На Сумщині тільки половина сховищ та укриттів готова до використання
Трохи більше ніж половина сховищ та укриттів, які є в Сумській області, готові до використання. Усього таких 1009. Кожне десяте – розташоване в Сумах, передає suspilne.media.
На подвір’ї будинку, розташованого за адресою Петропавлівська, 123, – є вентиляційний вихід. За інформацією сайту Державної служби з надзвичайних ситуацій, у підвалі багатоповерхівки є протирадіаційне укриття на 180 людей. Що лишилося від нього показала кореспондентам Суспільного мешканка будинку Валентина: декілька приміщень з металевими дверима, є туалет. Потрапити в укриття можна через перший під’їзд, вийти – через вентиляційну шахту. Жінка розповіла, що у разі чого, ховатися там ніхто не буде.
Ще одне укриття є у центрі міста – на Соборній, 32б. На подвір’ї багатоповерхівки, яку збудували 70 років тому, дві вентиляційні шахти. Входи до укриття – у 3 та 11 під’їздах. На момент, коли туди приходили кореспонденти Суспільного – під’їзди були закриті. На карті позначено, що тут також можна сховатись від обстрілів.
Усього в Сумах 120-ть захисних споруд та протирадіаційних укриттів: 52 з них державні, 30 – приватні та 38 – комунальні. За картою, практично всі захисні споруди, за винятком Хіммістечка, розміщені на території старого центру. Спальні мікрорайони – Курський, Прокоф’єва, а також 8, 9, 10, 11 та 12, які почали розбудовуватись з 80-х років минулого століття – укриттів не мають.
“Більшість населення області плануються до укриття у найпростіших укриттях, це підвальні цокольні приміщення адміністративних будівель, громадських будівель, житлових будинків. На сьогодні внесені зміни до законодавства в ДБН щодо побудови об’єктів, і щоб там виконувалися заходи інженерного захисту обов’язково. Органи місцевого самоврядування повинні обстежувати ті житлові будинки, але залежно від форми власності, якщо це комунальне майно, якщо це утворене ОСББ, то це можуть зробити безпосередньо ті громадяни, які утворили ОСББ, обстежити свій будинок і визначити за певними критеріями чи можна укриватися, якщо взагалі є в них таке приміщення”, – говорить заступниця директора обласного департаменту цивільного захисту населення Сумської ОДА Тетяна Коськова.
За розрахунками міського відділу цивільного захисту населення, аби привести комунальні захисні споруди до ладу: зробити капремонти, замінити обладнання та доукомплектувати, потрібно 56 млн 300 тис. грн. За 6 останніх років, на комунальні захисні споруди Сум – витратили майже 650 тис. грн. Що витратили з 2015 року в цілому по області на такі об’єкти, Тетяна Коськова відповідь надати не змогла, торік на обладнання таких об’єктів необхідними засобами цивільного захисту і майном, говорить, пішло сумарно 132 тис. грн.
“У нас проведена інвентаризація 66% захисних споруд. На жаль, є в нас такі споруди, які обліковуються у фонді, їх дуже багато державної форми власності, суб’єкти господарювання, які вже ліквідовані, збанкрутіли, і тривалий час споруди знаходяться без належного утримання. Звісно, вони будуть не готові до використання за призначенням. А з проінвентаризованих захисних споруд у нас 62% готові й обмежено готові до використання за призначенням” – каже Тетяна Коськова.
За законом, цим опікуватись мають ті, кому належать споруди. В області всього 1009 захисних споруд – це 191 сховище та 818 протирадіаційних укриттів. Останню таку споруду збудували у 2002 році. У листі-відповіді на запит Суспільного начальник міського відділу з питань надзвичайних ситуацій Артур Петров відповів: із 38 об’єктів, за які нині відповідає міська рада, 6 – частково готові до використання, решта – ні. Показати Суспільному ті, що у належному стані, він не може, бо зараз тривають навчання.
Усі сумські сховища та укриття можуть прийняти не більше 30 тис. людей. На 1 квітня населення в Сумах – 258 834 людей.