Як бути, коли «накриває»: у сумському Центрі психічного здоров’я команда фахівців рятує від травмуючих подій
Через ментальну втому, яка пов’язана з війною, нам вже доволі довгий час складно віднаходити емоції, які колись мотивували. За три роки ми, мабуть, використали всі ресурси. Тому інколи «пружина витривалості» не витримує напруги. Агресія, тривога, сльози, розпач, зневіра, пригнічення… Додати можна ще купу станів, які нас «накривають». Головне: не ховатися від проблеми, а усвідомивши, що самотужки з нею впоратися не вдається, – відвідати спеціаліста.
У Сумах Центр психічного здоров”я та психосоціальної підтримки (вул. Соборна, 38) працює з літа 2022 року. Фахівці з науково доказових методів терапії кризових та післятравматичних станів надають безкоштовну допомогу усім мешканцям нашого прикордонного регіону. Для виїздів у громади діє мобільна бригада. Наразі Центр завершив реалізацію проєкту «Багатосекторальна гуманітарна допомога та підвищення стійкості постраждалого від війни населення України», що тривав із квітня 2023-го. Про підсумки та плани розповіла його координаторка Оксана Іванцова – кризовий психолог, груповий психоаналітик та травматерапевт.
Всі потребуючі – вони поряд з нами
– Це не перший проєкт, який реалізує наш Центр, – зазначає Оксана. – За період його дії до нас звернулися 1427 людей, – говорить Оксана. – За гендерним розподілом: 1023 – жіночої статі та 404 – чоловічої (сюди входять 340 дітей та 39 ВПО). Так склалося, що жінки більш відкриті й краще йдуть на контакт. Бувало, що навантаження на одного фахівця складало від 5 до 8 консультацій за день. Потреба – велика. Ті, хто звертався, зазнали впливу психотравмуючих подій: були свідком або безпосереднім учасником обстрілу, евакуації, втратили житло, майно чи близьких людей, були травмовані тощо. Частіше за все відвідувачів турбують тривожні стани та розлад сну.
За словами координаторки, збільшилася кількість військових ветеранів, хоча взагалі Центр розрахований на цивільних. Також – постраждалих від війни дітей. «За останні два-три місяці у нас додалося травмованих дітей, яких до нас перенаправляє ГО «Ліга сучасних жінок», – додає Оксана Іванцова. – До нас теж телефонують з організації Save the children. Був такий випадок: травмована дитина знаходиться в лікарні, поранену маму теж ушпиталили, а батько розривається між ними обома. Допомоги потребують усі троє. І ми розподіляємо роботу для психологів.
Приходять люди з вулиці – через декілька днів після прильотів, приводять діток, яким потрібна допомога психолога. Навіть цілими групами – дорослі й діти. Одного разу батьки написали в соцмережах про допомогу. Спочатку прийшла на «розвідку» активна мама, спробувала все на собі, а вже зовсім скоро із батьками працював дорослий психолог, а з дітьми – дитячий. В результаті занять дівчинка – учасниця групи – розробила картки з малюнками і надписами, як діяти в стані стресу. Їх вона презентувала в школі».
Часто про можливість отримання безоплатної психологічної допомоги люди дізнаються від сімейних лікарів, приїздять до Сум із районів. Одній із таких відвідувачок звернутися до фахівців порадила лікарка, яка була учасницею програми короткострокової психологічної реабілітації «Лікар та війна», що тривала в Центрі з листопада 2022-го по жовтень 2024 року. За цей час програмою було охоплено 32 заклади охорони здоров’я, тренінги відвідали 442 лікарі та медичний персонал з Сумської та Харківської областей.
Регіональна координаторка програми «Ти як» Жанна Сидоренко з роботою Центру познайомилася більше року тому під час масштабного опитування серед надавачів послуг. З того часу розпочалася співпраця з Оксаною Іванцовою та її командою. «Це був проєкт, спрямований на профілактику вигорання медичних працівників. Я чула відгуки від медичних працівників, інших учасників програми, які з вдячністю приходили на спілкування вдруге, втретє. Аби плекати нашу стійкість – рекомендую за потреби звертатися до фахівців. Великий плюс цього Центру – є мобільні бригади, які виїжджають у віддалені куточки області до родин, які потребують підтримки».
Наступний етап проєкту – Центр травматерапії
Враховуючи те, що збільшується кількість людей, які з війною зазнали психотравмуючих подій, – паралельно на базі Центру психічного здоров”я та психосоціальної підтримки буде працювати Центр травматерапії. «Наші фахівці мають відповідну підготовку, обидва центри знаходитимуться за однією адресою», – уточнила Оксана Іванцова.
Послуги, які можна отримати:
– кризове консультування,
– стрес-менеджмент,
– навчання навичкам психологічного відновлення,
високоспеціалізована індивідуальна та групова травматерапевтична допомога (EMDR-терапія),
– психоедукаційні тренінги/семінари для фахівців допомогаючих професій (соціальні працівники, медики, педагоги),
– майстер-класи для дорослих та дітей,
– групи підтримки для дорослих,
– індивідуальні та групові консультації для дорослих та дітей (як в Центрі, так і в громадах області),
– офлайн та онлайн консультування.
Графік роботи – з 10.00 до 18.00 щодня, окрім суботи-неділі (але за запитом можуть приймати й на вихідних). Отримати консультацію та записатись на прийом можна за тел. 050 542-05-05.
Ірина Чирченко
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ