Сумські науковці розробили енергозберігаючий турбогенератор
Робота над енергозберігаючим турбогенератором тривала впродовж 2017-2018 років. Реалізували проект факультети технічних систем та енергоефективних технологій та електроніки і інформаційних технологій СумДУ.
Турбогенератор призначений для перетворення потенційної енергії стиснутого газу спочатку в механічну енергію на валу за допомогою вихрової розширювальної турбомашини, а потім механічної енергії в електроенергію за допомогою електрогенератора. У результаті створено дослідний зразок турбогенератора із суттєво збільшеним коефіцієнтом корисної дії вихрової турбіни, а також експериментальний стенд, на якому можна проводити дослідження турбогенераторів різного конструктивного виконання, демонструвати роботу турбогенератора потенційним замовникам розробленої продукції.
«Такий складний проект неможливо виконати одній кафедрі. Розробляли спільними зусиллями. Основними проектантами стали науковці кафедри технічної теплофізики. Зразок турбогенератору і деталі стенду виготовлено на потужностях кафедри прикладної гідроаеромеханіки. Електротехнічна частина роботи – робота фахівців кафедр електроніки і комп’ютерної техніки та комп’ютерних наук. Усі спрацювали чітко й професійно», – підсумував результати керівник проекту, завідувач кафедри ТТФ Сергій Ванєєв.
Широке практичне впровадження енергозберігаючого турбогенератора дозволяє використовувати його на газорозподільних станціях, яких в Україні більше 1500 одиниць, на газорегуляторних станціях, пунктах і енерговузлах промислових та комунальних підприємств.
Проект уже презентували під час Міжнародного форуму «Innovation Market», Міжнародної науково-технічної конференції «Гідроаеромеханіка в інженерній практиці» та Всеукраїнської міжвузівської науково-технічної конференції «Сучасні технології в промисловому виробництві».