Сумські судді прокоментували можливість ліквідації теруправлінь Державної судової адміністрації України
Представники судів Сумської, Полтавської, Тернопільської та Рівненської областей спільно з головою Ради суддів України Богданом Монічем обговорили доцільність існування в областях територіальних управлінь Державної судової адміністрації України. Серед спікерів консультативної зустрічі голова Сумського апеляційного суду Володимир Рунов.
Останні кілька місяців однією із гарячих тем серед представників судової гілки влади є ліквідація Державної судової адміністрації, а відповідно і її структурних підрозділів в областях. Питання руба представники спільноти почали ставити на XVIII черговому з’їзді суддів, дізнавшись, що на тлі катастрофічного недофінансування системи правосуддя, існуванні заборгованості в судах із виплати заробітної плати суддям та працівникам апаратів, співробітникам ДСА України нараховуються значні стимулюючі виплати.
Як зазначив голова Ради суддів України Богдан Моніч, наразі існує кілька думок щодо подальшої долі територіальних управлінь Державної судової адміністрації. Зокрема, є пропозиції їх ліквідувати та передати їхніх функцій до апеляційних або ж місцевих судів. Разом з тим, як стало зрозуміло в ході зустрічі, серед суддівської спільноти все ж таки превалює думка про недоцільність ліквідації даної структури та необхідності подальшого її функціонування. Разом з тим, лунали пропозиції посилити контроль за діяльністю територіальних управлінь ДСА, зокрема щодо розподілу коштів між судами першої інстанції.
– Особисто я категорично проти передачі функцій територіальних управлінь Державної судової адміністрації до апеляційних судів, – акцентував увагу присутніх голова Сумського апеляційного суду Володимир Рунов. – Ці функції не притаманні судам апеляційної інстанції. Щодо передачі функцій фінансового й матеріально-технічного забезпечення від ТУ ДСА до місцевих судів, то це гарна перспектива лише за умови готовності держави збільшити фінансування на судову гілку влади. В іншому випадку немає ніякого сенсу змінювати існуючу систему, оскільки це лише збільшить витрати з державного бюджету, адже потягне за собою зростання штату кожного суду. Зокрема, місцевим судам необхідно буде найняти працівників для ведення бухгалтерського обліку, проведення тендерної роботи, створити юридичну службу для позовної діяльності тощо.
Аналогічні позиції під час зустрічі висловили і колеги Володимира Рунова – голови апеляційних судів та начальники територіальних управлінь ДСА у Сумах, Рівному, Полтаві та Тернополі. Зокрема, голови апеляційних судів наголошували, що передача функцій ДСА апеляційним судам може створити підґрунтя для майбутніх конфліктів інтересів. Адже апеляційні суди призначатимуть судам апеляційної інстанції керівників апаратів, розподілятимуть бюджети, оголошуватимуть тендери, видаватимуть кошти на поточні видатки. Окрім всього, це ще колосальне навантаження на адміністративні посади суддів. Але ж треба пам’ятати, що в першу чергу суддя повинен займатися суддівською роботою. За існуючої ситуації з дефіцитом суддів, в апеляційних судах елементарно не вистачатиме часу на розгляд справ.