Сумчанка 37 років жила без документів
Сумчанка Світлана Павленко прожила 37 років без громадянства та паспорта. Каже, що так склалось життя. Зараз отримує документи, бо змінився закон, який регулює зокрема й такі випадки. Куди звертатись людям без громадянства та що для цього необхідно?
Пані Світлана розповідає, що виросла без батьків. Її виховувала тітка. За оформленням документів уперше звернулась вісім років тому.
“Що говорили – подавати до суду, із суду сказали звертатися до консульства. Звернулась до консульства, а потім чекала поки вступить у дію закон новий. На роботу я не можу влаштуватись. Діти в мене – я ні копійки не отримала, виживаю як можу. Без документів нікуди, дуже важко. І діти мої й у моїх дітей вже діти теж без документів. Виїхати не можемо, ні на роботу, нічого, як без рук без документів”, – говорить сумчанка Світлана Павленко.
Світлана – друга, хто написав заяву в управлінні. За словами начальниці відділу Євгенії Шуваєвої, на території області проживає близько 100 осіб без громадянства. В середньому, термін розгляду заяв пів року. Втім, процес може затягнутись до року.
“Цей термін продовжується, якщо до держаної міграційної служби особою наданий не повний перелік документів. Наприклад, з наданих документів не видається можливим визначити статус особи або ідентифікувати особу належним чином. Якщо немає змоги встановити належність чи неналежність особи до громадянства України чи будь-якої іншої держави. Тому будуть проводиться перевірки, що може дещо збільшити термін розгляду заяви”, – розповідає начальниця відділу управління державної міграційної служби у Сумській області Євгенія Шуваєва.
Можливість приймати документи від осіб без громадянства, розповідає начальник обласного управління державної міграційної служби Дмитро Костєнніков, з’явилась з минулого місяця, коли набули чинності зміни до закону України “Про правовий статус іноземців”.
“Держава встановила відповідний перелік документів, відповідні перевірки, які проводяться управлінням для подальшого документування цих осіб. Особи які звертаються з заявою про визнання особою без громадянства, повинні звернутися до Державної міграційної служби для отримання відповідного рішення. Після отримання рішення, особи звертаються з заявою, щодо отримання посвідки на тимчасове проживання. Даний документ буде першим кроком для того, щоб особа надалі скористалась низкою своїх прав”, – говорить начальник управління державної міграційної служби у Сумській області Дмитро Костєнніков.
“Саме 16.04.2021 року набрала чинності постанова Кабміну від 24 березня 2021 року “Про деякі питання визнання особою без громадянства” і саме вона передбачає порядок розгляду цих заяв. Це такий технічний документ, який стає на допомогу закону і так він спрощує процедуру для особи, яка буде подавати, оскільки вона зможе відкрити цей закон, або юрист, який буде цим займатися і вже детально побудувати етапи, за якими особа має бути визнана особою без громадянства”, – пояснює член відділення асоціації правників України у Харківській області Владислав Зайцев.
У сумському управлінні Державної міграційної служби цього місяця планують прийняти документи ще від 15 людей, які не мають громадянства. Світлана ж говорить, після того, як отримає документи, перше, що зробить – оформить допомогу на дітей.