попереджають, виявляють і припиняють кримінальні й адміністративні правопорушення. Зокрема, за недотримання правил карантину передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. На сьогодні штраф сягає від 17 до 34 тис. грн, на посадових осіб – від 34 до 170 тис. грн.
До речі, всього з моменту входження в «червону» зону в Глухівській громаді мобільними групами перевірено 283 суб’єкти господарювання. Виявлено 107 порушень, складено 91 протокол.