Сумчанка робить дивовижні скульптури з паперу (фото)
Ірина і Євген на 10-му мікрорайоні тримають невеличкий офіс, де надають фотопослуги. Власне, цей офіс і став виставковою площадкою, де сумчани можуть наживо побачити скульптури паперкрафтового мистецтвом, яким захопилася Ірина Гришина. Але у її найближчих планах – встановити у Сумах металеву контактну скульптуру.
– Іро, що таке паперкрафт?
Паперкрафт – це паперове моделювання. По суті, проектування і виготовлення паперової схеми для подальшого збирання у об’ємну пустотілу паперову скульптуру.
– Як ти дізналася про це мистецтво і як ним захопилася?
Я на роботі постійно сиджу в інтернеті. І абсолютно випадково одного разу натрапила на паперкрафт. Зайшла на один сайт і побачила – чоловік виклав фото своєї роботи «Олень». Я загорілася! Захотілося самій,. саме не купити, а зробити такого оленя. Написала йому в лічку: «Класна робота! Я теж хочу собі під ялинку на Новий рік такого Оленя!» Він мені відписався, скинув схему. Розказав, як це робиться.
Ну, а я – людина творча і наполеглива. От ми з Женею місяць, день і ніч, робили цього Оленя.
– Як чоловік сприйняв твоє нове хобі?
Євген після місяця безсонних ночей сказав мені у м’якій формі: «Іра, ти не могла би якесь інше хобі собі знайти?»
– Тим не менш Оленя до Нового року ви таки встигли зробити?
Так. Олень – моя перша робота. І Олень – одна з найскладніших робіт, точно не для початківців. Там дуже багато дрібних деталей. Загалом більше 2000 деталей. Це я вже я потім зрозуміла, що починати треба було не з Оленя, а, скажімо, з Котика – з моделей, які складаються з крупних деталей.
Коли я все-таки зробила цього Оленя, я не повірила своїм очам. У мене вийшло! Я відправила фото свого Оленя цьому чоловіку, який скинув мені схему. Кажу: «Оцініть. Це моя перша робота». Він високо оцінив мої здібності, і не міг повірити, що це моя перша робота. Мені було дуже приємно.
Мистецтво в деталях. Можна робити «грубо», але я роблю педантично й акуратно. У цьому окремий кайф.
– Які розміри Оленя?
Десь 1,5 м заввишки, плюс роги. Роги Оленя – окрема тема і окремий просторовий вимір. Це найскладніша конструкція. Вони складаються із дуже дрібних деталей, постійно падають, їх треба піною запінювати. Чим дрібніші деталі, тим більше часу і своїх зусиль ви на це витратите. Але, коли ви побачите свою готову роботу – ви буде вражені і пишатиметесь собою.
Ми з Женею поставили цього Оленя у нашому офісі. Бо, насправді, для цих скульптур потрібна студія, у своїй невеликій квартирі ми не маємо місця для їх зберігання і куточків для їхнього органічного розташування.
Коли ми принесли до офісу Оленя, то всі відвідувачі думали, що це у нас така фотозона. Зрештою, мої скульптури і стали об’єктами фотозон.
– Добре, розкажи, як відбувається сам виробничий процес.
У паперкрафті, як і на будівництві, є проектант і є прораб. Найголовніша складова паперкрафту – це комп’ютерне 3D-моделювання, розробка схеми. А потім за виготовленою схемою відбувається збирання у готову скульптуру. Тож я – прораб. Я не моделюю, купую готові схеми.
– Скільки коштують такі схеми?
В залежності від складності, від кількості деталей. В середньому 200-500 грн.
– Схему ти купуєш в електронному вигляді?
Так. Купую схему, роздруковую її. Я одразу роздруковую схеми на цупкому папері (щільність 250г). Дехто роздруковує схеми на звичайному офісному папері, але ці схеми потім все-одно треба ущільнювати. Потім вирізаю деталі. Розмір деталей може бути 5 см, може бути 5 мм. Усі деталі різні й унікальні.
Далі відбувається процес згинання за лініями пунктиру і штрихпунктиру. Усі краї деталей пронумеровані. І ти їх за схемою з’єднуєш (певним чином згинаєш), щоб одна цифра з’єдналася з іншою. У результаті у вас виходить така ломана конструкція.
Згинання – найважчий процес. Після згинання руки ледь не у кров стерті.
Потім склеюю окремі деталі, потім з’єдную деталі з деталями.
– Який клей використовується?
Дехто клеїть на ПВА. Але я клею спеціальним прозорим «Моментом».
– Після склеювання фарбуєш?
Да, так би мовити, тюнінг. Інколи, до речі, можу одразу роздрукувати схему на кольоровому картоні, тоді фарбувати вже не треба.
– Які ще скульптури є у твоєму творчому доробку?
– Є котики. Я, просто, дуже люблю котів. Отакі сексуальні губи з помадою. Бик – символ року. Собака. Жираф. Слон. Жінка, яка вилазить зі стіни. До речі, про Жінку окрема історія. Я знайшла цю модель, замовила схему і виготовила червону Жінку. Повісила її у нашому офісі. І якось зайшла до нас пара із Харкова. Вони були вражені цією скульптурою і просто захотіли собі таку саму. Я спочатку запропонувала їм самим виготовити, розповіла, як це робиться. Але вони не захотіли заморочуватися, просто захотіли придбати готову. Але сказали, що в їхньому інтер’єрі присутні більше сині кольори, тож їм підійде не червона, а синя Жінка. Ми узгодили ціну. Я замовила ще одну таку саму схему. І протягом місяця, вони, до речі, були у місячному відрядженні в Сумах, я зробила їм синю Жінку. Отак моя творчість поїхала до Харкова.
– А як ти обираєш скульптуру, яку будеш робити?
Суто з естетичних поглядів. Побачила, закохалася, замовила схему. Зараз я закохана у скульптуру «Янгол і Демон». Я її побачила – у мене просто дах знесло. Але Женя каже: «Де ми її розташуємо?» Вона дуже об’ємна. Така скульптура підійде, скажімо, для якогось тематичного нічного клубу.
До речі, дехто, замовляє скульптуру свого домашнього улюбленця, який загинув. Проектувальнику надсилають фото своєї тварини, він по фото робить 3D-схему, і ви збираєте скульптуру. Таким чином люди увіковічують пам’ять про свого домашнього улюбленця.
А ще у мене була історія з котиком і котенятами. Я дуже переймаюся безпритульними тваринами, підписана на багато груп у соцмережах і завжди намагаюся допомогти нещасним тваринам знайти собі господарів. І ось одного разу я дуже переймалася залишеними кошенятами, які знаходилися десь у далекому селі. Я не могла, ані поїхати туди, ані забрати їх до себе у квартиру. Понаписувала всім, кому могла, але ніяк не виходило прилаштувати цих кошенят. І тоді я так для себе вирішила, дала собі таку установку, якщо хочете: «Якщо я за ніч зроблю невеликого паперкрафтового котика, то ці кошенята знайдуть собі господаря». І я ліпила цього кота усю ніч. Я його зробила. І о 5-й ранку читаю повідомлення, що жінка забрала цих кошенят.
– Які ще маєш творчі ідеї на найближчий час? Що це буде за скульптура?
Це буде тварина. Можливо, це буде тварина – символ наступного 2022 року.