Вчора
Протягом дня на Сумщині зафіксовано 121 вибух
У Сумах нетверезий водій проїхав на заборонний сигнал світлофора
Кубок України з армспорту: шосткинець виборов «срібло»
Мощі Миколая Чудотворця оселилися на СумщиніФОТО
Сумчани виграли Кубок Незламності
У Сумах збили жінку на пішохідному переходіФОТО
У Сумах відкрилася польська виставкаФОТО
Сумські фігуристи здобули медалі на всеукраїнських змаганнях
Основні цифри бюджету Сумщини-2025
У Сумах тривають ветеранські турніри з футзалу
Музей війни сторили на прикордонні СумщиниВІДЕО
Нардеп Максим Гузенко відзначив енергетиків РоменщиниФОТО
Діти Тростянецької громади отримали статус дітей війни
“Укрпошта” випустила марку, присвячену 75-річчю конотопського трамваю
Як сумська художниця здобула успіх в Україні та Польщі
Рідні Владислава Карпця із Сумщини просять надати загиблому звання Героя УкраїниФОТО
“Не знаєш, коли прилетить”: енергетики Сумщини про свою роботу в умовах війниФОТО
У Сумах пройшов Різдвяний хокейний турнір
Президент відзначив сумських рятувальників
За добу на Сумщині знищили 5 вибухонебезпечних предметівФОТО
Зросла кількість пошкоджених будинків у Роменській громаді внаслідок ворожого ударуФОТО
На Сумщині двічі ліквідовували пожежі, спричинені ворожими обстріламиФОТОВІДЕО
У Ромнах усувають наслідки нічного удару окупантів
Сум’янка стала чемпіонкою України з боксу
Волонтери опублікували фото наслідків ворожого влучання по Роменській громадіФОТО
Сумські письменники провели «Різдвяні зустрічі»
На Сумщині нагородили переможців Гімназіади
Сумська студія «Art’elь moda» показала виставку до свого ювілеюФОТО
Шосткинська громада отримала мобільну клінікуФОТО
Сьогодні у небі над Сумщиною збито 12 ворожих БпЛА

«В акушерстві не буває легко». Як працює пологовий на прикордонні

Ігор Барахович народився на Луганщині. Попри те, що в родині не було лікарів, ще в юності вирішив пов’язати своє життя з медициною. Чоловік вступив до Луганського медичного інституту, де перші п’ять років вивчав загальну медичну практику. Говорить, із усіх предметів найбільше подобалися анестезіологія та акушерство. І хоч на шостому курсі студенти могли обрати спеціалізацію субординатури, вирішальною була думка комісії. Так Ігор Леонідович потрапив до акушерсько-гінекологічної групи лікарів-ординаторів.

Довчившись, у 1995 році разом із дружиною, яка родом із Сумщини, переїхали в Глухів. До місцевої лікарні молодий медик прийшов на посаду районного акушера-гінеколога. А вже за п’ять років — став завідувачем гінекологічного відділення.

Із того часу змінилося все. Зменшилася кількість пологів: коли я прийшов на роботу, ми приймали близько 800, а зараз — 300. Змінилася апаратура: додалися лапароскопи, гістероскопи, дихальні апарати. Збільшився вибір медикаментів, з’явилися чудові препарати для зупинки кровотечі, шовні матеріали. У будь-якому разі, не можу сказати, що стало легше — в акушерстві легко не буває, — але точно стало зручніше, — розповідає лікар.

У 2021 році, коли почалася реорганізація медзакладу, Ігор Барахович очолив акушерсько-гінекологічне відділення. Сьогодні в його команді працює 26 людей.

Одна із них — Наталія Нібак, неонатолог Глухівської лікарні. Жінка народилася в Кролевці в родині вчителів, проте рідна тітка-медик ще з дитинства знайомила її зі сферою охорони здоров’я. Після школи Наталя вступила до Харківського національного медичного університету на спеціальність «Педіатрія». Говорить, хоч навчання й було складним, та вона дуже хотіла стати лікарем.

Сім років тому Наталія приїхала до Глухівської лікарні як лікарка-інтерн, мріяла працювати педіатринею, та, після курсів із неонатології, спеціалізацію змінила. Сьогодні її задачі — бути присутньою під час пологів і підтримувати породіллю, займатися з новонародженими дітками. Окрім цього — надавати мамам поради щодо вигодовування, догляду, вакцинації тощо.

Зустріли війну на роботі

Коли почалася велика війна, Глухів, який знаходиться менш ніж за 15 кілометрів від кордону з Росією, опинився в блокаді: росіяни обійшли місто та перекрили трасу на Київ і Шостку, а в напрямку Сум — виставили блокпости. До заблокованого міста не привозили продукти та ліки, а цивільних, які намагалися виїхати з Глухова, росіяни ретельно перевіряли. Врешті, майже перед самою деокупацією Сумщини, на початку квітня 2022 року, російські військові підірвали міст на трасі до обласного центру і ще більше ускладнили логістику.

«Ми зустріли повномасштабне вторгнення на роботі — навколо все бахкало та гриміло, — ділиться Ігор Барахович. — Воно й зараз гримить, ви чули сьогодні?».

Тоді, у 20 числах лютого 2022 року, в акушерсько-гінекологічному відділенні Глухівської лікарні було п’ятеро новонароджених дітей і ще дві жінки мали незабаром народити.

«Ми запитували у жінок, чи є їм куди виписуватися, й дали можливість зробити це завчасно. Але всі залишилися до «фізіологічної виписки» — тієї дати після пологів, яку рекомендує МОЗ», — говорить Наталія Нібак.

У перші місяці великої війни медичний персонал спускав пацієнток з операційних палат гінекологічного відділення у бомбосховище, малечу з пологового кутали в ковдри та супроводжували туди разом із мамами. У підвалі головного корпусу лікарні обладнали невелику пологову залу з освітленням, водою й ліжками. Та, на щастя, скористатися нею не довелося.

«Морально було дуже важко. У кожного з нас сім’ї. У мене, наприклад, діти в Києві — одна донька змогла евакуюватися, інша — залишилася в блокованому місті, з якого я не міг її забрати. Усі мали свою біду, й ніхто не знав, що буде далі», — ділиться завідувач відділення.

Штовхала машину в полі

Попри те, що в лікарні був запас ліків і продуктів, відсутність сполучення з Києвом чи Сумами давалася взнаки.

У відділенні була вагітна, чия дитина мала критичну ваду серця та потребувала оперативного втручання. Ми не могли приймати ці пологи у нашій лікарні. У супроводі акушерки та водія жінку повезли лікарняним транспортом до Сум. Росіяни зупинили їх на блокпосту за містом, змусили повністю роздягтися та обшукали, — розповідають медики.

Іншу вагітну, яку вивозили з Глухова до Сум в перші місяці війни, супроводжували не лише медики, а й представники місцевої влади.

За перші два місяці повномасштабного вторгнення до акушерсько-гінекологічного відділення Глухівської лікарні поступили дев’ять вагітних із передчасними пологами через відшарування плаценти. До початку великої війни такі випади траплялися два-три рази на рік.

Усе — через стрес і надмірні фізичні навантаження, які викликали кровотечі та відшарування. Одна вагітна пережила сильний шок через обстріл, інша — поступила з сусіднього міста. Вони з чоловіком застрягли в полі, й жінка допомагала штовхати машину, — пригадує Ігор Барахович.

Загалом, за ці півтора року були випадки, коли жінки при надії через постійні обстріли жили в гінекологічному відділенні Глухівської лікарні по кілька місяців. Заради безпеки мами та дитини у стаціонарі й досі можуть залишати вагітних на пізніх термінах, які мають патології та проживають у віддалених чи прикордонних селах.

У операційних працювали з генератором

Коли взимку почалися перебої з електроенергією, лікарня, яка мала генератор для резервного живлення, придбала ще один, додатковий, виключно для пологового відділення.

«Уся апаратура живиться через розетку — автономного заряду, на жаль, немає. Тож в операційних працювали завдяки дизельному генератору. Лікарня мала запас пального, тож перебоїв не було», — розповідає завідувач пологового.

У пологових залах і палатах дотримувалися світломаскування — на вікнах там жалюзі, які допомагають приглушити яскравість. Але загалом, лампи залишали увімкнутими лише на медичних постах, а в палатах ставили маленькі нічники.

Наразі в медзакладі встановлюють більший, потужний генератор, який буде працювати для жіночої консультації та поліклінічного відділення.

«Готуємося до майбутньої зими, плануємо закупити теплі ковдри для діток, уже придбали матраци з підігрівом, від ЮНІСЕФ отримали конверти для підігріву новонароджених — вони заряджаються й можуть зберігати тепло протягом двох діб», — додає Ігор Барахович.

Про пацієнток

До Глухівського акушерсько-гінекологічного відділення приїжджають народжувати не лише місцеві, а й жінки з Путивльського, частини Кролевецького, Середино-Будського, Ямпільського районів. Загалом, лише цьогоріч тут народили 80 мешканок інших громад Сумщини.

За період повномасштабного вторгнення наймолодшою була 15-річна породілля. У мирний час ми б не змогли прийняти її випадок, але тоді не було сполучення з іншими містами, тож пологи приймав наш заклад. Найстаршою мамою стала жінка 48 років, — розповідає Наталія Нібак.

Медики говорять: прослідковується збільшення кількості гінекологічних хвороб і оперативних втручань. Найчастіше оперують новоутворення — міоми та кісти. Багато жінок звертаються із запальними процесами, обумовленими переохолодженнями, зокрема, через перебування у підвалах. Збільшилася кількість жінок із порушеннями менструального циклу в старшому віці.

«Проте, ми бачимо, що жінки поступово адаптуються до ситуації. Повертаються з евакуації, виявляють бажання народжувати в Україні. Стають на облік, зокрема, й у нашому медзакладі», — додає лікар.

Як працюють сьогодні

«Кількість пологів у відділенні зменшилася: у 2022 році їх було 306, за вісім з половиною місяців 2023 року — 173. Та варто зазначити, що спад народжуваності на 30% показує і всеукраїнська статистика. Це найнижчий показник за роки незалежності», — розповідає Ігор Леонідович.

Причин, розповідає медик, багато: евакуація жінок за кордон, міграція в інші регіони України, стосунки на відстані тощо.

Попри війну, глухівські лікарі залишили можливість партнерських пологів. А враховуючи, що чоловіки породіль можуть перебувати у війську, до них допускають подруг і мам. Непоодинокими є й випадки ЕКО — за час великої війни у Глухівській лікарні були й консультації щодо процедури, і приймання пологів.

Щодо забезпечення — цьогоріч ми контрактуємося з Національною службою здоров’я України та отримуємо допомогу від ЮНІСЕФ — вони підтримують родопоміжні заклади, які приймають не менше 150 пологів на рік. Наступного року ми розраховуємо на цю підтримку, але й очікуємо на продовження контрактування послуг із НСЗУ, — говорить завідувач.

За період повномасштабного вторгнення відділенню поставили кисневий генератор, для гінекології придбали гістероскоп.

Відділення забезпечене медикаментами та розхідними матеріалами, повністю укомплектоване фахівцями — ніхто з медиків не виїхав. Національна служба здоров’я платить гроші вчасно. Безумовно, через зменшення кількості пологів оплата стала меншою, але вони обіцяють підвищити вартість послуг. Частину коштів отримуємо з оплати інших пакетів послуг, за якими законтрактована лікарня, але робота не зупиняється — підсумовує Ігор Барахович.

trybuna.sumy.ua

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника