У Сумах на шкільне харчування планують витратити понад 18 мільйонів
Понад 18 мільйонів гривень із сумського міського бюджету у цьому році мають витратити на харчування дітей перших-четвертих класів та пільгових категорій. Для учнів середньої та старшої школи гроші на сніданки не передбачені. Про це розповіла головна спеціалістка управління освіти і науки Сумської міської ради Олена Феденко.
У школі№7 у дві зміни навчаються понад дві тисячі школярів. Близько вісімдесяти відсотків від усіх ходять до їдальні. Тут дітям пропонують сніданки та обіди, можна купити випічку. Сьогодні зранку ліниві вареники зі сметаною, кавовий напій або чай з печивом.
“Ми вважаємо, що треба дати обов’язково овочі, фрукти, майже по сезону. Яблука, апельсини бувають. До чаю лимони додаємо для вітамінізації. Каші люблять деякі діти. Наприклад, ми чергуємо гарніри. Це у нас може бути гречана, вівсяна або рисова каша. Пюре картопляне, овочі тушковані, м’ясні страви ми даємо. Особливо діти у нас полюбляють суфле яловиче, дуже смачно”, – говорить шеф-кухар їдальні Лідія Біловол.
Обов’язково їдять у школі учні перших-четвертих класів, п’ятих – одинадцятих за бажанням батьків та за додаткові гроші – говорить директорка сьомої школи Олександра Деменко:
“Сумська міська рада виділяє 8 грн на харчування учнів, 6 грн за бажанням і заявою батьків складає батьківська доплата. Ну майже всі батьки доплачують до 14 грн. Учні 5-11 класів також їх обід складає від 6 до 14 грн в залежності від того, що буде замовлено. Або це буде бутербродне харчування, або це буде перша страва, або це буде друга страва”.
А це Сумська класична гімназія. Діти тут навчаються з п’ятого класу. Це єдина школа в Сумах, де немає їдальні.
“У молодшому корпусі у нас є буфет з широким асортиментом. Там продають різні пиріжки, булочки, тістечка, чай, кава, ось що там є. І туди підвозять гаряче харчування, ми з із сумським державним університетом уклали договір. Дуже смачно, дуже якісно. Кожен день свіжі страв. Привозять гаряче харчування, накривають столи, там є приміщення, і діти 5-6 класу їдять. У старшому корпусі на вулиці Троїцькій у нас є два буфети, це теж університет пропонує нам таке харчування. Широкий асортимент, дітям дуже подобається”, – розповіла заступниця директора з виховної роботи Галина Макаренко.
За словами лікарки-гастроентеролога Наталії Гончарової, добова норма споживання калорій для дітей – від двох до трьох з половиною тисяч, залежно від віку:
“Обов’язково повинно бути організоване гаряче харчування, щоб дитина могла взяти першу страву, суп, борщ, чи другу страву. Якусь кашу, картопляне пюре, м’ясо. Хочу наголосити на тому, що не повинні в школах діти харчуватися субпродуктами або ковбасними виробами і сосисками. Обов’язково у харчуванні дітей, особливо молодшого віку повинно бути молоко і молочно-кислі продукти. Чому? Тому що зараз ми проводимо обстеження дітей, у дуже багатьох дітей є недостатній рівень кальцію”.
Годують учнів молодших класів та дітей пільгових категорій частково за рахунок міського бюджету, розповіла головна спеціалістка управління освіти і науки Сумської міської ради Олена Феденко:
“У нас харчуються 12,5 тис. дітей початкових класів, сума їхнього сніданку складає 8 грн, і 2,5 тис. дітей пільгових категорій, сума їхнього обіду або сніданку складає 14 грн. Закон про освіту новий, який сьогодні діє він не передбачає. Чітко прописано, що діти 1-4 класів не харчуються, а в нашому місті рішенням сесії було прийнято, що будуть виділяти кошти, і діти цих класів на сьогодні харчуються”.