Стирають з лиця землі: що відбувається у безлюдних селах на прикордонні Сумщини
Від початку повномасштабного вторгнення життя на прикордонні стало небезпечним і людей почали евакуйовувати із міст, селищ та сіл, які щоденно потерпали від обстрілів.
За даними Сумської ОВА, на початок грудня 2024 року з 38 населених пунктів області евакуювали усіх жителів.
Журналісти Кордон.Медіа дізналися, яка ситуація у прикордонних селах Великописарівської, Білопільської та Хотінської громад зараз та яких руйнувань там завдають росіяни.
У Великописарівській громаді повністю евакуювали села Лукашівку та Попівку. У 7 населених пунктах лишається кілька десятків людей.
“Ситуація із обстрілами майже не змінилася. Можливо трохи менше обстрілів через те, що немає цивільних, на вулицях, всі виїхали. А в цілому все так само”, – коментують у Великописарівській СВА.
Із березня цього року заборонені обстеження у 4 населених пунктах громади, відповідно фіксувати пошкодження ніяк.
“Це Олександрівка, Пономаренки, Лукашівка та Попівка. У цивільних немає доступу до цих сіл. Є випадки, коли про руйнування ми можемо дізнатися лише від власників”, – зазначають у Великописарівській СВА.
У Білопільській громаді всі люди виїхали із села Волфине. До 20 сіл евакуйовані майже повністю. Попри відсутність людей, обстріли тут не припиняються.
“Вони добивають будинки. Ось сьогодні від самого ранку інтенсивно обстрілюють. Ми не знаємо куди і які наслідки. Постійно дрони літають, вони тут вчаться їх застосовувати”, – говорить голова Білопільської громади Юрій Зарко.
Через постійні обстріли нові руйнування фіксувати майже неможливо.
“Є села, куди не може виїхати комісія. Там де ще лишаються люди, наприклад, Іскрисківщина, ми просимо фіксувати наслідки, робити фото за можловості”, – розповідає Юрій Зарко.
У Хотінській громаді всіх людей евакуювали із 5-ти населених пунктів.
“Луплять постійно, але ми не знаємо куди прилітає. Там дрони літають як бджоли. Це фактично сіра зона – там немає ні цивільних, ні військових”, – говорить голова Хотінської громади Микола Торяник.
Інколи все ж виходить фіксувати наслідки ворожих обстрілів у прикордонних селах громади, втім із затримкою.
“Руйнування є, але ми не можемо дізнатися про них одразу. Це може бути через тиждень. Якщо буде дозвіл, староста може поїхати, хтось повз проїде, тоді фіксують, фотографують”, – пояснює Микола Торяник.
Як бачимо, документувати наслідки обстрілів у прикордонних селах майже неможливо: людей там немає, комісія доїхати не може, відповідно і штаби для ліквідації наслідків там не розгортають.
На фото – зруйновані будинки у селі Рижівка Білопільської громади.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ