Збут та зберігання наркотиків: поліцейські Сумщини задокументували чергові наркозлочини
На Роменщині попрощалися із захисником Богданом Сайком
На Сумщині прикордонники збили Шахед, розвідник, Ланцет і 7 фпв-дронівФОТО
Без світла, зв‘язку, транспортного сполучення: у таких умовах живуть місцеві в 90% населених пунктів Есманьської громадиФОТО
В Охтирці збили 85-річного велосипедистаФОТО
Останні дві доби армійці РФ стали частіше обстрілювати Хотінську громаду: що відомо
Що відбувається на лінії фронту на Сумському напрямку на 24 травня
Поблизу Недригайлова вантажівка зіткнулася із легковиком: постраждали троєФОТО
Інформація про те, що армійці РФ зайшли до Юнаківки, не відповідає дійсності
Майже 100 підприємців Сумщини отримали компенсацію за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Із полону повернувся глухівчанин Володимир Міненко
У Сумах літній водій вчинив ДТП, залишив місце події, а потім повернувся п’янимФОТО
З російського полону повернувся захисник із Попівської громади
У Сумах збираються демонтувати зруйнований “шахедом” під’їзд будинку № 68А по Героїв Крут
31 місяць неволі: з російського полону повернувся житель Роменщини Сергій Роменський
Серед звільнених із російського полону – 38-річний Вадим Стешенко із Охтирки
Протягом доби на Сумщині зафіксовано майже 130 обстрілів
Вчора
Поранений 75-річний чоловік через ворожу атаку по Білопіллю
Яка ситуація на лінії фронту на Сумському напрямку 23 травня
Сьогодні з ворожого полону повернувся захисник із Кролевеччини
Був у полоні понад три роки: додому повернувся військовий Олександр Шутко із Шосткинщини
Шосткинські школи отримали гроші на укриття
У Середино-Будській громаді з нового навчального року може залишитися лише один навчальний заклад
У Білопільській громаді рятувальники завершили відновлювальні роботи на місці ворожого ударуФОТО
“Тепер дороги немає”: зруйновано міст між селами в Великописарівській громаді
У Шостці підпалили автомобіль депутата міської ради, який допомагає ЗСУ
На Конотопщині судитимуть неповнолітніх за збут наркотиків, які їм постачав 21-річний хлопецьФОТО
Дітям, матері яких постраждали під час обстрілу маршрутки в Білопіллі, знайшли тимчасовий прихисток
Перший день великого обміну: 390 українців визволено з російської неволі
Сумська “Вікторія” зіграла внічию із закарпатським ФК “Минай”

У мерії Сум розповіли, як споживачам захистити свої права

Напередодні Всесвітнього дня захисту прав споживачів містянам нагадують ключові правила, спрямовані на попередження та профілактику моральних й матеріальних збитків, а суб’єктам господарювання – основні вимоги законодавства, необхідні до виконання.

Які ж чотири головні права споживача, як здійснювати покупки в Інтернеті, куди звертатись у разі правопорушень, та де можна отримати фахову консультацію, під час брифінгу розповіли заступник міського голови Тамара ІЩЕНКО, начальник відділу торгівлі, побуту та прав споживачів Олег ДУБИЦЬКИЙ, головний спеціаліст даного структурного підрозділу міськради Тетяна ГОРБАТЕНКО, та головний спеціаліст відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області Вікторія РИЖКОВА.

«Усі ми – споживачі: незалежно від віку, статі, освіти, соціального статусу та займаної посади, оскільки протягом життя споживаємо товари й послуги. Відповідно, маємо право на безпеку і якість товарів та послуг, на вірогідну інформацію про них, право на вибір та право бути вислуханим у суді, якщо першими трьома правами нехтують, – наголосила заступник міського голови Тамара Іщенко. – Звісно, держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпекою продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів, але аналіз звернень говорить про те, що не всі споживачі та суб’єкти господарювання ознайомлені щодо їх прав та обов’язків. Крім того, довірливість споживачів призводить до моральних й матеріальних збитків, що не дозволяє й фахівцям у правовому полі вирішити ситуацію. Так, у 2021 році (з 1 січня по 11 березня) до відділу торгівлі, побуту та прав споживачів вже надійшло 23 скарги за порушення Закону України «Про захист прав споживачів». Вирішено таких на користь споживача – 21. За неналежну якість товару та послуги споживачам повернули кошти на загальну суму 10834 грн, а обміняли товарів неналежної якості на нові на 26805 грн».

Зокрема, перш ніж придбати товар, необхідно його детально оглянути та переконатись у його справності, належному вигляді. При цьому покупець має зберегти чек, це підтвердить факт продажу товару, підкреслила головний спеціаліст відділу торгівлі, побуту та прав споживачів Тетяна ГОРБАТЕНКО. Доставку габаритного товару, який важить понад 5 кг (холодильник, пральна машина, телевізор тощо) краще обирати від продавця чи його кур’єра, а не здійснювати самостійно, що слугуватиме гарантією до обміну чи повернення, якщо обраний товар випадково пошкодився при транспортуванні або його неможливо підключити до електромережі. Якщо ж придбаний товар перестане працювати в межах гарантійного терміну, то перш ніж звертатися до сервісного центру, слід написати письмову заяву (у двох екземплярах) на ім’я продавця, який несе відповідальність за якість товару та є посередником між виробником та сервісним центром. На час ремонту покупець має право вимагати видачу продавцем аналогічного товару, при відмові – виплату неустойки в розмірі 1% від вартості товару за кожен прострочений день надання у користування товару.

Та повернути чи обміняти можна не всі товари, виняток – продовольчі товари, лікарські засоби, предмети сангігієни, дитячі м’які іграшки, постільна та натільна білизна, інструменти для манікюру, педикюру, друковані видання, парфюмерно-косметичні вироби, перо-пухові вироби тощо, навіть, якщо ті не використовувалися, збережено товарний вид, споживчі властивості, пломби, ярлики та розрахунковий документ, виданий продавцем разом з товаром.

При покупці в інтернет-магазині фахівці радять звертати увагу на наявність на сайті найменування продавця, його місцезнаходження, порядку прийняття претензій, основних характеристик продукції, ціни, включаючи плату за доставку та умови оплати, гарантійних зобов’язань, інших умов поставки, порядку розірвання договору.

У разі відсутності такої інформації варто взагалі відмовитися від придбання товару в інтернет-магазині, адже недобросовісні продавці можуть скористатися довірою покупця та після оплати не доставити товар, або не повернути кошти, якщо товар має істотні недоліки, чи відправити товар, що не відповідає заявленим характеристикам. А це, говорять спеціалісти, унеможливлює повний та об’єктивний розгляд скарг споживачів із проведенням позапланових перевірок дотримання законодавства про захист прав споживачів.

Загалом за порушення прав споживачів при реалізації непродовольчих, продовольчих товарів та надання послуг у 2020 році ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області до адміністративної відповідальності було притягнуто 30 осіб, на яких складено штрафів на суму 4,2 тис. грн, до 14 суб’єктів господарювання застосовані адміністративно-господарські санкції, передбачені статтею 23 ЗУ «Про захист прав споживачів на суму майже 78 тис. грн, у тому числі, до одного суб’єкта господарювання застосовані адміністративно-господарські санкції за створення перешкод службовій особі в проведенні такої перевірки. Продукції перевірено на суму 306 тис. грн, тимчасово припинено продаж продукції, до усунення виявлених недоліків на суму майже 90 тис. грн, що становить 29% від перевіреної продукції, доповіла головний спеціаліст відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області Вікторія Рижкова.

Зі свого боку суб’єкт господарювання, підкреслила начальник відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області Алла Степаненко, зобов’язаний дотримуватися чинного законодавства не тільки у сфері торгівлі, а й ЗУ «Про рекламу», згідно з яким заборонено рекламувати тютюнові вироби (абсолютно), алкоголь – зовнішньо (на телебаченні, в інтернеті, на пересувних рекламних носіях та інше), виключенням є тільки місця його реалізації (місце продажу, де є касовий апарат). Також у рекламі товарів табу на використання державних символів (прапор, герб), зображення зброї (навіть іграшкової), сексистської реклами, що принижує честь та гідність людини (наприклад використання зображення тіла як заклик до задоволення). Мова реклами товарів/послуг
робіт має бути державна – українська, окрім міжнародних термінів, що зареєстровані офіційно.

Тож, щоб убезпечити себе від невдалої покупки, не зазнати моральних й матеріальних збитків та отримати якісну та змістовну консультацію з питань захисту прав споживачів, начальник відділу торгівлі, побуту та прав споживачів Олег Дубицький закликав сум’ян звертатись до спеціалістів відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів. Зробити це можна за адресою: вул. Горького, 21 (каб. 209) або за тел.: 70-06-54.

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу