У багатоповерхівці Сум не можуть знайти господаря труб гарячого водопостачання
Мешканці сумської п’ятиповерхівки по вулиці СКД намагаються з’ясувати, хто має обслуговувати труби гарячого водопостачання у їхньому підвалі. Останні 5 років магістральні мережі, які проходять через будинок, не мають власника. В ОСББ “СКД 23” кажуть, що не брали їх на баланс, а в ТОВ “Сумитеплоенерго” говорять, що це не їхня територія, пише suspilne.media.
Анатолій Васюра живе на першому поверсі будинку №23 на вулиці СКД, розповідає, що коли прориває трубу у підвалі, він це відчуває у власній квартирі.
“Через підлогу проходить пара, сирість іде з підвалу. Вода ж не зникає безслідно, і вже в деяких місцях з’явився грибок”, – говорить він.
Євгенія Лагута живе на 4 поверсі, у підвалі має комору для зберігання овочів. “Коли був порив, то довелося викинути і картоплю, і моркву, і буряк, бо воно все парою пошкодилося, і на зиму я залишилася без нічого. Роками зберігалися там овочі, а ось все залило, все просякло парою. У підвал не можна було зайти майже місяць, тому що вода стояла”, – розповідає жінка.
Голова ОСББ будинку Марина Літвінова каже, що аварії відбуваються на транзитних мережах, які нікому не належать. Це труби водопостачання і опалення, які проходять через підвали будинків по вулиці СКД. У підвалі кожен будинок підключається до мережі, а труби йдуть далі, у сусідні будинки. Хто має їх ремонтувати, мешканці будинку №23 намагаються з’ясувати останні 5 років, відтоді, як створили ОСББ.
ОСББ ніякого стосунку не має до магістральних труб, говорить голова правління обєднання Марина Літвінова. “Коли ми приймали будинок від ЖЕКу, ми теж не давали згоди на ці труби. Вони йдуть транзитом будинки №19 і 21, їх обслуговування коштуватиме нам дуже дорого, нам хоча б вистачило наших коштів на ремонт своїх труб. Я згодна взяти ці труби на себе тільки або від лічильника загальнобудинкового, або від запірної арматури”, – каже вона.
І додає, що пропонувала купити труби за рахунок ОСББ, аби “Сумитеплоенерго” їх замінило, але на підприємстві відмовилися.
Дізнатися, хто має обслуговувати магістральні мережі, намагалися і мешканці сусідніх будинків – №19 та 21.
“У Теплоенерго мені сказали, що всі труби, які знаходяться у підвальному приміщенні, знаходяться на балансі ЖЕКу”, – говорить голова ОСББ “СКД-19” Семен Мотряк.
Голова Правління асоціації ОСББ “Сумщина” Роман Гученко каже, що такі будинки – не єдині у місті.
“Співвласники не зобов’язані її утримувати за власні кошти. Ця мережа відноситься до загальної системи теплопостачання, яка була передана “Сумитеплоенерго” в оренду дуже давно, але на сьогоднішній день, як нам відомо, “Сумитеплоенерго” просто відмовляється брати ці мережі собі на баланс”, – каже Гученко.
Речниця “Сумитеплоенерго” Віта Харченко пояснила, що вони обслуговують теплові мережі тільки до зовнішньої стіни будинку.
“Відповідно до закону України “Про житлово-комунальні послуги”, мережі від зовнішньої стіни вказаного будинку є внутрішньобудинковою системою теплопостачання, спільною сумісною власністю власників приміщень та наразі перебувають на обслуговуванні ОСББ “СКД 23”. Мережі, які проходять по підвальному приміщенню вказаного будинку, до переліку об’єктів ТНК не включені, витрати на їх обслуговування у тарифі ТОВ “Сумитеплоенерго” не передбачені”, – сказала вона.
Департамент інфраструктури міськради звертався за правовим роз’ясненням ситуації до Міністерства розвитку громад та територій.
“Ми отримали роз’яснення, що в будинках, в яких теплові мережі проходять в підвальних приміщеннях, саме магістральні і розподільчі мережі належать до теплопостачальної компані. Департаментом інфраструктури було направлено листа до департаменту ресурсних платежів для того, щоб зарахувати до комунальної власності ці мережі і вже потім надати в оренду “Сумитеплоенерго”. По всім будинкам, які знаходяться на цій лінії, це №19, 21, 23, 25 – в них також є ця проблема, і звертаються до нас, до департаменту, і це питання є спільним”, – розповів в.о.директора департаменту інфраструктури Олександр Кисіль.
Як сказав Суспільному директор департаменту ресурсних платежів Юрій Клименко, строки передачі мережі до комунальної власності залежатимуть від того, як швидко це питання розгляне депутатська комісія та сесія міськради.
За кілька годин після зйомки цього сюжету з Мариною Літвіновою зв’язалися представники “Сумитеплоенерго”. Сторони домовилися, що ОСББ надасть нові труби, а “Сумитеплоенерго” їх замінить до кінця тижня.