ЖЕК чи не ЖЕК: хто має доглядати за вашим будинком?
У спадок від радянського періоду ми отримали необізнаність жителів про те, що мешкаючи у багатоквартирному будинку відповідальність не закінчується порогом власної квартири. Звідси і утеплення лише своєї частини стіни чи заміна даху, виключно над своєю квартирою. Неусвідомлення того, що спільною сумісною власністю є увесь будинок: починаючи від даху і закінчуючи прибудинковою територією – основна проблема на шляху до оновлення свого помешкання, говорять фахівці.
Із цією бідою зіштовхнулися і мешканці будинку під №30 на вулиці Римського-Корсакова у Сумах. Їх 5-поверхівці вже майже півстоліття. 70% крівлі цього дому потребує ремонту, а одна із стін вкрита грибком і взимку, і влітку. Причина тому – відсутність стічних жолобів на даху. Через це опади стікають просто по цеглі будинку, руйнуючі її.
Ми вже 3 роки звертаємося до ЖЕКу і нам постійно кажуть, що немає грошей на наш дім. Ніхто нам не хоче допомогти. Ми вже за свої кошти перекрили дахи над своїм квартирами, хто зміг, та вода все одно затікає якось.
Наталя Землюк, жителька будинку
Їх будинок обслуговує ЖЕК «Сумитехнобудсервіс». За словами його очільника, вони вже два роки просять департамент інфраструктури додати цю багатоповерхівку в титульні списки на капітальний ремонт та грошей їм так і не виділяють.
У цьому будинку слід замінити крівлю та зробити стічні жолоби – це основне. Обійдеться такий ремонт у 300 тисяч гривень. Ми таких грошей не маємо, тому доведеться чекати тільки рішення департаменту інфраструктури.
Сергій Хрупа, директор обслуговуючого ЖЕКу
До слова, у Сумах, згідно інформації департаменту інфраструктури та ЖКГ Сумської міської ради, капітального ремонту потребує 80% будинків.
Спробувати вирішити свої проблеми мешканці мають самостійно. Адже для того аби оновити свій будинок чи зробити його енергоефективним потрібно вперше чергу зрозуміти що це спільна власність кожного власника квартири у такому будинку.
Співвласники мають зрозуміти, що їм ніхто нічого не зобов’язаний, крім випадку, коли будинок довгий час знаходився у державній власності. Якщо взяти конкретний випадок, то участь Сумської міської ради у капітальному ремонті складає 40% від загальної вартості. Всі мають уявити, що багатоквартирний будинок– це одна велика хата у якій люди живуть родиною і всі вони відповідають за цей будинок. Жителі (власники квартир) першого поверху зобов’язаний брати участь у ремонті даху, а люди (власники квартир) з 5-го поверху лагодити труби у підвалі. Це однаково стосується кожного.
Роман Гученко, Голова правління Асоціації ОСББ «Сумщина», Член Нацради з питань створення та функціонування ОСББ при Кабінеті міністрів України
Як вирішити проблему?
В першу чергу, ЖЕКи мають вчасно робити обстеження будинків і одразу повідомляти людям, а точніше власникам квартир, про необхідність ремонту. Вимагати це від них мають право самі господарі будинку, який обслуговує конкретний ЖЕК.
Провести оновлення багатоквартирних будинків, яким більше 10 років, можна склавши разом бюджетні кошти СМР та власні кошти – програма має назву «Положення про дольову участь співвласників у поточному капітальному ремонті, реконструкції, модернізації в багатоквартирних будинках міста Суми» та діє з 2016-го року для будинків, що створили ОСББ та для тих, які ще не створили їх. (Наприклад, у випадку, про який йшла мова вище, мешканці мають зібрати 40% від необхідної для оновлення суми, ще 60% має надати з бюджету міська влада). Також депутатським коштами можуть допомогти і обранці Сумської міської ради.
Ще одним варіантом для мешканців подібних будинків може стати створення ОСББ. Він може надати такі переваги під час оновлення своєї багатоповерхівки:
- Можливість самостійно вирішувати кому та за що сплачувати кошти + контролювати їх використання.
- Можливість скористатися як міськими, так і державними проектами з ремонту, енергоефективності і т.д., зокрема кошти не потрібно збирати, їх можна взяти у банку, а Сумська міська рада буде відшкодовувати відсотки.
- Можливість приймати рішення щодо свого будинку самостійно (обирати види необхідного ремонту, підрядника та матеріали).
До слова, дізнатися про шляхи оновлення свого будинку та способи зробити його енергоефективним та економним узимку можна за допомогою онлайн-курсу, що побудований на реальних прикладах людей, за посиланням (https://vumonline.ua/course/energy-efficiency-in-high-rise-building/), а також звернутися до Ресурсного центру підтримки ОСББ за адресою м. Суми, вул. Горького, 21 каб. 315 або за тел. 701-009 і отримати безкоштовну консультацію.
Крім цього, ще одним варіантом вирішення цього питання у майбутньому може стати можливість укладати договори на отримання комплексу житлово-комунальних послуг . Таку можливість надає нова редакція закону «Про житлово-комунальні послуги». Його прийняли депутати Верховної Ради 9-го листопада та , за умови підписання його Президентом, він набере чинності за півроку після дати опублікування.
Закон впроваджує типові види договорів, які дозволять співвласникам будинківсамостійно обирати модель постачання комунальних послуг у їх будинках,домовлятися з управителем про вартість послуг з управління будинком, делегуватиуправителю частину функцій з управління спільним майном будинку тощо.
Джерело: http://spec-kor.com.ua