У Роменській РДА обговорили нововведення, які змінили механізм бронювання військовозобов’язаних працівників
У Роменській районній державній адміністрації – районній військовій адміністрації проведено зустріч голови Роменської районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації Валентини НАЗАРЕНКО з керівниками підприємств, установ, організацій, розташованих на території Роменського району. Предметом зустрічі стали ключові нововведення, які змінили механізм бронювання військовозобов’язаних працівників, оновили критерії для визначення підприємств критично важливими, змінили процедуру оформлення бронювання військовозобов’язаних.
«З 1 грудня 2024 в Україні запрацювали глобальні зміни у порядку бронювання, оновлено критерії для визначення підприємств критично важливими. Необхідність підтверджувати свою критичність, перебронювання працівників за новими правилами – це ті виклики, які стоять сьогодні перед керівниками підприємств, завдяки оновленим критеріям, затвердженим Кабінетом Міністрів України, все більше підприємств можуть претендувати на статус критично важливого. Це дає їм низку переваг, зокрема у забезпеченні бронювання працівників, що є важливим у сучасних умовах», – зазначила Валентина НАЗАРЕНКО.
У ході зустрічі було акцентовано увагу на змінах в критеріях для визначення підприємств критично важливими. Поряд із галузевими критеріями, кожне підприємство повинно відповідати двом обов’язковим критеріям наведеним у пп. 5 та абз. 3 пп. 6 п. 2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76:
Відсутність заборгованості зі сплати податків та ЄСВ, в той час, як раніше необхідною була відсутність заборгованості тільки по ЄСВ.
Нарахована середня зарплата працівників за останній квартал має бути не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні помноженої на коефіцієнт 2,5 не менше 20 000 грн. для недержавних підприємств).
Ці критерії є базовими для всіх недержавних підприємств, незалежно від галузі.
«Регіональні критерії погоджені з Міністерством економіки та Міністерством оборони. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій Сумської області такими, що мають важливе значення для забезпечення потреб територіальних громад в особливий період, затверджені розпорядженням голови Сумської обласної військової адміністрації № 750-ОД від 20.12.2024, – наголосила Валентина НАЗАРЕНКО, – водночас Уряд передбачив для підприємств з діючою критичністю можливість бронювати працівників до 28 лютого 2025 року та за цей строк підприємствам необхідно пройти процедуру оновлення критичності та забронювати працівників на строк до 12 місяців».
Саме надання підприємству статусу критично важливого дозволяє забезпечити безперервність його роботи шляхом бронювання працівників від призову на військову службу, що дозволяє зберегти кадровий потенціал підприємства та забезпечити його стабільне функціонування в умовах особливого періоду.
Актуальним під час зустрічі стали і ключові зміни в процедурі бронювання військовозобов’язаних. Бронь, отримана за старими правилами, підлягає переоформленню. Відстрочки, надані до 1 грудня 2024 року за рішенням Мінекономіки, та відстрочки, які були надані через Портал Дія до вказаної дати, продовжують діяти ще протягом 3 місяців – до 28 лютого 2025 року (але в межах строку, на який вони надавалися). З 1 грудня бронювання військовозобов’язаних буде здійснюватися лише в електронній формі засобами Порталу Дія.
Стосовно обсягів бронювання зміни не передбачаються, тобто так само за загальним правилом можуть бути заброньовані до 50% від загальної кількості військовозобов’язаних працівників підприємства. Проте не всі військовозобов’язані особи можуть братись до уваги для розрахунку загальної кількості військовозобов’язаних працівників, для розрахунку не враховуються військовозобов’язані-жінки.
Але є важливі вимоги до осіб, які можуть бути заброньовані.
Працівник, якого керівник включає в список для бронювання, повинен відповідати таким вимогам:
1. Перебуває на військовому обліку.
2. Перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою.
3. Уточнив персональні дані. Йдеться зокрема про вимогу для громадян України, віком від 18 до 60 років, які перебували на військовому обліку, до 17 липня 2024 року включно оновити свої дані чи стати на облік.
4. Не перебуває у розшуку.
Крім того, слід звернути увагу на обов’язковий зарплатний критерій, мінімальний розмір зарплати (наразі – 20 тис. грн) має бути забезпечений працівнику, який був заброньований, протягом всього строку відстрочки. Звертаємо увагу: можуть бути заброньовані також новоприйняті працівники, які ще не відпрацювали навіть місяця на підприємстві, при бронюванні керівнику необхідно буде підтвердити заробітну плату працівника.
Виконання всіх вимог забезпечить позитивний результат – протягом 72 годин працівники автоматично отримують відстрочку.
Під час зустрічі обговорили і ряд інших питань, зокрема, щодо особливостей ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ