У Сумах досі працює перший розподільчий пункт, зведений 90 років тому (фото)
Це – унікальна будівля, яка пам’ятає часи, коли Суми тільки починали сяяти. Перший розподільчий пункт (РП-1), який розташований на розі вулиць Троїцької та Привокзальної напроти ФЦ «Барса», функціонує й сьогодні. Його архітектура збереглася до наших часів, хоча в цьому році РП-1 виповнилося 90 років! Яка ж його історія?
Електроенергетика міста Суми бере свій початок ще з дореволюційних часів. Про це свідчить заява власника електротехнічної майстерні міста Суми Кайданського Едуарда Лукича, який 13 листопада 1899 року звернувся з проханням в міську управу про надання йому дозволу електрифікувати центральну частину міста.
Зусиллями Кайданського у 1902 році введена в роботу перша міська електростанція. Місце для її будівництва обрали на початку вулиці Троїцької на місці злиття річки Сумки з річкою Псел.
Це зручне розміщення дозволяло забезпечити парові машини електростанції необхідною кількістю води, а невелика відстань до основних споживачів електричної енергії в центральній частині міста здешевлювала спорудження електричних мереж, особливо в початковий період їх будівництва. Електростанція і електричні мережі від неї були збудовані за кошти Кайданського і належали йому на правах власності.
На електростанції встановили два парові локомобілі фірми «Вольф». Перший з них при тиску водяної пари 10 атмосфер мав потужність 75 кінських сил, другий — при тиску водяної пари 12 атм розвивав потужність 100 к.с. Перший локомобіль приводив у дію динамомашину німецької фірми «Ламайєр» потужністю 50 кВт, а другий — динамомашину російського товариства німецької «Всеобщей компании электричества» потужністю 85 кВт.
На електростанції була встановлена акумуляторна батарея ємністю 150 ампер-годин іспанської фірми «Тюдор». В окремій будівлі – допоміжний нафтовий двигун Аугсбургського заводу «Дизель» потужністю 80 к.с.
У 1928 році на міській електричній станції був введений в дію ще один дизель з генератором потужністю 150 кВт. Продовжувалось спорудження електричних мереж міста. В 1929 році був введений в роботу перший розподільчий пункт (РП-1) на вулиці Троїцькій.
Це дало можливість розвитку електричних мереж міста від теплової електричної станції машинобудівного заводу ім. Фрунзе. Довгий час в приміщенні РП-1 розміщувався диспетчерський пункт міських електричних мереж. До цього часу РП-1 і його реконструйоване обладнання знаходиться в роботі.