В обласній клінічній лікарні планують відкриття Центру інсульту
Щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких молодше 65 років, стають жертвами інсульту. Тому в Сумській обласній клінічній лікарні ще у серпні 2020 року вирішили посилити цей напрямок роботи, відкривши окреме інсультне відділення, яке знаходиться на вул. Троїцькій, 20. До речі, у цьому ж корпусі облаштоване й відділення екстреної невідкладної допомоги, куди спочатку доправляють пацієнтів із підозрою на інсульт. Тож у закладі не втрачається ані хвилини, аби відразу розпочати боротьбу за людське життя.
– Наше відділення розраховане на 20 ліжок (із шістьма ліжками інтенсивної терапії), – розповідає Світлана Кизим, завідувачка неврологічного відділення для хворих із порушенням мозкового кровообігу, лікар вищої категорії. – Воно – єдине в області, яке функціонує як окремий підрозділ спеціалізованої допомоги інсультним хворим. У його складі – кваліфікована мультидисциплінарна бригада, яка працює 24/7. Лікарі-інсультологи, серед яких три фахівця з вищою категорією, мають досвід роботи від 20 років і більше. Лікар-невропалог вищої категорії Ганна Колісниченко є експертом робочої групи НСЗУ з надання допомоги при гострому мозковому інсульті. Усі медичні сестри пройшли курси з надання допомоги пацієнтам із інсультами. Із нашими пацієнтами щодня працюють логопед, бригада реабілітологів та ерготерапевтів. Тож наші хворі, без перебільшення, оточені цілодобовою висококваліфікованою медичною допомогою.
За минулий рік у відділенні пролікований 551 хворий із ішемічним інсультом та 70 – із геморагічним.
Не втратити «золотий час»!
Багато років існувала практика, коли швидка доставляла хворого на інсульт до найближчої лікарні. Проте далеко не кожен медзаклад має потужності, фахівців та обладнання для діагностики і лікування таких станів. Через це хворий та лікарі втрачали дорогоцінний час.
Варто нагадати, що інсульт – це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку, – продовжує Світлана Володимирівна. – Він виникає, коли судина блокується тромбом (бляшкою) або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати постачання кисню та поживних речовин. Як наслідок – починається смерть його клітин. Ось чому інсульт вимагає невідкладного медичного втручання! Хворий із ознаками інсульту, який отримує допомогу упродовж перших 3-4 годин («золотий час»), має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких незворотних наслідків.
На жаль, в Україні серед головних причин високої смертності та інвалідності – пізня діагностика та звернення пацієнта за медичною допомогою. Багато хворих не вживають ліків з профілактичною метою, не лікують гіпертонію та серцеві патології.
Сумська обласна клінічна лікарня підписала з НСЗУ пакет із надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті. Програма медгарантій, завдяки якій пацієнти можуть отримувати безоплатне лікування, продовжує працювати й під час війни. Серед гарантованих послуг – огляд спеціалістів, термінові КТ або МРТ, лабораторні та інструментальні обстеження. «Також у нашій лікарні отримують тромболітичну терапію з необхідними ліками, ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку), нейрохірургічне лікування, включаючи ліки з Нацпереліку та централізовано закуплені медвироби, – уточнила завідувачка відділення. – До нас поступають хворі із підозрою на інсульт, згідно із затвердженою облуправлінням охорони здоров’я маршрутизацією. За своєчасне транспортування відповідають бригади екстреної медичної допомоги. Багато людей потрапляють за самозверненням.
Дуже зручно, як зазначила Світлана Кизим, що відділення екстреної невідкладної медичної допомоги, кабінет КТ та інсультне відділення знаходяться в одному приміщенні. Це вкрай важливо, аби швидко надати допомогу потребуючим. «У перші 30 хвилин після шпиталізації хворого із підозрою на інсульт оглядають невропатолог-інсультолог і нейрохірург, йому роблять нейровізуалізацію (КТ, КТ-ангіографія), – розповідає про алгоритм роботи завідувачка інсультного відділення. – Відразу приймається рішення щодо подальшої тактики ведення пацієнта. Це може бути тромболітична терапія (якщо пацієнт госпіталізується в межах «терапевтичного вікна»). За потреби – з подальшою тромбоекстракцією, коли нейрохірурги видаляють тромб з артерій головного мозку з подальшим відновленням кровотоку. Або тільки тромболітична терапія без ендоваскулярного втручання. Чи проводиться лише тромбоекстракція (вона може бути виконана в першу добу, коли тромболітична терапія хворому не показана) або ж – хірургічне втручання з приводу видалення внутрішньомозкової гематоми тощо.
За межами «терапевтичного вікна» хворий отримує лікування в інсультному відділенні. У кожному конкретному випадку команда фахівців визначається із алгоритмом дій, виходячи зі стану хворого. Незалежно від виду допомоги ми не втрачаємо ні хвилини!».
На часі – відкриття у лікарні Центру інсульту, який буде зосереджений на вул. Ковпака, 18. Там об’єднаються відразу декілька потужних служб: нейрохірургічне відділення (із сучасним ангіографом), інсультне та реабілітаційне відділення. Там же працює консультативна поліклініка.
Як не проґавити проблему?
Розвиток інсульту, як зазначила Світлана Кизим, можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Симптоми інсульту легко запам’ятати за абревіатурою МОЗОК. А саме:
М – мовлення. Раптове порушення мовлення, людина не може відповісти на запитання.
О – очі. Раптова втрата зору чи чіткого бачення.
З – запаморочення. Втрата рівноваги чи запаморочення в голові.
О – обличчя. Поява асиметрії на обличчі, людина не може посміхнутися.
К – кінцівки. Раптова слабкість чи оніміння кінцівок. Людина не може підняти вгору і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно.
При підозрі на інсульт потрібно одразу викликати швидку допомогу за номером 103 або ж звернутися до лікарні.
Неврологічне відділення для хворих із порушенням мозкового кровообігу:
(0542) 66-12-36 (ординаторська); (0542) 66-12-37 (пост); (095) 211-08-28.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ