Як працює транзитний центр для евакуйованих у Сумах
Транзитний центр для евакуйованих у Сумах першим приймає людей, які виїздять з прикордоння Сумщини. Суспільне дізналося, яку допомогу вони отримують і де живуть.
У сумському транзитному центрі для евакуйованих людей спершу реєструють, також їм допомагають оформити документи та видають гуманітарну допомогу.
Пані Катерина приїхала з Юнаківської громади, каже, ні від якої допомоги не відмовляється, домівка повністю зруйнована і тепер все потрібно.

Допомогу видають кілька благодійних організацій. Зокрема, фонд “Мирне небо Харкова” надає гігієнічні набори, воду, дитячі рюкзаки. Представниця фонду Марія Тимченко каже, що на день приймають до 100 людей.
Любов Польовик виїхала з Білопілля тиждень тому, винаймає квартиру у Сумах, каже, прийшла оформити разову допомогу.

“Пенсіонеру все потрібне. – Речі якісь змогли вивезти? – Ні, нічого. Чоловіка залишили, він каже, побуде ще в хаті, а може, поки я приїду, і хату розіб’ють”, — ділиться жінка.
Ковдри, засоби гігієни, рушники у центрі видає гуманітарна місія “Проліска” за наявності підтверджуючих документів.
В іншому залі транзитного центру ведуть прийом представники громад, допомагають в оформленні документів. Представниця Краснопільської громади Людмила Гуцал працює тут із серпня, розповідає, що тоді на день приймали до 150 людей, зараз майже всі вже виїхали, щодня приходить до 20 мешканців громади.
“Зараз в основному їде Самотоївка і ті, хто залишився в Краснопіллі. Ті села, що не підлягають евакуації, вони виїжджають, але довідку на евакуацію вони не мають права оформити, вони тільки оформлюють ВПО”, — пояснила жінка.
Як розповіла Людмила Гуцал, мешканці населених пунктів, де не оголошена евакуація, не мають права отримати одноразову допомогу у 10 тисяч 800 гривень. Є випадки, коли місце реєстрації людини не співпадає з місцем проживання, тоді треба доводити, що вона жила в населеному пункті, який підлягає евакуації.

Також у транзитному центрі є гуртожиток для тих, хто не може оселитися у родичів, знайомих, та не має коштів, щоб винаймати житло. Евакуйовані живуть тут кілька днів, поки для них не знайдуть житло у безпечніших районах Сумщини.
У Сумах знайти житло для людей складно, говорить представниця громадської організації “Плурітон” Дар’я Назаренко: “Люди бажають залишитися в місті Суми або десь недалеко від місця, де вони проживають, щоб було швидше доїхати додому, щоб можна було побачити, як там все відбувається”.
За словами пані Дар’ї, важко знайти житло людям з тваринами, їм шукають приватні будинки: “Коли вивозять з козами, то намагаються зробити так, щоб одразу була кінцева точка, куди людині їхати. Допомагають благодійні організації, ми як організація “Плурітон” допомагаємо у пошуку житла, також до пошуку житла долучені представники влади, представники громад, департаменти, в них є бази, як і в нас”.

Іноді люди живуть у транзитному центрі кілька місяців, якщо треба оформити якісь документи. Наталія Колесник, розповідає, виїхала з Краснопілля 21 березня: “Сиділи там практично до останнього. Уже кілька днів бомбило підряд і вночі, і вдень. В нас вже і кришу знесло – ми сиділи. А потім мій брат менший, теж живе на другій вулиці, каже, треба виїжджати. Зібралися, подзвонили в поліцію і вони нас вивезли”.
Жінка розповідає: їх привезли в транзитний центр, видали продукти, одяг, поселили та допомагають оформити паспорт: “Ось отут я поки живу тимчасово. 21 числа буде два місяці, як я живу, бо мені роблять документи Я сама тут вибрала. Я тут одна. Мені тут хорошо”.
Пані Наталія говорить, що волонтери знайшли для неї житло у Лебедині та доводиться чекати оформлення документів тут. Розповідає: годують два рази на день, душ на іншому поверсі, тож миються часто у тазку.

Пан Микола з дружиною виїхали з Білопілля три дні тому. Сьогодні, каже чоловік, їх обіцяють відвезти у Ромни. Говорить, ніколи там не були, і не знають, що там на них чекає: “Вроді на 5 поверсі, якийсь гуртожиток. А куди діваться? Сьогодні бачили, там диміло? А в Білопіллі димить день і ніч”.
Цього дня, каже чоловік, кількох сусідів по гуртожитку вже повезли у Лебединський і Роменський райони.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ