У Сумах реставруватимуть альтанку за майже 6 мільйонів гривень
Майже 6 млн грн на реставрацію пам’ятки архітектури місцевого значення мають витратити в Сумах. Це — альтанка на Покровській площі. Реставрувати її у Департаменті інфраструктури міста вирішили у 2021 році.
Фото: Олега Кривцова
В основі — проєкт, який виконав у 2018 році Сумський інститут архітектурного проєктування. Тоді за ці роботи проєктант отримав 263 тис. грн. Ще понад 21 тис. Департамент інфраструктури перерахував місяць тому за його коригування.
На думку архітектора Олега Павленка, альтанка не потребує ніяких поліпшень. “Альтанка для міста Суми – це не є просто мала архітектурна форма. Вона є візитівкою, архітектурною пам’яткою, яку історія нам подарувала, яка, на щастя, збереглася до цього часу. Вона не потребує ніяких реконструкцій чи поліпшень. Вона має бути у такому вигляді, як вона була збудована”, — сказав він.
Фото: Олег Кривцов
7 жовтня відбувся тендер щодо реставрації, на майже 6 млн грн. Це — державна субвенція, яку міські депутати поділили на сесії 29 вересня. Участь у торгах взяли дві компанії: Будівельна фірма “Елітбуд” та “РЕМБУДСЕРВІС “КОМФОРТ-П”. Перемогла остання. Це — та сама фірма, яка у 2020 році мала реставрувати покрівлю та фасад будинку на Соборній, 32, який також є пам’яткою архітектури. Тоді у себе на сторінці у фейсбук архітектор Олег Кривцов написав, що замість відновлення втрачених елементів декору будівлі, ремонтники їх просто намалювали.
Краєзнавець та історик Олег Корнієнко каже, чим та як оновлювати Альтанку, має значення.
“Якщо якісь деталі дерев’яні потребують заміни, то звісно, що потрібен якісний відбір матеріалу. Тобто це має бути в кращому випадку дуб, витриманий дуб, товарний дуб, тобто який висох, який не буде тріскатись, ну і, звичано, дерев’яні конструкції потребують напевно консервації, тобто нанесення якихось консервуючих розчинів, які будуть перешкоджати гниттю і псуванню. Якщо ми подивимося на нинішній вигляд альтанки, то зверніть увагу на цей кіч. Це фарба чи наклеєна якась фольга. Це звичайно неправильно. Чому, тому що традиційно вкривали, скажімо, мідними або обмідненими листами, і тому доцільніший вигляд вона мала. Дах альтанки мав би бути темного кольору”, — зазначив він.
У 2021 році в реставрацію альтанки мають вкласти понад 5 млн грн і завершити всі роботи до 20 грудня. Договір із переможцем аукціону на 26 жовтня ще був не укладений.
Директор департаменту інфраструктури Олександр Журба не знайшов часу, щоб розповісти, коли мають укласти угоду із підрядником на реставрацію альтанки та строки виконання робіт. Олександр Загорулько, який назвався представником компанії, яка виграла тендер, телефоном сказав, що на питання не відповідатиме та кинув слухавку, пише suspilne.media.