У Сумах меншає місць для відпочинку
Берег Псла в центрі міста – одне із найулюбленіших місць для відпочинку сумчан. Влітку тут купаються на чисельних пляжах, узимку катаються з гірок на санчатах. А просто прогулятися берегом річки має право кожен. Це навіть у конституції записано.
А от на практиці у Сумах це реалізовано геть не скрізь.
Ого! Де це таке буде?
Вулиця Заливна, 5/1. Від води до найближчого будинку зараз 65 метрів. Межа прибережно-захисної смуги р. Псел – 50 метрів.
Саме на цій території планують звести 10-поверховий ТРЦ з апартаментами. Виглядатиме це приблизно отак:
Фото із фейсбук-сторінки Геннадія Мінаєва
Зараз же там невеличкі будиночки, а ділянка землі відведена під «будівництво та обслуговування будівель торгівлі».
У теплу пору року тут зазвичай працює парк розваг та відпочинку «Стріха», в якому продають їжу, розважають дітей, пропонують відпочити на березі річки, а надвечір влаштовують гучні танці.
Наважитись на будівництво висотки, фактично на пляжі, можуть дві компанії. Діюче право оренди на цю землю має компанія «Ордекс». А до середини листопада це право було ще і у компанії «Славіч». Попри закінчення дії договору, «Славіч» має право власності на нерухомість за адресою – вул. Заливна, 7. Новому ж «комплексу» попередньо присвоїли адресу вул. Заливна 7/2. На території самого парку «Стріха» уже розташували кілька тимчасових споруд для відпочинку і торгівлі, які звели за останні кілька років.
Чому це так важливо?
Згідно з діючим законодавством України, на місці будь-якого маленького гаражу/МАФу/туалету, тощо, цілком законно може «зрости» справжній торгівельно-розважальний центр або ж багатоповерховий будинок. Таких прикладів наша країна бачила чимало. Схожу «схему» навесні намагалися провернути у Шостці.
Наразі на цій ділянці уже провели інженерно-геологічні вишукування на замовлення відомої у місті будівельної компанії «Нотекс».
Хто це наважився на будівництво? Чиї компанії?
ТОВ «Славіч» – офіційно нею керує Геннадій Чистовський. Серед засновників також значиться Юрій Сіренко та Сергій Жовтобрюх, останній – працівник ПАТ «Сумигаз». Компанії уже 24 роки, основний вид діяльності – будівництво. От тільки їх офіційна виручка за минулий рік склала трохи менше 40 тисяч гривень.
ПФ «Ордекс» – директорка Лариса Середина. На початку літа цього року вона на торгах купила старий стадіон як частину майна ПАТ «СНВО». Цікаво, що договори від імені компанії підписувала Алла Щербіна, яка на момент укладання угоди уже 3 місяці не працювала в компанії. Про те, що купила стадіон – дізналася від нас, коли ми звернулися за коментарем.
Директором компанії донедавна значився Андрій Луньов. Приватна фірма «ОРДЕКС» має юридичну адресу: вул. Героїв Крут 29, але по факту компанії там немає. Ще влітку пояснили, що вона переїхала і відтепер знаходиться у приміщенні заводу «Горобина». Саме там і працює Андрій Луньов, який не коментував ситуацію. Фірма отримала нову директорку, Ларису Середину. Вона прокоментувала можливий початок будівництва: «Ми просто там робимо заміри, що там можна, як далеко ми знаходимося від водойми, які у нас взагалі можливості. Ми просто вивчаємо територію. – Ви не розглядаєте там будівництво житлового будинку? – Я ще раз хочу вам сказати, що ми розглядаємо багато різних варіантів, у нас багато пропозицій від забудовників, але ми ще нічого не вирішили».
А що міська влада каже на це?
Головний архітектор міста впевнений, що все у ситуації в нормі. А питання безпеки інженерних мереж, доступу до води чи екологічних негараздів – то, мовляв, не його компетенція. «Управління архітектури дійсно видало містобудівні умови та обмеження на зазначену земельну ділянку. Відповідно до зазначеної документації там територія по функціональному призначенню для будівель торгівлі. І що стосується прибережно-захисної смуги, вона в нас визначена проєктом землеустрою і затверджена, я не пам’ятаю, десь у 2009 році. І там дійсно прибережно-захисна смуга буквально метрів 5-6. Умовно кажучи», – говорить пан Кривцов.
Насправді, зона, що охороняється законом і заборонена для будівництва, – не 5-6, а 50 метрів. Мешканці сусідніх будинків категорично проти нового будівництва. Написали листа до керівництва країни, аби ті втрутились у ситуацію.
Останні роки чи не кожне будівництво у Сумах супроводжується скандалами і суперечками. Люди проти нових багатоповерхівок із різних причин, забудовники вперто стоять на своєму «фундаменті» із корисливих мотивів. У конфлікт зазвичай втручається міська влада. От тільки чи є з цього зиск – питання риторичне, якщо головний архітектор міста навіть не знає ширину прибережно-захисної смуги найбільшої річки міста. До того ж, обидві компанії, які можуть бути ймовірними ініціаторами такої авантюри, мають ознаки фіктивності.