Сумам загрожує сміттєвий колапс: за півроку буде нікуди вивозити побутові відходи
Державна екологічна інспекція у Сумській області підбила підсумки перевірки виконання делегованих повноважень Сумською міською радою та її виконавчими органами в частині охорони навколишнього природного середовища. І вони – не зовсім втішні. Зокрема, це стосується питання поводження з відходами на території м. Сум.
Так, на сьогодні тверді побутові відходи міста, а також промислові відходи 3-4 класів небезпеки вивозяться на полігон, що розташований на землях Великобобрицької сільської ради Краснопільського району та експлуатується КП «Сумижилкомсервіс» Сумської міської ради. У липні 2019 року Інспекцією проведена планова перевірка КП «Сумижилкомсервіс» Сумської міської ради, під час якої було встановлено, що полігон експлуатується з грубими порушеннями вимог природоохоронного законодавства. Зокрема, під час перевірки встановлено порушення технології відкачки фільтрату та захоронення необроблених побутових відходів, а також великогабаритних і ремонтних відходів. Більш того, встановлено, що розрахунковий термін експлуатації полігону закінчився рік тому, а обсяг видалених відходів станом на момент перевірки вже перевищував проектну потужність полігону ТПВ. За інформацією, наданою до Інспекції Сумською філією ДРПВІ «Дніпродіпроводгосп», заповнення цього полігону до існуючих відміток огороджувальних дамб відбудеться орієнтовно в лютому – березні 2020 року.
Як повідомляє Держекоінспекція у Сумській області, менш, ніж через півроку, побутові відходи м. Сум вже нікуди буде вивозити, оскільки будівництво нового полігону на території Верхньосироватської об’єднаної територіальної громади застрягло на етапі оформлення земельної ділянки та укладення договору на виконання робіт з будівництва. Проте саме будівництво нового полігону досі не розпочалось, а в Сумській міській раді лише виправдовуються відсутністю фінансування.
Крім того, міська влада нехтує і питанням контролю за станом закритих полігонів міста Суми. У ході перевірки Сумської міської ради та її виконавчих органів, яка проводилась в жовтні 2019 року, Державною екологічною інспекцією у Сумській області було проведено обстеження колишнього полігону твердих побутових відходів міста Суми, який розташований на землях Верхньосироватської сільської ради та експлуатувався Сумською міською радою з 1996 по 2007 рік. Так, вже закритий полігон досі не зданий як закінчений будівництвом об’єкт, а міською радою не здійснюється контроль за його станом та не проводиться моніторинг за впливом полігону на навколишнє природне середовище. Зокрема, в ході обстеження колишнього полігону твердих побутових відходів встановлено, що система відводу атмосферних опадів частково зруйнована, колодязі для збору фільтрату напівзруйновані, відсутні спостережні свердловини, через які мав би здійснюватися моніторинг за впливом полігону на підземні води. Також на в’їзді до колишнього полігону встановлено «свіже» розміщення твердих побутових та будівельних відходів на ділянках загальною площею близько 100 м2. Крім того, виявлено горіння та тління відходів в тілі полігону вздовж нагірної канави, яке призводить до вивільнення значної кількості токсичних хімічних сполук та забруднення атмосферного повітря. Відповідна інформація направлена міському голові для термінового вжиття заходів та інформування про проведену роботу в термін до 22.10.2019. Але станом на 30.10.2019 в Інспекції відсутня інформація про вжиті Сумською міською радою заходи.
Аналогічна ситуація щодо горіння та тління відходів, зокрема, рослинних залишків та відходів на майданчику рослинних відходів та опалого листя, (м. Суми, вул. М. Лукаша, 75) повторюється протягом декількох останніх років, про що свідчать результати перевірок. Зокрема, сьогодні, 31.10.2019, до Інспекції надійшла інформація про масштабне горіння майданчика. З виїздом на місце державними інспекторами з охорони довкілля факт загоряння підтвердився, а пожежу ліквідовували бійці ДСНС.
Проте, незважаючи на це, контроль за належним станом майданчику залишається поза увагою місцевої влади. Крім того, на «зеленому полігоні» відсутні шлагбаум та огорожа по периметру полігону, обладнання для оброблення та утилізації деревних відходів тощо. Відтак, даний майданчик більше схожий на стихійне звалище рослинних залишків, яке систематично горить, про що свідчать залишки згарищ та золи, а також на яке хтось періодично вивозить і побутові відходи.
На жаль, діючим законодавством не передбачено дієвих адміністративних заходів впливу до органів місцевого самоврядування ані щодо нарахування заподіяної довкіллю шкоди, ані щодо притягнення до адміністративної відповідальності за неналежне виконання повноважень. А визначений Кодексом про адміністративні правопорушення України штраф за невиконання припису в межах 255 – 765 грн. не спонукає до рішучих дій.
Відтак, питання поводження з відходами на території міста Суми, зокрема організація належного контролю за станом полігонів відходів, створення потужностей для переробки, знешкодження та сортування відходів, організація належної системи збирання відходів, в тому числі небезпечних побутових відходів, що утворюються населенням, знаходиться, мабуть, десь на задніх планах у очільників міста, а отже залишається невирішеним.