У Глухові стоїть різкий запах тухлих яєць
У Скоропадському та Родіонівському озерах міста Глухів гине риба. Зараз біля цих водойм – різкий запах тухлих яєць, властивий сірководню, а в місцях, де тане лід, риба плаває черевом догори. Спочатку припинилося клювання, потім живність почала клубочитися біля лунок, задихаючись під кіркою льоду. Рибалки зробили ополонки, щоб наситити воду киснем.
Думки з приводу причин цього явища різні. Одні звинувачують активістів, які самовільно намагалися відродити озера і втрутилися в екосистему, інші ж нарікають на складну зиму. Хоча більше 20 років такого на Скоропадському озері такого не траплялося.
“За попередніми оцінками в Скоропадському та Родіонівському озерах вимерла майже вся риба. Експертиза показала, що кількість кисню там менше норми в 3,5 рази. Навіть лин і карась не зможуть вижити в таких умовах. Якби причина дійсно була природна, то допомогла б аерація води. Але рівень кисню продовжує падати. Ми кілька тижнів стежимо за цим, за власною ініціативою робимо аналізи, – розповідає голова товариства рибалок, громадський інспектор екології Глухова Дмитро Стеценко.
Він передбачає, що причиною екологічної катастрофи стало несанкціоноване підняття рівня води Родіонівського озера. Навесні місцеві громадські працівники хотіли облагородити водойму: вони перекрили греблю, почистили берегову лінію, запустили рибу. На це збирали гроші всією Родіоновкою. Не проконсультувавшись зі спеціалістами, люди тільки порушили екобаланс. Озеро розлилося на болота. Тепер сірководень, який виділяється під час гниття, насичує воду, а показники кисню впали до 1.4 мг/дм куб. при нормі не менше 4. Тільки встигла водойма покритися кіркою льоду, як вийшла задуха, спровокувавши мор риби. «Мертва» вода потім потрапила до Скоропадського озера. За словами експерта, якщо раніше відстійником сірководню в Глухові було Родіонівське озеро, то зараз – Скоропадське.
Серед місцевих жителів мусується й інша версія мору риби. Деякі кажуть, що нібито в озеро виливаються відходи з ферми «Велетня». Але експертиза води, виконана Державною екологічною інспекцією в Сумах на замовлення товариства рибалок, показала, що всі хімічні показники в нормі. Спеціаліст екологічної інспекції Глухова Ярослав Сугоняко констатує, що з ферми йде рельєфне зниження в іншу сторону – на Привілля. Навіть теоретично нічого в озеро потрапити не може. Еколог схиляється до версії, що причиною замору стали погодні явища і мимовільне зариблення водойми.
“У Родіонівському озері ситуація критична. Там рівень води зовсім низький, а навесні запустили багато риби. Головна причина все ж – лід і різкий перепад температур. Це спровокувало замор не тільки в Глухові, а й у Соснівці, Есмані, інших водоймах району і навіть на Десні. Малі річки у нас запущені, паводка, який їх очищає, давно не було. Тому йде замулення озер пилом, брудом, хімією з полів. Вони міліють, водойми ніхто не чистить.
Такої ж думки дотримується і держінспектор управління Сумирибоохорони Олександр Бокатов. Щоб цього не відбувалося, Родіонівське озеро потрібно чистити. Тільки, підкреслює держінспектор, цим повинні займатися фахівці, які можуть прорахувати, на скільки піднімати рівень води, скільки та яку рибу запускати, як чистити дно. Якщо все пускається на самоплив, то і результат іноді виходить плачевний. Найстрашніше, каже, якщо постраждає ще й Павлівське озеро. Але поки рівень кисню там набагато вище норми…
Джерело: gazeta-nedelya.info