У Сумах дохне риба в токсичних “молочних ріках”
Протягом останніх років, починаючи з осені 2014 року, до Держекоінспекції неодноразово надходили повідомлення від громадян про незадовільний стан озера Олдиш: зміна кольору та неприємний запах води, загибель риби.
Для визначення причин, які могли спричинити виникнення цих явищ, Держекоінспекцією було проведено ряд заходів.
Після отримання чергової скарги стосовно незадовільного стану оз. Олдиш та загибелі риби у жовтні 2017 року відділом інструментально-лабораторного контролю були проведені вимірювання у пробах поверхневої води з оз. Олдиш, які вкотре зафіксували перевищення показників ХСК (у 2,2 рази) та БСК5 (у 9,1 рази), що разом з низьким показником вмісту розчинного кисню 2,4 мгО/л (при нормі для водних об’єктів рибогосподарської категорії не менше 4,0 мгО/л) може свідчити про наявність органічного забруднення даного водного об’єкту, не виключено, що і в результаті дренажу не ізольованих вигрібних ям та внесення органічних добрив власниками садово-дачних ділянок прилеглих кооперативів. Але при цьому знову зафіксована наявність у водному об’єкті високих концентрацій специфічних для ПАТ «Сумихімпром» показників, таких як: сульфати (перевищення у 8,1 рази), фториди (перевищення у 1,8 рази), кальцій (перевищення у 2,5 рази).
Отримані результати можуть бути свідченням впливу шламонакопичувача ПАТ «Сумихімпром» на стан озера.
Крім цього, у період 03.10-17.10.2017 фахівцями Держекоінспекції проводилась планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Сумихімпром».
У наданих підприємством результатах аналізу гідрохімічних досліджень зазначено, що забруднення ґрунтових вод алювіального та мергельно-крейдяного водоносних горизонтів в районі ПАТ «Сумихімпром» відбувається в південній, південно-західній частині шламонакопичувача. Зокрема, спостерігаються високі показники забруднюючих речовин (у порівнянні з нормативами ДСанПІН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води, призначеної для споживання людиною») за наступними показниками: сульфати, фториди, загальна жорсткість, мінералізація, загальне залізо, іони амонію.
За результатами перевірки, з метою встановлення конкретних причин та шляхів потрапляння забруднюючих речовин в підземні водоносні горизонти керівництву ПАТ «Сумихімпром» надано припис провести із залученням спеціалізованої організації роботи стосовно визначення причин виникнення забруднення підземних вод, виявленого за результатами моніторингу, та можливих шляхів його ліквідації.
Про ситуацію повідомлено Голову Сумської обласної державної адміністрації та Управління Служби безпеки України