Як працюють на прикордонні пілоти FPV-дронів
Оператор FPV-дрона з позивним “Крава” нині обороняє прикордоння Сумщини у складі 117 бригади ТРО. Про шлях військовослужбовця, бойові задачі та чому вважає ударні дрони найефективнішою зброєю – розповів кореспондентам Суспільного.
Військовослужбовець з позивним “Крава” нині обороняє прикордоння Сумщини. Він оператор FPV-дрона.
“Це на даний час, я вважаю, сама ефективна зброя. Бачити очима, відправляти його в ціль – це більш надійно, чим пристріляти той міномет, допустимо, перевести. Ти не бачиш, куди ти попадаєш. Вони встигають заскочити, заховатися. А від цього вже не заховаєшся”, — розповів “Крава”.
На початку повномасштабної війни чоловіку довелось змінити цивільну спеціальність на військову: “Був інженером-механіком, був токарем. Ким я тільки не був. Працював у сільському господарстві, але коли прийшов ворог, довелось покинути свою справу улюблену і повернутися додому”.
Спочатку, розповів військовослужбовець, пішов у добровольче формування. За чотири місяці приєднався до 117 бригади ТРО. Був стрільцем.
“До того моменту, поки не приїхали хлопці ФПВ-шники і я не побачив, як це ефективно, круто й класно: не просто сидіти й чекати, поки до тебе хтось підійде, або на тебе будуть нападати, а давати відпор. Я вважаю, що чим більше ми їх спалимо, чим більше ми їм нанесемо ураження, тим менше полетить в нашу сторону і буде менше знищено нашого особового складу, в тому числі, людей і територій випалених”.
Пів року тому, розповів боєць, було значно складніше обороняти кордони Сумщини від атак російських військ:
“Вони підтягли більше сюди особового складу, підтягли більше засобів ураження. Вони поводилися дуже нахабно, вони ходили відкрито, нікого й нічого не боялись і можна сказати, що як в тирі розстрілювали все, що їм хотілося”.
Завдяки FPV-дронам, сказав боєць, та їх застосуванню по російських позиціях і техніці, ситуація змінилась:
“Вони стали ховатись. Тобто наразі знайти й десь когось побачити на відкритому просторі, що хтось десь пересувається – це дуже й дуже велика рідкість. Вони максимально закопані, максимально скритно себе ведуть”.
Головна задача для операторів FPV-дронів, розповів військовослужбовець, доставити противнику так звані “сюрпризи”: “Цукерки..(сміється) подарунки.. хто як хоче це називає. Але головне, щоб воно долетіло в ціль. Оминути їхні РЕБи і зробити влучне попадання в ціль, в ту, яку визначили”.
Працюють по цілях за допомогою розвідки. Згадує боєць один із бойових вильотів, який запам’ятався: “Розвідуючи території з Мавіка, хлопці побачили, що витягли вони міномет і почали його виставляти. Нам був наданий наказ: знищити міномет. Ми полетіли, вдарили по міномету. При чому, міномет знищили і загорілася територія їхня, почала горіти суха трава. вони вискочили і почали її гасити. А в цей час ми вже летіли по іншій цілі, але пролітали над ними, їх побачили.. ну і вирішили їх потушити (сміється)”.
Після закінчення війни, каже військовослужбовець із позивним “Крава” хоче повернутися до сільськогосподарської справи. Проте, з новими навичками.
“Я тепер буду не на тракторі, чи комбайні їздити. Я тепер буду літати на агродроні. Тут ворога будемо ганяти, там жучків будемо ганяти”, — ділиться військовий.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ