Сумська лікарка розповіла про особливості перебігу нових підваріантів коронавірусу
За липень кількість випадків захворювань на коронавірус в Україні зросла у 6 разів. У Сумах за останній тиждень кількість хворих зросла майже на 350%.
Про це у своєму Facebook розповіла обласна інфекціоністка Ірина Троцька.
За словами лікарки, кількість хворих збільшується різко. Наразі розповсюджені десятки варіантів Omicron, у тому числі новий його штам FLiRT. За деякими спостереженнями особливістю сучасного варіанта COVID є виражена слабкість, дуже висока температура, можуть бути виснажливий кашель, сильний біль у горлі, зазначає медикиня. Проте вкрай рідко формується важке ускладнення у вигляді дистрес-синдрому. особливо, якщо людина вже хворіла на коронавірус, але не виключений постковідний синдром.
У своєму дописі Ірина Троцька розповіла, як варто лікуватися та харчуватися:
- Якщо ви захворіли, намагайтесь об’єктивно оцінити свій стан: температуру, насичення крові киснем (сатурацію), пульс, дихання.
- Знизьте фізичні навантаження, пам‘ятайте, що сон — це теж ліки, особливо при COVID-19.
- Якщо у вас є хронічні захворювання, контролюйте рівень цукру при діабеті, артеріальний тиск та ін.
- Більше лежіть на животі, у прон-позиції, яка підвищує рівень насичення крові киснем. До речі, прон-позиція — це ідеальне положення для хворого на COVID-19, вона дозволяє збільшити дихальний об`єм легень. Для зручності можна одну подушку підкласти під грудну клітку, другу — під таз, щоб живіт трохи провисав.
- Не займайтеся самолікуванням. Пам’ятайте — так звані імуномодулятори, народні засоби: часник, цибуля, пари спирту, калина-малина не працюють. Якщо сімейний лікар рекомендує госпіталізацію, не зволікайте.
- Своєчасне призначення противірусних препаратів показано практично всім. Сьогодні в арсеналі медиків є досить ефективні медикаменти, які можна придбати і в аптеці. Іноді вони є навіть у сімейного лікаря. В аптеці ви також можете купити і швидкі тести для визначення коронавірусу.
- Підвищена температура при COVID-19 не йде на користь. Тому приймайте жарознижувальні з першого дня хвороби: парацетамол або ібупрофен. Але ні в якому разі не аспірин.
- Нестероїдні протизапальні лікарські засоби, антикоагулянти, інколи гормони відносяться до рекомендованих препаратiв.
- Антибіотики показані незначній кількості хворих. Для вирішення питання щодо їх призначення, необхідно додаткове обстеження: клінічний аналіз крові, аналіз крові на СРБ, прокальцитонін.
- Ключовими у відновленні під час хвороби є повноцінний раціон та достатня кількість рідини (не менше 2-3 літрів).
- У разі інфекції організм повинен інтенсивно працювати, щоб забезпечити імунну відповідь та мати для цього енергетичні запаси. Йому також потрібні поживні нутрієнти — білки, жири, вуглеводи та харчові волокна (клітковина). Чого не можуть вмістити жодні пігулки.
- Варто підтримувати свій організм з допомогою повноцінної їжі. Гарним варіантом харчування буде овочевий суп чи курячий бульйон, які можна просто пити та досить легко приготувати самостійно. Також користь принесуть різні крупи чи цілозерновий хліб. Варто додати у свій раціон імбир, з нього можна робити напої або їсти у маринованому вигляді.
- Обов’язково слід включити до раціону продукти з вітаміном С. Для цього підійде перець чилі чи просто паприка, ківі, ягоди, брюссельська чи листова капуста, броколі, горошок чи виноград.
- Не уникайте білків. У разі хвороби вони дуже важливі через брак рухової активності, коли ви залишаєтеся на лікуванні вдома і часом не проходите й сотні кроків. Джерела білка є різноманітні — це безліч бобових (сочевиця, нут, горох), горішки, м’ясо птиці, кисломолочний і твердий сири, яйця, риба, м’ясо тварин.
Які дії для профілактики коронавірусу марні:
- Носити маски постійно та всюди;
- «зміцнювати» імунітет різними засобами з недоведеною ефективністю;
- вживати міцні напої у великих кількостях, з перцем або без нього.
Що ж варто робити для профілактики захворювання:
- Вести здоровий спосіб життя;
- уникати місць підвищеного скупчення людей, масових заходів. Якщо немає такої можливості, використовувати в процесі їх відвідування захисні маски;
- дотримуватися правил особистої гігієни.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ