Раніше росіяни їздили сюди на ярмарки, а зараз знищують село: як виживає під обстрілами прикордонне Миропілля
Миропілля — село в Сумській області, розташоване всього в 1 кілометрі від кордону з Росією. У мирні часи росіяни приїжджали до Миропілля за покупками на один з найбільших у регіоні ярмарків. Сьогодні ж сусіди зрівнюють село з землею. У прикордонному і вже прифронтовому Миропіллі побував волонтер і ведучий проєкту “Тревел нашого часу” Денис Христов.

До війни в Миропіллі проживало близько 3 тисяч мешканців. Звичайно, більшість покинула свою малу батьківщину. Попри регулярні авіаобстріли, артилерію і дрони, тут ще залишаються мирні жителі, переважно похилого віку. Денис Христов приїхав у село з метою вмовити їх евакуюватися. У цьому йому допомагали два бійці ДФТГ, яких волонтер випадково зустрів тут.
“ДФТГ — добровольче формування територіальної громади. Ці хлопці самі є мешканцями Мирополя. Сьогодні вони зі списками якраз проходять селом, пропонуючи людям евакуацію”, — сказав Денис.



Сьогодні село практично все зруйновано. Росія запускає сюди керовані авіабомби (КАБ), досягає й артилерія. Тут постійно потрібно ховатися від дронів. Причому, не тільки від FPV-дронів, але і на оптоволокні. Цим оптоволокном, яке виглядає як волосінь, обплутані всі будинки.



Розбито поштове відділення, яке зараз використовують як укриття від дронів.


Пам’ятник радянському солдату зруйнували вже російські солдати, скинувши поруч 500-кілограмову авіабомбу.


“Сльози течуть, коли згадуєш, що у нас було раніше. Всі умови були, інтернет тримався до останнього. Село не маленьке, багато людей у нас жило. До нас на базар всі їздили, ярмарки проводили. До війни тут було що показати. Крейдяні гори, заповідник”, — згадує один з бійців ДФТГ.
Всім відома Сорочинський ярмарок. Місцеві кажуть, що щорічна Миропільський ярмарок був не менш масштабним. Через близькість кордону, на ці заходи приїжджало чимало росіян.
“І ось це не вкладається в голові: ще у 2021 році вони тут купували, випивали, виселялися. А вже через рік вони руйнували село і вбивали його жителів, які ще нещодавно їх так гостинно зустрічали”, — зазначив Денис Христов.
Нещодавно черговий російський КАБ прилетів біля церкви, зруйнувавши все навколо.



На воротах житлового будинку зберігся напис, зроблений його господарями, — “Проживаємо”. Дивлячись на зруйнований будинок — вже “проживали”.


Бійці ДФТГ знають усіх своїх односельців, які залишилися. Регулярно обходять їх, пропонуючи евакуюватися.
“Поїхали, машина є. Онуків будете радувати, що ви живі-здорові. Вам нададуть житло, на вулиці не залишитеся, буде допомога — і фінансова, і гуманітарна, все буде добре. Машина Дениса вже стоїть, речі всі завантажимо, і поїдете. Але ж неможливо жити під такими обстрілами”, — вмовляють вони бабусь і дідусів.




Не всі погоджуються кидати свої хоч і напівзруйновані, але рідні будинки. Цього разу вдалося вмовити евакуюватися двох літніх чоловіків і жінку, яка не хотіла їхати без своїх трьох котів — їх теж забрали.



Денис Христов доставив мешканців Миропілля до Сум, де в транзитному шелтері їм оформили документи та нарахування переселенських виплат. Далі один із дідусів залишився в Сумах у своїх рідних, а решта поїхали в більш безпечні райони на розселення.
“Такою була моя поїздка в село Миропілля. Дуже хочеться, щоб воно вистояло і не перетворилося на примарні руїни, яких ми бачили вже чимало за ці роки. Я можу тільки уявити, як сильно цього хочуть ті люди, які сьогодні зробили крок у невідомість і виїхали на більш безпечні території. У будь-якому випадку, за цих обставин — це єдиний правильний крок. І я сподіваюся, що їхнє подальше життя, попри що, складеться добре. Три людини, три коти. Ось такий у нас тревел. Які часи — такий і тревел”, — резюмував ведучий “Тревела нашого часу” Денис Христов.
Денис Христов
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ