Як лікувати риносинусит: роль антибіотиків
Гострий риносинусит – це інфекція носової порожнини та придаткових пазух. Порожнина носа – це великий, заповнений повітрям простір за носом. Пазухи – це група просторів, утворених кістками обличчя, що з’єднані з носовою порожниною. Риносинусит можуть викликати бактерії та віруси, що супроводжується запаленням тканин. У випадку бактеріального риносинуситу для лікування необхідно приймати антибактеріальні препарати, наприклад Аугментин.
Причини риносинуситу
Гострий риносинусит може бути викликаний різними причинами:
- Віруси. Найбільш поширена причина, часто пов’язана з застудою.
- Бактерії. Найчастіші збудники включають Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae та Moraxella catarrhalis.
- Алергії. Алергічні реакції можуть викликати набряк слизової оболонки носа і пазух.
- Інші фактори. Пошкодження носових ходів, поліпи в носі, викривлення носової перегородки.
Зазвичай гострий синусит виникає на тлі застуди, тобто вірусної інфекції. В такому випадку приймати антибіотики не потрібно. Найчастіше такий стан зникає самостійно протягом 7-10 днів. Синусит, який триває понад 12 тижнів навіть за медикаментозного лікування, називається хронічним синуситом.
Симптоми гострого риносинуситу
Основні симптоми включають:
- закладеність носа;
- густі виділення з носа (жовті або зелені);
- біль або відчуття тиску в області обличчя (щоки, лоб, навколо очей);
- головний біль;
- зниження або втрата нюху;
- кашель, що може посилюватися вночі;
- підвищена температура (не завжди);
- підвищена втомлюваність.
У більшості випадків немає потреби звертатися до лікаря. Проте якщо симптоми тривають понад тиждень, лише погіршуються або супроводжуються тривалою лихоманкою необхідно звернутися до лікаря. І тільки лікар, за наявності показань, призначить антибіотики.
Діагностика та лікування
Діагноз гострого риносинуситу зазвичай ставиться на основі клінічних симптомів і огляду лікарем. У випадках ускладнень або при тривалому перебігу можуть бути проведені додаткові дослідження:
- рентгенографія або КТ пазух носа;
- УЗД пазух;
- бактеріологічний посів виділень з носа.
Лікування гострого риносинуситу полягає в застосуванні антибіотиків, противірусних та симптоматичної терапії. Антибіотики призначаються у випадках бактеріального риносинуситу, коли симптоми тривають понад 10 днів або є ознаки тяжкої інфекції. Часто використовують амоксицилін або комбінацію амоксициліну з клавулановою кислотою. Щоб позбутись симптомів, використовують анальгетики та антипіретики, фізіологічний розчин для промивання носа та назальні спреї. Ні в якому разі не варто приймати антибіотики чи інші засоби самостійно, адже це може нашкодити здоров’ю і призвести до ускладнень.