Депутати Сумської облради звернулися до Верховної Ради з кількома вимогами
Сьогодні, 24 листопада, депутати Сумської обласної ради підтримали звернення до Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України, ініційоване фракцією «Відродження». У ньому народні обранці наполягають на недопущенні подальшого зниження рівня життя населення та погіршення платіжної дисципліни, що може виникнути через бажання уряду перенести значну частину соціальних виплат на місцеві бюджети.
Наводимо повний текст звернення:
ЗВЕРНЕННЯ
до Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України
Внесені Кабінетом Міністрів України законопроекти про Державний бюджет України на 2018 рік (реєстр. № 7000 від 15.09.2017) та про внесення змін до Бюджетного кодексу України (реєстр. № 7116 від 15.09.2017) без перебільшення несуть велику загрозу фінансовій спроможності місцевого самоврядування.
Очевидні спроби перекласти на місцеві бюджети невластиві їм функції, які до того ж не забезпечені відповідними ресурсами, є справжнім викликом для місцевих громад.
Поряд із тим, що розраховані Мінфіном фінансові нормативи бюджетної забезпеченості по галузях освіти та охорони здоров’я не відповідають реальним потребам споживачів послуг, просимо звернути увагу на загрози, які матимуть негативний вплив на забезпечення громадян житлово-комунальними послугами.
ПО-ПЕРШЕ, викликають занепокоєння прогнозні асигнування у розмірі 57,8 млрд грн, які планується спрямувати у 2018 році на субсидії населенню.
Варто нагадати, що поточний бюджетний рік розпочинався із заборгованістю по субсидіях у обсязі 24 млрд грн. За оцінками експертів, вже на сьогодні додаткова потреба у фінансуванні субсидій оцінюється приблизно в 10 млрд грн.
Якщо у Державному бюджеті не буде передбачено збільшення обсягу асигнувань на субсидії поточного року, то до кінця опалювального сезону розрив у потребах і бюджетному фінансуванні може досягти 30 млрд грн.
Додатковим тягарем для підприємств житлово-комунального господарства є непогашення державою заборгованості з різниці в тарифах, що призводить до практичної відсутності необхідних обігових коштів у комунальних підприємств. Як наслідок, комунальні підприємства не мають змогу провести своєчасні розрахунки за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії.
ПО-ДРУГЕ, необґрунтованим є намір перекласти з 2018 року на місцеві бюджети відповідальність щодо погашення боргів з пільг за спожиті житлово-комунальні послуги.
Зокрема внесеним Урядом проектом Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (реєстр. № 7116) передбачається, що погашення заборгованості щодо пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг, яка виникла в попередніх бюджетних періодах, у 2018 році здійснюватиметься за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Проте, будь-яких механізмів компенсації вказаних видатків за рахунок коштів Держбюджету в проекті Державного бюджету України на 2018 рік не передбачено.
Прийняття вказаних змін є прямим порушенням прав місцевого самоврядування та призведе до додаткового навантаження на місцеві бюджети обсягом близько 8 млрд грн.
ПО-ТРЕТЄ, передача місцевим бюджетам видатків на надання пільг окремим категоріям громадян на оплату житлово-комунальних послуг може значно розбалансувати місцеві бюджети в наступному році.
Зокрема внесеним Урядом проектом Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (реєстр. № 7116) пропонується передати, починаючи з 2018 року, місцевим бюджетам видатки на надання пільг окремим категоріям громадян на оплату житлово-комунальних послуг.
Проте, будь-яких механізмів компенсації, у тому числі окремої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування наданих та гарантованих державою пільг у повному обсязі, у проекті держбюджету на 2018 рік не передбачено.
Зазначена ініціатива Уряду суперечить положенням Європейської хартії місцевого самоврядування, Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та призведе до додаткового навантаження на місцеві бюджети на 7 млрд грн.
Загалом, останні ініціативи Уряду щодо зниження соціальних норм споживання житлово-комунальних послуг, які підлягатимуть відшкодуванню за рахунок субсидій, зволікання із відшкодуванням різниці в тарифах та перекладання на місцеві бюджети видатків із надання пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг можуть свідчити про намагання самоусунутися від виконання Державою своїх зобов’язань перед місцевими громадами.
У свою чергу, щорічне вилучення з державних програм з соціального захисту населення та перенесення пільг на місцевий рівень без компенсаційних ресурсів є звуженням конституційних гарантій.
Указані кроки ставлять під загрозу нормальне функціонування системи житлово-комунального господарства, від чого в кінцевому підсумку будуть страждати громадяни.
З урахуванням вищевикладеного вимагаємо вжити наступних заходів:
1. Припинити практику зниження соціальних норм споживання житлово-комунальних послуг, які підлягатимуть відшкодуванню за рахунок субсидій, а також утриматися від будь-яких інших кроків, спрямованих на обмеження кола одержувачів субсидій та їх доступності.
2. Запровадити мораторій на підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ і електроенергію на період до проведення повного аудиту фактичних витрат виробників, які враховані при формуванні вказаних цін та тарифів.
3. Забезпечити за рахунок коштів Державного бюджету України повне погашення заборгованості із субсидій та боргів минулих періодів із надання пільг за спожиті житлово-комунальні послуги. Зокрема передбачити 5 млрд грн субвенції місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах минулих років, що виникла через встановлення національним регулятором економічно необґрунтованих тарифів.
4. Не допустити передачі на рівень місцевих бюджетів фінансування пільг з оплати житлово-комунальних послуг та закріплення обов’язку місцевих рад погасити заборгованість минулих років з оплати таких послуг.