Нова станція знезалізнення працює з іржавими трубами
Вода без заліза, а от труби – іржаві: станцію знезалізнення в місті Ромни запустили, та чи означає це, що роменці споживатимуть чисту «життєдайну»?
Як влучно охрестив сам міський голова Ромнів Сергій Салатун, «будівництво віку», а точніше – десятиріччя (бо саме стільки знадобилося, аби спорудити станцію), завершилося. Скільки разів люди не чули про її запуск, та весь час з’являлися якісь заковики: то підрядник недбало поставився, то задвижки неякісні, то пусково-налагоджувальні роботи треба провести. Словом, «ось-ось…».
Роменці вже й зневірилися в тому, що з їхніх кранів колись потече прозора вода без металевого присмаку. Та ось на об’єкт поз’їжджалися гості. Депутат облради Тетяна Головко зауважує: станція – приклад того, як не має робити влада, мер Сергій Салатун дякує всім за порозуміння, терпіння й разом із керівником водоканалу Арменом Агаханяном перерізають червону стрічку.
Фахівці пояснюють принцип роботи станції: зі свердловин закачується вода й потрапляє у спеціальні фільтри, а вже потім подається в резервуар. На початку воду очищатимуть кілька днів, планують промити й мережі, у зв’язку з цим крани перекриють на певний час. Проби братимуть кожних 4-5 днів, запевняє Армен Агаханян, коли вміст заліза почне зашкалювати, очищатимуть фільтри, залізний осад викидатимуть в озеро. Загалом же фільтр багаторазовий, вистачити його має на 3-5 років.
Станція станцією, та от труби – старі. Поки очищена вода дотече до кранів у квартирах та будинках, знову стане брудною. Усі присутні були одностайні в думці: 87 кілометрів міських мереж треба міняти, причому – відразу. «Силами підприємства щороку ремонтувати по 700-800 метрів – це дуже повільно», – зазначила депутат облради Вікторія Мурич. Міській владі порадили подавати проекти на Державний фонд регіонального розвитку, використовувати фінансові можливості міста, та й депутати області обіцяли підтримати.
Згадали тут і про «допотопні» насоси, які закуповують для водоканалу, треба, мовляв, новіші, Армен Агаханян зауважив, що й свердловини термін експлуатації вичерпали, дають пісок, запропонував зробити замість двох одну, але глибоководну.
Планів багато, а роменцям, вочевидь, чистої води з кранів ще чекати й чекати. Головне, аби не ще десять років…
Наталія Веретюк, Новий погляд Роменщини